Τοπική ελλ. κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Ηρθε η στιγμη να επισκεφθουμε το συγκεκριμενο κρητικο μεζεδοπωλειο στην Αγια Παρασκευη για το οποιο ειχαμε ακουσει αρκετα σχολια ως επι το πλειστον καλα!

Καθημερινη λοιπον 4 ατομα και μπορω να πω πως οι εντυπωσεις μας ηταν αρκετα καλες!

Πιο συγκεκριμενα λοιπον:

ΦΑΓΗΤΟ

Ξεκινωντας ως ειθισται απο την σαλατα επιλεξαμε την Τζιμπραγα. Προκειτε για μια πρασινη σαλατα με ροκα μαρουλι μικρα κομματακια ντοματας και αγγουριου καθως και σαλτσα απο σιναπι. Τολμω να πω πως ηταν απο τις καλυτερες σαλατες που εχω δοκιμασει ποτε. Λιγο τσιμπημενη στην τιμη(8,20) αλλα αξιζε τον κοπο.

Στην συνεχεια απο τα ορεκτικα επιλεξαμε

-τον κρασομεζε, μια χοιρινη τηγανια δηλαδη με πιπεριες, ντοματα και κρασι που ηταν επισης υπεροχο πιατο.

-Κολοκυθοκεφτεδες για τους οποιους επεμενα εγω να διαλεξουμε και το μετανιωσα

-Γραβιερα που δεν μας ενθουσιασε

-Μπουρεκακια Μελιτζανας, εκπληκτικα, να τα δοκιμασετε οπωσδηποτε, και η κρουστα αλλα και το εσωτερικο απολαυστικα.

Προχωρωντας στα κυριως

-Επιλεξαμε απο τα πιατα ημερας, τα κεφτεδακια με σαλτσα ντοματας, μαλακα και πολυ καλα μαγειρεμενα

-Γαμοπιλαφο συνοδευομενο απο ζυγουρι. Αρκετα καλο πιατο, αν και οπως ειναι φυσικο το εχω συναντησει και ακομα καλυτερο στα χωρια του Ρεθυμνου(Ως επισκεπτης, δεν ειμαι απο Κρητη)

-Αρνι Οφτο. Εξαιρετικο και το κρεας αλλα κυριως ο τελειος τροπος που ηταν μαγειρεμενο. Το αναγνωρισαν ολοι στην παρεα, ακομα κι αυτοι που δεν ειναι λατρεις του αρνιου. Επισης παρα πολυ καλες και οι πατατες φουρνου που ηταν το συνοδευτικο του πιατου.

Εφτασε η ωρα του γλυκου που τα τιμησαμε δεοντος

-Καρυδοπιτα απλα εξαιρετικη

-Σουφλε Σοκολατας τελειο επισης, ελιωνε η σοκολατα στο στομα

-Σοκολατοπιτα, η λιγοτερο καλη απο τα 3 γλυκα που δοκιμασαμε

Απο ποτα λευκο κρασι ηπιαμε, αρκετα καλο, χρειαζοταν νομιζω να ειναι λιγο πιο δροσερο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Ολα μια χαρα και οσον αφορα την εξυπηρετηση. Δυο σερβιτοροι εξυπηρετουσαν 10 τραπεζια περιπου, πολυ γρηγοροι αλλαζαν αμεσα το νερο, επαιρναν τα αδεια πιατα στην ωρα τους. Λιγο χαμογελο παραπανω θα φτανανε την τελειοτητα.

Το αφεντικο ωραιος τυπος που ειχε αποκτησει οικειοτητα με τους περισσοτερους θαμωνες που στην πλειοψηφια τους ηταν κι αυτοι Κρητικοι οπως προδιδε η προφορα τους

ΧΩΡΟΣ-ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ

Προκειται για εναν ευχαριστο χωρο, ομορφα διακοσμημενο με πολλα στοιχεια απο την Λεβεντογεννα οπως ειναι αναμενονενο.
Η μουσικη επισης στο ιδιο μοτιβο, μονο κρητικα τραγουδια ακουσαμε.
Το καπνισμα επιτρεποταν παντου αλλα τουλαχιστον την συγκεκριμενη μερα η ατμοσφαιρα ηταν καθαρη. Αν και καπνιστης αντιλαμβανομαι πως σε γεματο μαζι θα υπαρχει θεμα, αρα ισως θα πρεπει να βρεθει μια λυση διαβαζοντας τις υπολοιπες κριτικες των χρηστων του ask4food.

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Μπορω να πω πως οι τιμες ειναι καπως τσιμπημενες ειδικα για την εποχη αυτη. Ομως το φαγητο και γενικα ολο το πακετο αξιζει και δεν θα με εκανε αυτο να μην ξαναεπισκεφτω το συγκεκριμενο μαγαζι. Μαλιστα μας κερασαν το ενα μισοκιλο απο τα δυο που πηραμε καθως και ενα καραφακι ρακομελο. Πολυ καλη κινηση. Ο λογαριασμος μας ηρθε 86 ευρω.

Εν κατακλειδι καλες οι εντυπωσεις μας, αξιζει τον κοπο να κανετε μια επισκεψη!