Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Στα ίχνη του PONTIKIOU και μετά την τελευταία κριτική που διάβασα, μου ήρθε η σκέψη να επισκεφθώ κάποια στέκια που έχει κάνει κριτική και μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον. Ομολογώ πως ο τρόπος σκέψης της μοιάζει με τον δικό μου.

Έτσι λοιπόν μπήκα στο "τριπάκι" να συγκρίνω κάποιες επισκέψεις της με τη δική μου εμπειρία. Μου είχε μείνει αποτυπωμένη η κριτική για τις "Μέλισσες" και είπα να ξεκινήσω από αυτές...

Η επίσκεψη μας έγινε στις 2 Νοεμβρίου, ημέρα Κυριακή στις 21:45 το βράδυ, από 4 άτομα. Σχετικά κρύο βράδυ και τι καλύτερο από το να πιείς και να φας κάτι ζεστό. Η παρέα καλή και η διάθεση ανεβασμένη για αρκετά πιάτα στη μέση.

Είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση 2 ώρες νωρίτερα και ο κύριος που μας απάντησε ήταν πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός. Οι προυποθέσεις λοιπόν για μια καλή βραδιά ήταν ευνοικές.

Φτάνοντας έξω από το μαγαζί είδαμε ένα σχετικά μικρό μαγαζί με πέργκολα. Ακριβώς απέναντι είναι το γαριδάδικο "Πρίγκηπος" και δίπλα από τις "Μέλισσες" το By-ρακί. Την ώρα που μπήκαμε ήδη υπήρχε πληρότητα 40% στα συνολικα 11-12 τραπέζια και μέχρι τις 23:05 που φύγαμε το μαγαζί γέμισε όλο. Οι περισσότερες παρέες ήταν κάτω των 30 ετών αλλά και οι πιο μεγάλοι δεν έλειπαν.

Ο χώρος δεν μπορώ να πω πως με κέρδισε. Κρύος, με τις πέργκολες, οι πιο κρυουλιάρηδες τον χειμώνα θα χρειαστούν μπουφάν. Το κάπνισμα δυστυχώς επιτρέπεται και ενώ δεν έγινε αντιληπτό την ώρα που τρώγαμε ώστε να μας δυσαρεστήσει, μόλις επιστρέψαμε σπίτι τα ρούχα μας "μύριζαν" τσιγαρίλα. Κάτι λείπει για να αισθανθείς πιο άνετα και να αφεθείς. Από διακόσμηση τίποτα το ιδιαίτερο, ελάχιστες πινελιές προς τον χώρο της κουζίνας. Οι τουαλέτες καθαρές και ο χρωματισμός από τα λίγα που είδα φέρνει στο κίτρινο και μουσταρδί, τα χρώματα των μελισσών.

Τα τραπεζοκαθίσματα ξύλινα και σκεπάζονται από λαδόκολλες, σαν ιδέα μια χαρά αλλά στην πράξη με δυσκόλεψαν λίγο γιατί ήταν μικρές και σε κάθε μου κίνηση τις τραβούσα προς τα πάνω.

Η εξυπηρέτηση μια χαρά μπορώ να πω από την κοπέλα που τραβούσε μόνη της σχεδόν όλο το φορτίο, μόνο μια φορά είδα ένα άλλο παλικάρι να μας φέρνει κάποιο πιάτο. Σαν συνέπεια αυτού, δεν είχε πολύ χρόνο να ασχοληθεί παραπάνω μαζί μας γιατί οι παραγγελίες έτρεχαν. Από αυτά που είδα όσοι δούλευαν ήταν νέα παιδιά και ο καθένας είχε συγκεκριμένο ρόλο. Μου άρεσε πολύ αυτό. Στο τέλος η απόδειξη που μας ήρθε ήταν η νόμιμη και κανονική. Αν δεν επέτρεπαν και το κάπνισμα θα έπαιρναν το 4άρι. Δεν μπορώ να τους κακολογήσω όμως γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές χωρίς να κουράζουν όμως. Οι περισσότερες θελκτικές. Καθαρός και αναλυτικός, με τις κυψέλες χρωματισμένες (έξυπνη πινελιά). Αρκετά αποστάγματα για να σου φτιάξουν τη διάθεση. Γενικά έχουν καλομελετημένο και καλοστημένο προγραμματισμό και ύφος.

Παραγγείλαμε:

- Σαν κουβερ στα 2.8 ευρώ ήρθαν κάτι ψωμάκια και κριτσινάκια με πάστα ελιάς και νεράκι βρύσης.

- Τριγωνάκια τυριών στα 2.6 ευρώ. Πολύ νόστιμα αλλά και πολύ μικρά 4 τεμαχιάκια. Τα μυρωδικά αναδείκνυαν το πιάτο και το τυρί ήταν κρεμώδες και όχι αλμυρό. Ιδανικά για ξεκίνημα. Τραγανότατα.

- Σαλάτα "Μέλισσες" στα 4.5 ευρώ. Στα 4 άτομα μπορείτε να πάρετε μια ιδέα. Αν θυμάμαι καλά είχε αποφλοιωμένη τομάτα, φέτα και σως από μέλι (και κάτι ακόμα που μου διαφεύγει). Φρεσκότατη και γλυκιά. Θα τα ξαναπαρήγγελνα σε επόμενη επίσκεψη. Σωστό δέσιμο των υλικών.

- Σαλάτα ανάμεικτη με σπανάκι, καρύδια, ψητό ταλαγάνι και καραμελωμένο (?) βαλσάμικο στα 4.5 ευρώ. Επίσης πολύ νόστιμη, δροσερή και γλυκιά. Αν έψαχνα κάποιο ψεγάδι, ίσως αυτό ήταν το ταλαγάνι που δεν ήταν αρκετά ζουμερό.

- Χοιρινη τηγανιά μαυροδάφνης στα 5.8 ευρώ. Ίσως το καλύτερο πιάτο. Νόστιμο κρέας χωρίς να κυριαρχεί το λίπος ΑΛΛΑ Θεέ και Κύριε! Τι σαλτσούλα γλυκιά ήταν αυτή! Πήρα όλο το πήλινο μπροστά μου και το καθάρισα ως λάτρης του γλυκού. Μιλάμε για πολλές βούτες.

- Ντολμαδάκια στα 3.6 ευρώ. Αξιοπρεπής ποσότητα (περίπου 8) και μια χαρά νοστιμότατα. Δεν μου έδωσαν την αίσθηση του ετοιματζίδικου. Αν προσθέσετε και λίγο λεμονάκι, μια χαρά στέκονται στο τραπέζι.

- Τυρί Καλαβρύτων στα 3.5 ευρώ. Στην πράξη είναι φέτα τυλιχτή με μέλι. Ίσως φανεί μπουχτιστικό πιάτο, δεν έκανε τη διαφορά-μάλλον γιατί το τυρί ήταν αρκετά συμπαγές. Όχι άσχημο αλλά όχι και κάτι φοβερό.

- Τηγανιά κοτόπουλο "Μέλισσες" με χαλούμι και πιτάκια στα 6 ευρώ. Δεν μπορώ να πω πως μας ξετρέλανε, ειδικά αφού δοκιμάσαμε την τηγανιά μαυροδάφνης. Η σάλτσα του λίγο αλμυρή μου φάνηκε και κοτόπουλο αρκετά στεγνό. Τα πιτάκια κομμένα ήταν ωραία σκέψη.

- Μπριζολάκια πιπεράτα στα 4.5 ευρώ. Νομίζω 3 τεμάχια, με ψήσιμο όχι ιδιαιτέρως ζουμερό. Η κόκκινη σάλτσα στην αρχή σε ξεγελάει γιατί ελαφρώς γλυκίζει αλλά στο τέλος σε καίει (όχι διαολεμένα).

- Σουβλάκια τυλιχτά στα 4.2 ευρώ.3 τεμάχια αραβικής πίτας με κρύα κομμάτια χοιρινού, σως και φρέσκια τοματούλα. Νόστιμος μεζές ειδικά για το καλοκαίρι και χορταστική ποσότητα αν αναλογιστούμε πως μιλάμε για 3 τεμάχια (σε μέγεθος ενός κανονικού τυλιχτού).

- Κρασί ημίγλυκο στα 4 ευρώ τα 500 μλ και άλλα 250 μλ αργότερα στα 2.5 ευρώ. Ευκολόπιοτο και γευστικό χωρίς να βαράει καθόλου στο κεφάλι. Μπορούσα άνετα να πιώ άλλο μισό λίτρο μόνος μου.

- 2 Κόκα κόλες στα 3.2 ευρώ

- Κέρασμα καρυδόπιτα για το κλείσιμο, μια χαρά αν και κάτι θα μπορούσαν να σκεφτούν σε γλυκό που παραπέμπει σε μέλι.

Σύνολο στα 51.7 ευρώ.

Συμπερασματικά:

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι γευστικά από τις "Μέλισσες" και ήδη μιλήσαμε και σε άλλους γνωστους μας για την εμπειρία μας. Οι μεζέδες ήταν ιδανικοί για τη χειμερινή περίοδο. Παραξενευτήκαμε θετικά με την τιμή γιατί όλα αυτά που καταναλώσαμε δεν θα μας έκαναν αίσθηση αν κόστιζαν κοντά στα 60 ευρώ.

Αν είχαν τη δυνατότητα να κάνουν πιο "ζεστό" τον χώρο τους θα έπαιρναν ακόμα υψηλότερη βαθμολογία. Αν βρεθούμε ξανά στην περιοχή θα είναι σίγουρα μέσα στις επιλογές μας.

Η ποιότητα θα μπορούσε να πάρει και 3+κάτι, καθώς τίποτα δεν μας "πείραξε" το στομάχι.