Cafe - Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Στο YELLOW έχω την τύχη να έχω πάει πολλές φορές και είναι ένα από τα αγαπημένα μου σημεία στην πόλη.

Είναι ένας πανέμορφος χώρος φτιαγμένος με γούστο με χρώμα και με φρέσκιες ιδέες διακοσμητικά, που σε κάνει αμέσως να νιώθεις σαν το σπίτι σου (βέβαια πού τέτοια τύχη να είχαμε οι περισσότεροι και να ήταν έτσι τα σπίτια μας!! ) με τον γνωστό από παλιά κήπο-παράδεισο. Πολύ ζεστός χώρος με υπέροχες λεπτομέρειες (από τα πόστερ με τα σήματα που παραπέμπουν σε υπερήρωες το ένα δίπλα στο άλλο -η αράχνη για τον Σπάιντερμαν, το S για τον Σούπερμαν και πάει λέγοντας, έως καμιά 20αριά τεμάχια από εκείνο τον παλιό πλάστη που ανοίγουμε φύλλο μεταμορφωμένος έξυπνα σε διακοσμητικό εισόδου).

Έχουμε γιορτάσει γενέθλια αγαπημένων, συναντήσει συμφοιτητές, τσιμπήσει με την οικογένεια, οι φίλες μόνες για να πούμε τα νέα μας και τα κουτσομπολιά μας, πάντα όλες οι έξοδοι με επιτυχία κ πάντα με χαμόγελα στο τέλος.
Το σέρβις κατά τη γνώμη μου άψογο παρά το νεαρό της ηλικίας των ατόμων, οι οποίοι είναι χαμογελαστοί κι ευγενικοί αλλά ξέρουν να προτείνουν και να βοηθούν.
Θα σταθώ στην τελευταία φορά που πήγα πρόσφατα (στα μέσα του Οκτώβρη) με αγαπημένους φίλους από τα φοιτητικά χρόνια, σύνολο 7 άτομα. Περάσαμε καταπληκτικά!

Οι κύριοι της παρέας δοκίμασαν κοκτέιλ (τα οποία ομολογουμένως είχαν λίγο περισσότερο "γυναικεία" διακόσμηση από όσο οι ίδιοι ήθελαν αλλά ήταν ενδιαφέροντα όπως μας είπαν) οι κυρίες προτιμήσαμε Μοσχάτο D'asti. Πήραμε ποικιλία τυριών αλλαντικών για αρχή η οποία έφτασε σε ένα καλόγουστο ξύλινο πλατό που εμένα μου θύμιζε δοκάρι, λόγω μεγέθους και που έφτανε από άκρη σε άκρη σε όλο το τραπέζι, με τα γνωστά ψωμάκια (φρέσκα εκείνης της στιγμής και ζεστά σε μπουκίτσες, σκέτο ποιήμα) Πήραμε 3 σαλάτες, αυτή με το κουςκους ήταν τρομερή, τα πουγκάκια (τα οποία ήταν απίστευτα νόστιμα), μπιφτεκάκια (που δεν δοκίμασα αλλά όλοι είπαν ότι ήταν ωραία) τα στικς από κολοκυθάκια (τα οποία ήταν τραγανά και ελαφρά χωρίς να αφήνουν τη γνωστή μας λαδίλα) και πίτσα με προσούτο. Για γλυκό πήραμε το σεμιφρέντο, και το ζεστό καταΪφι (το οποίο αν και δυσκολευτήκαμε να το κόψουμε για να το μοιραστούμε μας αποζημίωσε με τη γεύση του).

Φάγαμε εκπληκτικά (όπως πάντα- άλλες φορές έχουμε τιμήσει δεόντως το κριθαρώτο από τα καλύτερα για εμένα πιάτα τους όπως και τα θαλασσινά τους)
Πληρώσαμε περίπου 35-40 ευρώ το άτομο έχοντας όμως πιει πάνω από 3 ποτά ο καθένας -άξιζε κάθε ευρώ πραγματικά!