Μεζεδοπωλεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Η «περιπετειώδης» επίσκεψή μου στην ΡΑΚΟΜΕΘΙΑ έλαβε χώρα πριν από δύο μήνες περίπου, αρχές Σεπτέμβρη, Παρασκευή βράδυ. Δυστυχώς, δεν ενθουσιάστηκα, καθώς σε 1-2 σημεία το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό, για αυτό και καθυστέρησα να γράψω κριτική, κυρίως λόγω των ατόμων που μας εξυπηρέτησαν που ήταν πραγματικά πολύ ευγενικοί και πρόσχαροι. Έφτασε λοιπόν η ώρα της κριτικής, για να αναφερθώ στα θετικά και στα μερικά «πραγματάκια» που με ψιλοχάλασαν.

ΧΩΡΟΣ:
Η ΡΑΚΟΜΕΘΙΑ βρίσκεται στο Νέο Κόσμο, εκεί όπου παλιότερα στεγαζόταν η ΦΙΛΑΝΘΗ (οι παλιότεροι φίλοι του site σίγουρα θα την θυμούνται για τις αρκετά καλές κριτικές της). Πρόκειται για μια παλιά μονοκατοικία που βρίσκεται σε ένα πολύ μικρό στενάκι παράλληλο στο τέλος της Αμβρ. Φραντζή, οπότε δύσκολα θα το δείτε εάν δεν γνωρίζετε την ύπαρξή του.

Στον εσωτερικό χώρο δεν πήγα, καθώς λόγω καιρού κατευθυνθήκαμε άμεσα προς την πάνω ταρατσούλα. Από όσο τον θυμάμαι, ως ΦΙΛΑΝΘΗ, καθώς υποθέτω δεν θα έχει αλλάξει, αποτελείται από δύο-τρία δωματιάκια, που επικοινωνούν μεταξύ τους, ενώ υπάρχει και ένα τζάκι.

Την ταράτσα, που δεν είχε τύχει να την επισκεφτώ κατά το παρελθόν, την περίμενα κάπως καλύτερη. Όμορφη και χαριτωμένη σίγουρα ήταν, με αρκετές γλάστρες και διάφορα μικροαντικείμενα γύρω – γύρω. Οι καλαμιές ωστόσο που υψώνονταν πάνω από τα κάγκελα μπορεί να μειώνουν το κρύο τις ανοιξιάτικες-φθινοπωρινές νύχτες, για αρχές Σεπτέμβρη ωστόσο που υπήρχε ζέστη, όχι κάτι ιδιαίτερο μάλιστα, η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά αποπνικτική.

Αρνητική εντύπωση επίσης μου έκανε το γεγονός ότι σε μια γωνία υπήρχαν στοιβαγμένα τραπέζια και καρέκλες που δεν χρησιμοποιούνταν. ΟΚ, καταλαβαίνω ότι το μαγαζί ήταν στην πρώτη εβδομάδα λειτουργίας του μετά τις θερινές διακοπές και, ίσως ο χώρος να μην ήταν απόλυτα διαμορφωμένος, σαν εικόνα ωστόσο δεν μου άρεσε.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Εδώ θα σταθούμε λίγο περισσότερο από το συνηθισμένο.
Η επίσκεψη στη ΡΑΚΟΜΕΘΙΑ έγινε με αφορμή εκπτωτικό κουπόνι από γνωστό site. Το πακέτο περιελάμβανε κουπόνι 15 € για ελεύθερη παραγγελία αξίας 30 € έως και τις 31.07.14. Δύο εβδομάδες πριν λήξει η παραγγελία, τηλεφώνησα για κράτηση, δεν απάντησε κανείς και μετά από λίγο με πήρε η ιδιοκτήτρια η οποία με ενημέρωσε ότι το μαγαζί είναι κλειστό Ιούλιο – Αύγουστο και ότι είχε προκληθεί ασυνεννοησία με το site ως προς τους όρους της προσφοράς.

Τέλος πάντων, με διαβεβαίωσε ότι δεν πρόκειται να χάσουμε τα χρήματά μας και ότι θα μπορούσαμε να το επισκεφθούμε μετά το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη, όταν και θα ξανάνοιγε. Αν και επιφυλακτικός, αποφάσισα να μην επικοινωνήσω με το site και να γίνει η επίσκεψη το Σεπτέμβρη. Οπότε, σε νέο τηλεφώνημά μου το Σεπτέμβρη, ευτυχώς όλα πήγαν καλά, Παρασκευή βράδυ βρέθηκα στη ΡΑΚΟΜΕΘΙΑ, το κουπόνι ίσχυσε κανονικά παρά τη λήξη του.

Σίγουρα ήταν πολύ θετικό το γεγονός ότι προθυμοποιήθηκαν να εξαργυρώσουν το κουπόνι μετά τη λήξη του και να αποφύγω και εγώ τη διαδικασία να επικοινωνώ με το site για την επιστροφή των χρημάτων ή την αντικατάσταση της προσφοράς με άλλη κλπ. Από την άλλη βέβαια αλήθεια είναι ότι για τη μη εξαργύρωση του κουπονιού στην ώρα του δεν ευθυνόμουν εγώ, αλλά σημασία είχε ότι υπήρχε καλή θέληση …

Κατά τα λοιπά, η εξυπηρέτηση από την κυρία – ιδιοκτήτρια που μας υποδέχτηκε και πήρε την παραγγελία, καθώς και από δυο κοπέλες που βοηθούσαν στο σερβίρισμα ήταν μια χαρά. Όπως προανέφερα, εξυπηρετικότατες, ευγενικές, χαμογελαστές. Μας κέρασαν στο τέλος και χαλβά, εάν θυμάμαι καλά, αποδειξούλα κόπηκε στο τέλος. Οι ίδιες παρατηρήσεις ισχύουν και για την ταχύτητα στο service, εάν και εδώ υπάρχει μια επιφύλαξη γιατί το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο (εμείς και μια παρέα 5-6 ατόμων).

Συνολικά πάντως, η συμπεριφορά ήταν άψογη οπότε το «4» μπαίνει χωρίς δεύτερη σκέψη.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ:
Ο κατάλογος δεν κρύβει ιδιαίτερες εκπλήξεις, λίγες σαλάτες, αρκετά ορεκτικά και μερικά ψητά της ώρας. Χωρίς να είναι ιδιαιτέρως εκτενής, σου προσφέρει πάντως αρκετές επιλογές. Εμείς, δύο άτομα, παραγγείλαμε:

- χωριάτικη σαλάτα (5,00 €), συμπαθητική, ποσότητα όχι πολύ μεγάλη

- φάβα (3,00 €), αρκετά νόστιμη

- μυζηθροπιτάκια (4,00 €), τέσσερα τον αριθμό, εάν θυμάμαι καλά, απλώς ΟΚ, όχι κάτι ιδιαίτερο.

- κεφτεδάκια (5,00 €), το καλύτερο μάλλον πιάτο της βραδιάς. Αν και είχαν τραβήξει λίγο παραπάνω λάδι από το τηγάνισμα, ήταν νόστιμα λόγω και των μπαχαρικών – μυρωδικών που είχαν προστεθεί. Μοναδικό αρνητικό, η ποσότητα του πιάτου, μόλις τέσσερα κεφτεδάκια.

- λουκάνικο (6,00 €), μεγάλη μερίδα, συνοδεία από νόστιμες τηγανιτές πατάτες. Εγώ προσωπικά το βρήκα συμπαθητικό, στη γυναίκα μου πάντως δεν άρεσε καθώς δεν ήταν αρκετά ψημένο, με αποτέλεσμα το εσωτερικό του να είναι αρκετά λιπαρό.

- χοιρινό σουβλάκι (7,00 €), με πατάτες τηγανιτές, πιτούλες και μία σος. Η μεγάλη απογοήτευση της βραδιάς. Περίεργα μαριναρισμένο, ακόμη πιο περίεργα ψημένο (δεν μπόρεσα να καταλάβω πως μαγειρεύτηκε, καθώς εξωτερικά δεν φαινόταν να έχει περάσει από σχάρα) και το κυριότερο καθόλου καλά ψημένο – μαγειρεμένο, καθώς σε αρκετά σημεία φαινόταν άψητο. Η γυναίκα μου μετά την πρώτη μπουκιά δεν «ξαναασχολήθηκε» μαζί του. Εγώ, του έδωσα περισσότερες ευκαιρίες, γιατί σπανίως αφήνω φαγητό στο πιάτο, αλλά η γνώμη μου δεν άλλαξε … ήταν ένα πιάτο που απλά δεν σερβίρεται.

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ – ΤΙΜΗΣ:
Για τα παραπάνω, συν ½ λίτρο λευκό χύμα κρασί, συμπαθητικό, 3,00 €, μία σόδα 1,50 € και 1,50 € κουβέρ (ψωμί και εμφιαλωμένο νερό), ο λογαριασμός έφθασε στα 36 € (η τιμή είναι χωρίς το κουπόνι). Σίγουρα τα πιάτα ήταν αρκετά, για την συνολική ποιότητά τους ωστόσο οι τιμές μου φάνηκαν τσιμπημένες.

Τελικός απολογισμός. Δυστυχώς, το αποτέλεσμα δεν μας ικανοποίησε, οπότε δεν με βλέπω να το ξαναεπισκέπτομαι. Από την άλλη, από ότι μας είπε η ιδιοκτήτρια κάθε Παρασκευή – Σάββατο έχει ζωντανή μουσική, οπότε μόνο εάν τύχει με παρέα δεν αποκλείω να ξαναπάω για ποτό και τσιμπολόγημα (χωρίς σουβλάκι εννοείται) …

2014-11-14 11:47:30

Ευχαριστούμε πολύ για τη κριτική σας και θα τη λάβουμε πολύ σοβαρά υπόψη.
Μερικές διευκρινίσεις μόνο θα θέλαμε να σημειώσουμε.
Σίγουρα δεν είναι ωραίο να υπάρχουν σε κάποια μεριά στιβαγμένα και σκεπασμένα τραπεζοκαθίσματα αλλα λογικά (είναι και πολύς ο καιρός) μάλλον είχε βρέξει πριν η επρόκειτο να βρέξει και κάπως έπρεπε να προφυλαχτούν εφόσον πρόκειται για ανοιχτό χώρο.
Να σημειώσουμε επίσης ότι δεν χρεώνουμε κουβέρ, το ψωμί είναι δωρεάν όσο και αν φάει κάποιος και ότι το μπουκάλι το νερό χρεώνεται 1 ευρώ.
Η μερίδα τα κεφτεδάκια περιέχει πάντα 5τμχ και σε αρκετές περιπτώσεις 6 (παρέες 3 ατόμων)για ευνόητους λόγους.
Η χωριάτικη αποτελείται πάντα από μια μεγάλη ντομάτα και ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι φέτα εκτός των άλλων.
Οσο προς το γευστικό κομμάτι της περιπέτειας σας σίγουρα εσείς ξέρετε καλύτερα απο τον καθένα τι ακριβώς γευτήκατε και λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη μας τις παρατηρήσεις σας.
Κλείνοντας να σας ευχαριστήσουμε για άλλη μια φορά που μας επισκεφθήκατε και που έστω και αμυδρά (είναι και πολύς ο καιρός) θυμάστε ότι πήρατε και απόδειξη.
Να είστε καλά... θα χαρούμε να σας ξαναδούμε

2014-11-20 12:59:10

Ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε στην κριτική μου και να λάβετε υπόψη τα γραφόμενά μου. Αυτός, πιστεύω, είναι και ο βασικός λόγος ύπαρξης αυτού του site και των δυνατοτήτων που αυτό παρέχει, τόσο για τους χρήστες όσο και για τους ιδιοκτήτες των εστιατορίων.

Μερικές, ωστόσο, διευκρινίσεις και από τη μεριά μου:
Η ενασχόληση μου με το Ask4food είναι αρκετά τακτική, όπως εύκολα μπορεί να διαπιστώσει κανείς, δεν παύει ωστόσο είναι ένα απλό χόμπι και κάτι που με ευχαριστεί να κάνω στον ελεύθερο χρόνο μου, με αποτέλεσμα να μην είναι πάντα δυνατή η ανάρτηση κριτικής αμέσως μετά την επίσκεψή μου στον εκάστοτε χώρο εστίασης.
Αυτό, ωστόσο, δεν σημαίνει ότι τα όσα γράφω δεν ανταποκρίνονται πλήρως στην πραγματικότητα, αφού πάντα πριν γράψω κάθε κριτική συμβουλεύομαι τις "σημειώσεις" μου, την απόδειξη ή ενδεχομένως και το site του εστιατορίου, που στην περίπτωσή σας υπάρχει, με αναλυτικές τιμές κλπ.

Η παρατήρηση "εάν θυμάμαι καλά" της κριτικής μου, την οποία σχολιάσατε σχετικά με την απόδειξη, δεν αναφερόταν στην απόδειξη αλλά στο κερασμένο γλυκό, εάν ήταν δηλαδή χαλβάς ή κάτι άλλο. Αντίθετα θυμάμαι πολύ καλά ότι φέρατε στο τέλος απόδειξη (βέβαια μόνο για το ποσό εκτός κουπονιού, δηλαδή τα 6 € και όχι για τα 21 € που συνολικά στοίχισε η έξοδός μας με τη χρήση κουπονιού, ως θα οφείλατε).

Κλείνοντας, να αναφέρω ότι σε κάθε περίπτωση εκτιμώ το ενδιαφέρον που δείχνετε για την επιχείρησή σας, οπότε ενδεχομένως να τα ξαναπούμε και από κοντά...

2016-04-12 23:59:49
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την ALEX80.