04 Νοε 2014

Η κριτική μου για την εν λόγω ταβέρνα, η οποία βρίσκεται δίπλα στο σπίτι μου δεν αφορά σε 1 επίσκεψη, αλλά στην εν γένει γνώμη και εμπειρία μου από τότε που μετακόμισα στο Χαλάνδρι εδώ και πολλά χρόνια (και από τότε που μετονομάστηκε σε "Ηλία").

Ο χώρος της κουζίνας υποδειγματικός, με σκουφιά το προσωπικό που προετοιμάζει τα φαγητά, οι σερβιτόροι ευγενείς και γελαστοί και τρως πάντα χωρίς καθυστέρηση (ακόμη και όταν έχει κόσμο-λάθη σε παραγγελία δε μου έχουν τύχει ποτέ ως σήμερα). Είναι αλήθεια, ότι η απόδειξη συνήθως καταφτάνει κατόπιν υποδείξεως/αιτήματος πελάτη, με συνήθη κίνηση να αφήνουν το δελτίο παραγγελίας, αντ'αυτής στο τραπέζι. Συχνά, αντίστοιχα φαινόμενα παρουσιάζονται και κατά τη διανομή στο σπίτι. Δε δημιουργείται θέμα όταν ζητείται από τον πελάτη, δε θα πρέπει όμως να γίνεται έτσι.

Ο κατάλογος μαζεμένος και ό, τι προσφέρει καλοφτιαγμένο, οι τηγανητές πατάτες φρέσκες και στρογγυλές, τα κρέατα εξαιρετικά. Στα κορυφαία συγκαταλέγονται η μοσχαρίσια γάλακτος που λιώνει στο στόμα (πάντα), το θηριώδες σπέσιαλ μπιφτέκι με ψιλοκομμένη ντοματούλα και πιπεριά από πάνω, αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 400-450 γραμμάρια (σερβίρεται χωρίς πατάτες), αλλά χορταστική είναι και η έκδοση των 3 τεμαχίων με πατάτες (για μπιφτέκια μιλάμε πάντα).

Οι λουκουμάδες με το μέλι και την κανέλα σε στέλνουν στην κόλαση, θεσπέσιοι. Εξαιρετικά βρασμένα χόρτα και παντζάρια (απλά αλλά συχνά πολύπαθα πιάτα). Φτιάχνει και σουβλάκια. Στα μείον η αύξηση στις τιμές του, που με ξένισε δυσάρεστα, σε εποχή που ΟΛΟΙ τις μειώνουν (αναρωτιέμαι τι να σκέφτηκαν με αυτήν την κίνηση).

Ο χώρος τον τελευταίο 1,5 χρόνο έχει διαμορφωθεί έτσι, ούτως ώστε να φιλοξενεί κοινωνικές εκδηλώσεις (γάμους, βαφτίσια κλπ), οι οποίες είναι συχνές, αφήνοντας τη μία σάλα καθώς και τον εξωτερικό χώρο που προστατεύεται το χειμώνα, ελεύθερα για τους υπόλοιπους πελάτες (πολύ πρακτικό). Οι τυροκροκέτες του είναι απλά συγκλονιστικές, μια δοκιμή θα σας πείσει. Λίγα πράγματα, σωστά παρασκευασμένα. Κρασί που πίνεται πολύ ευχάριστα.

Όσα χρόνια είναι σε λειτουργία, δεν έχει υπάρξει φορά που να έφαγα άσχημα. Παρά ταύτα, οι τιμές θα πρέπει να αναπροσαρμοσθούν προς τα κάτω, ειδικότερα της μοσχαρίσιας μπριζόλας.

04 Νοε 2014

FANIOLITA