Τσιπουράδικα - Ουζερί - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Επίσκεψη 25/10/14 τρία άτομα.

Το Αρχονταράκι βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο παράλληλο στην Λεωφ. Ηρακλείου στο ύψος του αστυνομικού τμήματος. Παλαιότερα το είχα επισκεφθεί σαν café-bistro που ήταν. Είναι δίπατο και αυτή τη στιγμή έχει διαμορφωθεί με την κουζίνα και τις τουαλέτες (οι οποίες ήταν καθαρές) να βρίσκονται στο επάνω πάτωμα, το οποίο φιλοξενεί και 2-3 τραπέζια ακόμα γι’ αυτούς που δεν βρήκαν τραπέζι κάτω ή θέλουν πιο ησυχία.

Κάτω που είναι ο κυρίως χώρος είναι αρκετά στριμωχτά τα πράγματα τουλάχιστον για Σάββατο βράδυ που πήγαμε εμείς. Χωράει καμιά δεκαριά τραπέζια που διαμορφώνονται σε χωρητικότητα ανάλογα με τις κρατήσεις. Τα τραπέζια είναι φτιαγμένα από παλέτες και τα πλαίσια από τις καρέκλες είναι από μπετόβεργες…πράγμα που απ’ ότι καταλαβαίνετε σημαίνει ότι είναι ασήκωτες!

Τα χρώματα που παίζουν κινούνται σε σκούρους τόνους και παρά το γεγονός ότι κινείται σε βιομηχανικό στυλ, η έντονη παρουσία του ξύλινου στοιχείου και ο φωτισμός είναι τέτοιος που χαρίζουν τελικά μια ωραία ρομαντική ατμόσφαιρα. Από την μια πλευρά της οροφής, υπάρχουν καμιά δεκαριά ασύμμετρα κόκκινα καλώδια που καταλήγουν σε ντουί με κοινές λάμπες (ντεκόρ που απ’ ότι έχω καταλάβει μάλλον τείνει να αποτελέσει την τελευταία τάση της μόδας στην διακόσμηση εστιατορίων, μετά τον πολυφορεμένο μαυροπίνακα).

Ο γκρι τοίχος απεικονίζει στο πάνω μέρος του σχέδια και κατόψεις κτιρίων. Από την άλλη πλευρά υπάρχουν καναπέδες και στον ξύλινο τοίχο στέκονται εκτός από τα οριζόντια φωτιστικά, επάνω σε ραφάκια μπουκαλάκια ρακόμελου φωτισμένα, αρκετά όμορφο! Ένα άλλο ωραίο σημείο είναι αυτό που πίσω από ένα (μάλλον) plexiglass, φωτίζεται ο κορμός ενός δέντρου, αλλά και το ιδιαίτερο πλακάκι στο πάτωμα. Ο πεζόδρομος εννοείται ότι ευνοεί την άπλα τις καλές μέρες.

Η ατμόσφαιρα ενώ έχει όλες τις προϋποθέσεις ώστε να είναι ευχάριστη, χάνει από την κάπνα! Το αιώνιο πρόβλημα των ελληνικών εστιατορίων. Άλλο ένα στοιχείο που προσωπικά με ενόχλησε αλλά και την παρέα μου, είναι το γεγονός ότι είχε ζωντανή μουσική (δύο παιδιά μ’ ένα μπουζούκι και μια κιθάρα) η ένταση της οποίας ήταν τέτοια που δυσκόλευε αρκετά την επικοινωνία μεταξύ μας. Παρόλα αυτά, πρώτη φορά μας έτυχε να ακούσουμε σε μεζεδοπωλείο πρόγραμμα, που ξεκινάει με Θανασάκη Παπακωνσταντίνου, Γιάννη Χαρούλη, Σωκράτη Μάλαμα και παρόμοια ακούσματα και δεν εξελίσσεται σε σκυλοκαταστάσεις (τουλάχιστον μέχρι την στιγμή που φύγαμε). Εννοείται ότι αυτό μας ήταν πολύ ευχάριστο.

Απλά πιστεύω ότι αν κινούνταν σε χαμηλότερη ένταση θα ήταν ιδανικό το κλίμα, άλλωστε το μαγαζί (ευτυχώς για εμάς) δεν διαθέτει πίστα η οποία ευνοεί τα “ξεσηκώματα”, οπότε δεν υπάρχει και λόγος η ορχήστρα να κινείται σε μεγάλα ντεσιμπέλ.

Η εξυπηρέτηση από μια ευγενέστατη κοπέλα και πολύ αληθινά χαμογελαστή. Ανταποκρίθηκε σε όλα της τα καθήκοντα στο ακέραιο, παρότι το μαγαζί ήταν φουλ. Επίσης το σερβίρισμα ήρθε σε σωστούς χρόνους, πράγμα που δεν περίμενα να σας πω την αλήθεια με τόσο κόσμο.

Το φαγητό μας άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις πρώτα μέσα από τις κριτικές των τριών φίλων Teli Tipiteli, Felix και angeliki13 οι οποίες έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να επισκεφθούμε το Αρχονταράκι κι έπειτα μέσα από την δική μας γευστική εμπειρία, που μπορώ να πω ότι έρχεται σχεδόν σε απόλυτη ταύτιση με των τριών φίλων που προηγήθηκαν.

Πήραμε αναλυτικά:

- Μανιτάρια γεμιστά με τυρί κρέμα, καπνιστό μπέικον και μυρωδικά, πάρα πολύ γευστικά. 6,00€

Εδώ να πω ότι τα μανιτάρια όταν ήρθαν στο τραπέζι μας, από το χρώμα τους (άσπρα) νόμιζα ότι ήταν άψητα. Γενικά έχω μια προκατάληψη σ’ αυτό παρότι λατρεύω τα μανιτάρια και παρότι δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ ωμά π. χ. σε σαλάτα, ώστε να έχω άποψη για το πώς είναι. Απλά μου είχε καρφωθεί η ιδέα ότι δεν θα μου αρέσουν. Αυτά βέβαια δεν ήταν άψητα, αλλά αν κατάλαβα σωστά, πρέπει να είχαν περαστεί από σχάρα για ελάχιστο χρόνο. Παρόλα αυτά ήταν εξαιρετικά και γευστικά.

- Πίτα Καισάρειας πολύ καλή, επαρκής μερίδα για 3 άτομα 6€

- Ντοματοκολοκυθοκεφτέδες αρωματικοί και πεντανόστιμοι, χωρίς ίχνος λαδίλας 4,40€

- Πατάτα γεμιστή με μπέικον, πράσο, κόκκινη πιπεριά, κρεμμυδάκι, καπνιστή πάπρικα, και τυριά, πολύ καλή σε ποσότητα αλλά και σε γεύση 5€

- Συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια απλά συμπαθητικό όχι κάτι το ιδιαίτερο για μένα, με το συκώτι κομμένο σε κομματάκια, θεωρώ μικρή την μερίδα για 7,50€

- Κριθαρότο μοσχαράκι με τυρί Φιλαδέλφεια, από τα καλύτερα πιάτα της βραδιάς, σε καλή μερίδα 9,50€. Μάλλον πρέπει να είναι καινούριο πιάτο γιατί δεν αναγράφεται στο site τους.

- Μπιφτεκάκια που είχαν και πιπεριά μέσα (4 τμχ) συνοδευόμενα από πατάτες με τη φλούδα και ένα γιαουρτένιο ντιπ, άρτια και γευστική μερίδα

Ήπιαμε 3 μπύρες Amstel χ 2,90€, ψωμάκι (μεταμφιεσμένο κουβέρ) χ 0,60 έκαστος, άφθονο νερό σε κανάτα και στο τέλος μας κέρασαν μια αξιοπρεπέστατη καρυδόπιτα!

Πληρώσαμε 56,30€ ήτοι 18,77€/άτομο και ήταν καλά για την ποιότητα αλλά και τις μερίδες που φάγαμε

Συμπέρασμα: Εμείς θα ξαναπάμε σίγουρα μιας και βρίσκεται κοντά στα λημέρια μας, αλλά ενδεχομένως να προτιμήσουμε μια καθημερινή μέρα που να είναι πιο ήσυχα τα πράγματα. Προτείνεται ανεπιφύλακτα ιδίως για όσους κινούνται στην περιοχή.