Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Επίσκεψη στη BOHEMIA, αρχές Οκτώβρη, απογευματάκι καθημερινής. Δεν ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα στο συγκεκριμένο Τσέχικο εστιατόριο, είχαν προηγηθεί δύο τουλάχιστον επισκέψεις μου σε αυτό πριν από 3-4 χρόνια, ωστόσο. Η πρόσφατη έξοδος λοιπόν μου έδωσε την ευκαιρία για μια πιο ολοκληρωμένη και επικαιροποιημένη κριτική.

ΧΩΡΟΣ: 4
Η BOHEMIA βρίσκεται στην Δημ. Τσέλιου, ένα μικρό δρομάκι πολύ κοντά στη Λ. Αλεξάνδρας στο ύψος του γηπέδου του Παναθηναϊκού και πίσω από τα δικαστήρια. Αν και η περιοχή των Αμπελοκήπων δεν φημίζεται για το εύκολο παρκάρισμα, πιστεύω πως για το BOHEMIA δε θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα. Σε κάθε περίπτωση, σε σχετικά κοντινή απόσταση (λιγότερο από 10 λεπτά με τα πόδια), υπάρχει και στάση μετρό.

Εξωτερικά, δεν σου γεμίζει το μάτι, η εικόνα ωστόσο αλλάζει με την είσοδο στο εσωτερικό του εστιατορίου. Στην είσοδο υπάρχει ένας χώρος υποδοχής και ένα μικρό μπαρ, δεξιά η κυρίως αίθουσα και αριστερά μια μικρότερη αίθουσα.
Το μαγαζί, ενδεχομένως και λόγω ώρας (5.00 μ. μ. ), ήταν σχεδόν άδειο, οπότε επιλέξαμε να καθίσουμε στην κυρίως αίθουσα. Ο χώρος πολύ περιποιημένος, καθαρός και προσεγμένος, με το ξύλο να κυριαρχεί. Μεγάλα ξύλινα τραπέζια και άνετες καρέκλες, σε φυσιολογική απόσταση μεταξύ τους, με πολύ όμορφη διακόσμηση στους τοίχους. Η ατμόσφαιρα πολύ ευχάριστη, πιστεύω ότι θα αναδεικνυόταν περισσότερο εάν η επίσκεψη γινόταν βράδυ με περισσότερο κρύο αντί για το φθινοπωρινό απόγευμα που επιλέξαμε για έξοδο.

Υπάρχει επίσης και ο πάνω χώρος, τον οποίο δεν είδαμε αυτήν τη φορά, από παλιότερα ωστόσο τον θυμάμαι επίσης όμορφο και περιποιημένο, αν και μάλλον κάπως πιο λιτό. Αρκετά συμπαθητική είναι και η αυλίτσα απέναντι του εστιατορίου (ανοιχτή από 15 Μαΐου έως τέλη Σεπτέμβρη), από όσο την θυμάμαι.
Σε κάθε περίπτωση, ο εσωτερικός χώρος είναι το μεγάλο πλεονέκτημα του εστιατορίου, εξάλλου και το είδος της προσφερόμενης κουζίνας δεν πιστεύω ότι ενδείκνυται για καλοκαίρι, οπότε εδώ παίρνει άριστα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: 3
Το service από την σερβιτόρα που μας εξυπηρέτησε και έναν κύριο που μας υποδέχτηκε και έφερε το λογαριασμό χωρίς προβλήματα. Τυπικοί και γρήγοροι, με δεδομένο ωστόσο ότι στο μαγαζί υπήρχε μόλις μια παρέα και ακόμη μία που προστέθηκε, όταν είχαμε τελειώσει και ετοιμαζόμασταν να φύγουμε.
Ιδιαιτέρως πρόσχαρους και χαμογελαστούς δεν θα μπορούσα να τους χαρακτηρίσω, μια πιο χαλαρή και φιλική διάθεση θα ήταν σίγουρα ευπρόσδεκτη, ενδεχομένως και λόγω ώρας. Και όπως έχω αναφέρει και σε άλλη κριτική μου … ένα παραπάνω χαμόγελο δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Κατά τα λοιπά, απόδειξη αναλυτική και κομμένη στην ώρα της, για κέρασμα μόνο 1-2 ντιπ στην αρχή μαζί με το ψωμί και το εμφιαλωμένο νερό.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ: 2
Ο κατάλογος του BOHEMIA είναι ιδιαίτερα μακροσκελής. Μέτρησα 10 σαλάτες, άλλα τόσα ορεκτικά, τουλάχιστον 30 κυρίως, πάνω από 10 γλυκά, οπότε, όπως καταλαβαίνετε, η παραγγελία, ιδίως του κυρίως, μόνο εύκολη δεν είναι. Σίγουρα, θα προτιμούσα οι επιλογές να ήταν κάπως πιο περιορισμένες, προσωπικά θα διευκολυνόμουν και θα ένιωθα περισσότερη ασφάλεια ως προς την φρεσκάδα και την ποιότητα των προϊόντων. Τέλος πάντων τέσσερα άτομα παραγγείλαμε:
- σαλάτα Καρόλου, αποτελούμενη από σπανάκι, μπέικον, δαμάσκηνα, μανιτάρια, ντοματάκια, σως, νόστιμη (8,00 €),

- τρελό τυρί, δηλαδή παναρισμένο τυρί ένταμ με ταταρέζικη σάλτσα (6,00 €). ΟΚ νόστιμο ήταν, αλλά ένα κομμάτι ένταμ με το πανάρισμα και ένα μπολάκι σως δεν καταλαβαίνω πως μπορούν να δικαιολογήσουν τα 6,00 €.
- μανιτάρια πανέ, με την ίδια ταταρέζικη σάλτσα (6,00 €), ζουμερά τα μανιτάρια εντός και τραγανά εξωτερικά, λόγω παναρίσματος, ήταν μια χαρά και ικανοποιητικά σε ποσότητα.

Από κυρίως, πήραμε:
- γκούλας μπύρας, για τους δύο της παρέας, δηλαδή, κομματάκια χοιρινού με λουκάνικο καπνιστό, μαγειρεμένο σε μαύρη μπύρα (2 * 11,00 €). Νόστιμα, ελαφρώς πικάντικα, με ωραία δεμένη σαλτσούλα, ταίριαζαν πολύ ωραία και με την μπύρα που το συνόδευσα. Για γαρνιτούρα, υπήρχαν ρύζι και αρκετές νόστιμες τηγανιτές πατάτες. Συνολικά, ωραίο πιάτο, αλλά σε αρκετά ανεβασμένη τιμή.
- πανένκα του καίσαρα, δηλαδή ψαρονέφρι γεμιστό με καπνιστό τυρί, σως βατόμουρα και τσέχικο ρούμι (12,50 €). Στον φίλο μου, που το επέλεξε δεν άρεσε καθόλου, δοκίμασα από περιέργεια και δεν είχα παρά να συμφωνήσω μαζί του.

Το ψαρονέφρι κακοψημένο, το κρέας μύριζε πολύ άσχημα, οπότε οι σκέψεις για το πόσο φρέσκα είναι τα υλικά των 30 και βάλε κυρίως που περιέχονται στον κατάλογο ξαναπέρασαν αναπόφευκτα από το μυαλό μου. Η ίδια γαρνιτούρα, συν λίγη σαλάτα λάχανο, εξίσου νόστιμη, προφανώς δεν έσωσαν την κατάσταση.
- το τέταρτο μέλος της παρέας, επέλεξε ένα πιάτο που περιείχε φιλετάκια ψαρονέφρι με κρέμα γάλακτος και διάφορα υλικά, νομίζω ονομαζόταν μπρνο τοκαν (12,00 €). Δεν δοκίμασα, οπότε δεν έχω άποψη, εξ όψεως το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ότι το κρέας ήταν «πνιγμένο» στην κρέμα γάλακτος.
Η επιλογή η δική μου στο κυρίως με ικανοποίησε, εάν δεν είχα δοκιμάσει ψαρονέφρι, το «3» στη βαθμολογία μου ως προς την ποιότητα του φαγητού θα ήταν εξασφαλισμένο, μετά από αυτό το πιάτο όμως η βαθμολογία πέφτει αυτόματα στο «2».

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ – ΤΙΜΗΣ: 2
Για όλα τα παραπάνω, συν 2 ποτήρια κόκκινο κρασί (2,00 € έκαστο), 2 μπύρες kozel μαύρες 500 ml. (4,70 € η μία), 4 μπύρες pils 500 ml. (4,50 € η μία) - ελπίζω να μην ξεχνάω καμία μπύρα – συν 2,00 € κουβέρ τεσσάρων και 1,50 € το εμφιαλωμένο νερό, ο λογαριασμός ήρθε λίγο παραπάνω από 100 €, δηλ. 25,00 έκαστος.
Από τα σχόλια μου για τα επιμέρους πιάτα, πιστεύω ότι έχετε ήδη καταλάβει ότι οι τιμές μου φάνηκαν τσιμπημένες, σίγουρα μειωμένες σε σχέση με παλιότερα, αλλά ακόμη σε αδικαιολόγητα υψηλά επίπεδα. Οι σαλάτες έως 8,00 €, τα ορεκτικά στα 6,00 €, τα κυρίως από 10,00 – 17,00 €.

Συμπερασματικά, από τις προηγούμενες επισκέψεις μου στη BOHEMIA, μου είχαν επιγραμματικά μείνει οι εξής εντυπώσεις: νόστιμο και προσεγμένο φαγητό (όχι κάτι ιδιαίτερο ωστόσο), σε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον, αλλά με τσιμπημένες τιμές. Τις ίδιες εντυπώσεις λοιπόν πάνω – κάτω μου άφησε και η πρόσφατη επίσκεψη, με μια επιπλέον δυστυχώς επιφύλαξη ως προς την ποιότητα του φαγητού. Οπότε δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω …