08 Νοε 2014

Αργά το μεσημέρι της Παρασκευής, μετά το γραφείο, έχω ραντεβού με δύο αγαπημένες φίλες που έχω καιρό να δω. Οι φίλες είναι Καστελλιώτισες οπότε μου λένε ότι θα με πάνε σε αγαπημένο τους μαγαζί, το οποίο και επιλέγουν κάθε φορά που θέλουν να φάνε στην περιοχή. Εννοείται ότι ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό να τους προτείνω εγώ κάτι αλλά τις ακολούθησα πειθήνια.

Ο χώρος του μαγαζιού δεν λέει κάτι το ιδιαίτερο, άσε που όλα τα μαγαζιά της περιοχής μοιάζουν απίστευτα. Κλεισμένο γύρω γύρω με χοντρό νάιλον και τέντες, μπλε καρέκλες καφενείου, άσπρα/μπλε καρώ τραπεζομάντηλα and so on..... καταλαβαίνετε φαντάζομαι την εικόνα. Βέβαια είναι μπροστά στη θάλασσα.. οπότε εστιάζεις εκεί και ξεχνάς τα υπόλοιπα.

Όταν φτάσαμε μου έκανε εντύπωση ότι υπήρχαν γύρω στα 8 γεμάτα τραπέζια, όταν τα άλλα μαγαζιά που προσπεράσαμε ήταν άδεια. Το γεγονός αυτό, η σιγουριά των φιλενάδων και οι κριτικές του site, που θυμόμουν ότι ήταν γενικά καλές, με προδιάθεσαν ευνοϊκά, πρέπει να ομολογήσω.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε ταχύτατη και αρκετά ευγενική, χωρίς πολλά πολλά. Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι οι άνθρωποι που εργάζονται εκεί έχουν συνηθίσει να δουλεύουν σε εξαιρετικά γρήγορες ταχύτητες.

- Πατάτες τηγανητές. Φρέσκιες, ζεστές και νόστιμες.

- Μύδια αχνιστά. Νοστιμότατα, φρεσκότατα και μεγάλη μερίδα. Θα προτιμούσα βέβαια να είχε μια πιο πικάντικη σαλτσούλα, αλλά όχι ότι με χάλασαν και έτσι όπως ήταν.

- Καλαμαράκια τηγανητά. Δεν ξέρω αν ήταν φρέσκα ή κατεψυγμένα, πάντως ήταν ωραιότατα τηγανισμένα, αφράτα και χωρίς περιττά λάδια.

- Κολοκυθάκια τηγανητά. Υπόδειγμα πραγματικά! Κομμένα σε πολύ λεπτές φέτες σαν chips, τραγανά και ωραία, χωρίς καθόλου λαδίλα.

- Χταποδάκι ψητό. Πετυχημένο ψήσιμο, ούτε να σου δίνει την αίσθηση του βραστού, ούτε σόλα που δεν μπορείς να το μασήσεις. Με ωραίο λαδόξυδο, ότι πρέπει για βούτες.

Στην αρχή ήρθε ωραίο ψωμάκι περασμένο από τη σχάρα με λαδάκι, το γνωστό μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού και στο τέλος προσφέρθηκε φρεσκότατο και συμπαθέστατο κανταιφάκι!

Check please: Όλα τα ανωτέρω μαζί με 2 μπύρες και ένα αναψυκτικό 34,70! Τιμιότατος λογαριασμός!

Μετά από όλα αυτά το θεωρώ μια πολύ καλή επιλογή αν βρίσκεστε στην περιοχή. Χωρίς να διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας ότι δοκίμασα ήταν νόστιμο, με καλές πρώτες ύλες, ελαφρύ τηγάνι και καλές τιμές.

Με τη νηστεία των Χριστουγέννων να είναι προ των πυλών, σκοπεύω να πάρω την φαμίλια και να επιστρέψω. Η αλήθεια είναι ότι στα γύρω τραπέζια έβλεπα να παίζουν κάτι ξεγυρισμένες γαριδομακαρονάδες και κάτι ψαρούκλες που φαινόντουσαν νοστιμότατες και φρεσκότατες και δεν σκοπεύω να τις αντιπαρέλθω χωρίς δοκιμή!

08 Νοε 2014

tzia