05 Νοε 2014

Πέρνοντας αφορμή από την εμπειρία που έζησα την περασμένη Πέμπτη αποφάσισα να γράψω λίγες γραμμές για το εν λόγω ζαχαροπλαστείο παρ' ότι φίλος των αλμυρών και όχι των γλυκών γεύσεων.
Σας έχει τύχει ποτέ να σας μπεί κάτι στο μυαλό και να μην φεύγει με τίποτα?
Στις γυναίκες λένε ότι συμβαίνει στην εγκυμοσύνη όπου η επιθυμία είναι τόσο έντονη που δεν σβήνει αν δεν εκπληρωθεί.

Ε, λοιπόν εγώ την Πέμπτη αν δεν έτρωγα σουδάκια θα έτρωγα τα δάχτυλα μου.
Βρισκόμουν για δουλειές στο κέντρο της Νέας Ιωνίας και θυμήθηκα τον Γαλυφιανάκη στο σταθμό, λίγο πιό πάνω από την Άλφα. Φρέσκια καραμέλα και γεύση απίθανη. Φεύ δεν του είχε μείνει τίποτα και μου προτείνει να περάσω το απόγευμα που θα είχε έτοιμα φρέσκα.

Ποιός όμως περίμενε το απόγευμα? στην επιστροφή προς το σπίτι θυμήθηκα και τον Ανδριά με τα προφιτερόλ. Θα χει δεν μπορεί λέω με σού τα φτιάχνει.
Μπά ούτε αυτός είχε. Του το σχολίασα το γεγονός ότι φτιάχνει τόσα για τα προφιτερόλ και όμως δεν φτιάχνει τα κρέμα-καραμέλα.
Επιδεκτικά μεταβολή και δρόμο για το σπίτι. Μέχρι εδώ Passarella πουθενά στο μυαλό μου.

Απογοητευμένος κατευθύνομαι προς το σπίτι, όπου επιτέλους στροφάρει λίγο το μυαλουδάκι μου και επιλέγω για τρίτη και τελική στάση Passarella.
Μπαίνοντας στο γνώριμο σε μένα μαγαζί παθαίνω ένα σοκ βλέποντας όλες τις προθήκες σχεδόν άδειες. Αμέσως μου εξηγεί η υπάλληλος ότι μόλις παράλαβε από το κεντρικό κατάστημα τους, και δεν έχει προλάβει να τα ταχτοποιήσει ακόμα στην θέση τους.

Είχα ξεχάσει ότι Τρίτη και Τετάρτη με την έκπτωση -30% γίνεται της... Αναλήψεως.
Κουτί με 16 τεμ. και γραμμή για το σπίτι.

Ολόφρεσκα με τραγανή καραμέλα και μπόλικο αμύγδαλο. Κρέμα παχιά χωρίς να σε λιγώνει. Με περισσή αυτοσυγκράτηση έφαγα 4 τεμ.
Τώρα μπορούσα να ξεκουραστώ ικανοποιημένος.

Ποτέ δεν με απογοήτευσε, ούτε σε τούρτες, ούτε σε σιροπιαστά π. χ. γαλακτομπούρεκο, αλλά ακόμα και σε τσουρέκι ή κριτσίνια.

Συμπερασματικά, μια, επιχείρηση που έχει συνειδητοποιήσει τις εποχές που βιώνουμε και έχει κατεβάσει τιμές όσο δεν παίρνει άλλο, κρατώντας την ποιότητα και την ποικιλία.

Δεν είναι τυχαίο ότι Τρίτες και Τετάρτες γίνεται λαϊκό προσκύνημα.
Ο κόσμος ψωνίζει τα γλυκά όλης της εβδομάδας συνήθως, σε τιμές που δεν υπάρχουν, και παράλληλα και ο επιχειρηματίας κερδίζει από την αυξημένη κατανάλωση.

05 Νοε 2014

hammer