Ιταλία - Πολιτεία - Κεφαλάρι, Αθήνα

Καλό μήνα αγαπητοί φίλοι!
Χαίρομαι πάρα πολύ γιατί το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, αν και πολύ κουραστικό, μου έδωσε την ευκαιρία να επισκεφθώ μαγαζιά που τα είχα βάλει στο μάτι και όλες οι επισκέψεις στέφθηκαν από μεγάλη επιτυχία. Ας ξεκινήσω όμως από το outsider της λίστας μου που είναι το καινούργιο mezzaluna.
Η επίσκεψή μας στο συγκεκριμένο εστιατόριο έγινε την Παρασκευή 31/10.

Ο νέος χώρος του εστιατορίου βρίσκεται σε κεντρικότατο σημείο της Κηφισιάς. Το πάρκινγκ λοιπόν είναι μια πολύ δύσκολη υπόθεση αλλά ευτυχώς το εστιατόριο προσφέρει δωρεάν υπηρεσία παρκαρίσματος οπότε το θέμα λύνεται.

Ο χώρος του είναι μεγάλος και άνετος και τα τραπέζια αραιά τοποθετημένα έτσι ώστε να εξασφαλίζεται η αίσθηση της ιδιωτικότητας. Η διακόσμηση είναι, θα έλεγα, ήσυχη, με κυρίαρχα χρώματα το μπεζ, γκρι, μαύρο. Σίγουρα όχι κάτι εντυπωσιακό αλλά γενικά σου αφήνει μια αίσθηση διακριτικής πολυτέλειας με το setting των τραπεζιών να την ενισχύει.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη, διακριτική και με χαμόγελο, ως οφείλει να είναι σε ένα τέτοιο μαγαζί. Οι περιποιητές ήταν πάντα κάπου γύρω, χωρίς να έχουμε την αίσθηση ότι ήταν πάνω από το κεφάλι μας.

Στα του φαγητού λοιπόν. Επειδή είχαμε καθυστερήσει λίγο, δε μου δόθηκε η ευκαιρία να μελετήσω τον κατάλογο ως ήθελα, οπότε για κάποια πιατα δεν θυμάμαι την ακριβή ονομασία τους και έτσι θα αρκεστώ να τα περιγράψω.

- Σαλάτα με πρασινάδες, φρέσκα μανιτάρια, φλοίδες παρμεζάνας και λωρίδες φιλέτου παναρισμένου με σουσάμι. Ωραία και φρεσκότατα λαχανικά, ήπιο λεμονάτο dressing. Ωραία, χωρίς παρόλα αυτά, να με ξετρελάνει.

- Σαλάτα με ντοματίνια, αγγουράκι, παξιμαδάκια, κάππαρη και ίσως και άλλα που μου διαφεύγουν. Αυτή η σαλάτα, αν και εκτός εποχής, ήταν νοστιμότατη και τα ντοματίνια σκέτο γλύκισμα. Το dressing της ήταν ξυδάτο πράγμα που της έδινε extra γευστικούς πόντους.

-Πίτσα με προσούτο και ρόκα. Μια αέρινη πίτσα! Ζύμη πολύ λεπτή, τραγανή και νόστιμη. Χωρίς τυρί και με το προσούτο και τη ρόκα να έχουν προστεθεί ωμά επάνω. Ειδική μνεία στην εξαιρετικά νόστιμη σάλτσα! Ένα πιάτο που θα μπορούσα να το έχω φάει όλο μόνη μου και να μην με βαρύνει καθόλου.

- Strozzapretti bolognaise για τον καλό μου. Εξαιρετικό πιάτο με βαθιά ρουστίκ νοστιμιά. Η σάλτσα ήταν με μοσχάρι ραγού και όχι με κιμά. Την επόμενη φορά θα το πάρω για μένα.

- Πέννες με προσούτο, σπαράγγια και λάδι τρούφας για την υποφαινόμενη. Άλλο ένα νόστιμο και ντελικάτο πιάτο. Οι πέννες ήταν σωστότατα βρασμένες, όπως εξάλλου και στα υπόλοιπα πιάτα ζυμαρικών του τραπεζιού μας, τα σπαράγγια τραγανά και το λάδι τρούφας τόσο όσο ώστε να μην υπερκαλύπτει τις γεύσεις του πιάτου.

Ο καλός μου αποκάλυψε, τρόπος του λέγειν, την ενασχόλησή μου με το ask4food, οπότε οι υπόλοιποι συνδαιτημόνες μας επέμεναν να δοκιμάσω από τα πιάτα τους, για να μπορώ να έχω άποψη. Θα αναφερθώ λοιπόν επιγραμματικά και στα υπόλοιπα πιάτα του τραπεζιού μας αλλά κρατήστε στα υπόψη σας ότι η εντύπωσή μου βασίζεται σε μία μπουκιά.

- Πέννες pesto. Όταν ήρθαν, μοσχοβόλισε φρέσκο βασιλικό όλο το τραπέζι. Η μπουκιά που έφαγα μου άρεσε πολύ και είναι στα προς παραγγελία την επόμενη φορά.

- Σκαλοπίνια με λεμόνι, ωραία.

- Ριζότο με μανιτάρια. Σωστά βρασμένο και χυλωμένο με τη γήινη γεύση των μανιταριών να δίνει τον τόνο.

Από γλυκά παραγγείλαμε μια γλυκιά πίτσα που ήταν απλά καταπληκτική και προτείνεται, πανακότα που ήταν ωραία και τιραμισού που θέλει δουλίτσα ακόμα.

Check please: 190 euro για 6 άτομα. Θα πρέπει εδώ να σημειώσω ότι η τιμή περιλαμβάνει και 3 ή 4 μπουκάλια κρασί.

Δεν είδα αν στην αρχή προσφέρθηκε κάτι γιατί όπως σας είπα είχαμε αργήσει λίγο, πάντως στο τέλος ήρθε μια σαμπανιέρα που περιείχε 4 μπουκάλια από λιμοντσέλο, τεντούρα, ρακόμελο και μαστίχα και η οποία παρέμεινε στο τραπέζι μέχρι να φύγουμε. Επίσης, δεν ξέρω αν κεράστηκε κάποιο από τα γλυκά ή κάποιο μπουκάλι κρασί.

Γενικά έμεινα πολύ ικανοποιημένη από την επίσκεψή μου. Η μοναδική παρατήρηση που έχω αφορά στο μέγεθος των μερίδων που θα ήθελα να είναι λίγο μεγαλύτερες. Σίγουρα δεν είναι φθηνό μαγαζί αλλά από ότι είδα μπορείς να πάρεις μια πίτσα και 1 ποτήρι κρασί και να πληρώσεις γύρω στα 12 ευρώ.

Θα επέλεγα το μαγαζί για μεσημεριανό μετά από βόλτα στην χειμωνιάτικη Κηφισιά, για ένα buisness lunch αλλά και για μια πιο ρομαντική έξοδο με έτερον ήμισυ. Φίνο φαγητό με εξαιρετική ποιότητα πρώτων υλών. Δοκιμάστε το και δε νομίζω να απογοητευθείτε.