American Style - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η Νέα Σμύρνη έχει την τύχη να διαθέτει την καλύτερη πλατεία, πραγματική πλατεία, του λεκανοπεδίου, όπου συρρέουν όχι μόνο Νεοσμυρνιώτες, αλλά και περίοικοι, κυρίως νεολαία και οικογένειες, από τη Δάφνη, την Καλλιθέα και τον Άγιο Δημήτριο. Σάββατο και Κυριακή στο πολύ εξυπηρετικό υπόγειο parking επικρατεί ώρες ώρες το αδιαχώρητο.

Γύρω γύρω στην πλατεία υπάρχουν καταστήματα κάθε είδους και τράπεζες, κυρίως όμως επιχειρήσεις εστίασης, ο εστί μεθερμηνευόμενον καφετέριες, μπαράκια και ορθάδικα, ζαχαροπλαστεία, γιαουρτερί και κρεπερί, ψητοπωλεία και σουβλατζίδικα. Μπεργκεράδικο επί της πλατείας μέχρι πριν λίγο καιρό δεν είχαμε, από αυτό το καλοκαίρι όμως αποκτήσαμε, το BARROW BURGER BAR, τοποθετημένο στη στενή κάτω πλευρά της πλατείας, λοξά απέναντι από τον all time classic ΑΔΩΝΙ, ανάμεσα σε μια κρεπερί και ένα ψητοπωλείο. Η πρόσοψη είναι στενή, έτσι έξω από το μαγαζί χωράνε ίσα ίσα τέσσερα τραπέζια, άλλοι τόσοι πάγκοι στον απέναντι χώρο, καθώς και κάποια τραπέζια στο πατάρι, όπου όμως δεν έχουμε καθίσει ποτέ και δεν γνωρίζω τη διαρρύθμισή του. Νομίζω ότι έχει και ένα πάγκο στο ισόγειο δεξιά για φαγητό κυριολεκτικά στο πόδι, απέναντι από την ψησταριά.

Πολυτέλειες σε τέτοιους χώρους σαφώς δεν περιμένεις, μου αρκεί που είναι καθαρό και φροντισμένο. Σε μέρη σαν το BARROW BURGER BAR πηγαίνεις όταν έχεις βγει στην πλατεία, για να τσιμπήσεις κάτι στα γρήγορα χωρίς να ξοδευτείς. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν έχεις απαίτηση αυτό που θα φας να είναι νόστιμο και ευπαρουσίαστο. Αυτά τα δύο κριτήρια εδώ ικανοποιούνται πλήρως, σε σύγκριση με το κοντινό SIMPLY BURGERS το BARROW BURGER BAR βγαίνει άνετα νικητής σε όλα τα σημεία.
Υπάρχουν μάλιστα μερικά πράγματα που θα σας ευχαριστήσουν ιδιαίτερα. Εδώ θα φάτε τα καλύτερα onion rings, τα οποία δεν είναι τυλιγμένα στο κουρκούτι, αλλά έρχονται παναρισμένα και καλοψημένα με συνοδεία εξαιρετικής σάλτσας BBQ. Θα φάτε επίσης την καλύτερη σαλάτα coleslaw, με σωστά κομμένα λαχανικά και μια πρέζα πιπέρι ανακατεμένο με την ελαφριά μαγιονέζα που δένει τα υλικά. Νοστιμότατη και φρεσκότατη επίσης η σαλάτα με σπανάκι, ξηρούς καρπούς, τυρί και berries.

Όσον αφορά τα burger, προσφέρονται καμιά 10ριά αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους είδη. Σερβίρονται όλα σε ψάθινη ψωμιέρα με τηγανιτές πατάτες με τη φλούδα τους. Το μέγεθός τους είναι κανονικό, κάποιοι θα το βρουν ίσως μικρό, εμένα όμως μου αρέσει που μπορώ να το πιάσω και να το φάω με τα χέρια, χωρίς να κινδυνεύω να πάθω εξάρθρωση σιαγόνος. Μέχρι στιγμής έχουμε δοκιμάσει πάνω από το μισό κατάλογο και μας άρεσαν όλα, το δικό μου φαβορί είναι το ελαφρά καυτερό bacon jam, η γυναίκα μου προτιμά το blueburger. Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά, ότι και να πάρετε θα έχετε ένα φρέσκο ψωμάκι και ένα καλοψημένο, όχι στεγνό μπιφτέκι. Ίσως θα έπρεπε οι τιμές να είναι 1 – 1,5 ευρώ πιο χαμηλές, αλλά πάλι πλατεία είναι αυτή, την πληρώνεις κι αυτή.

Ο κατάλογος των ποτών περιέχει τα πάντα. Εμείς προτιμούμε τις επιλογές – lager και weiss – από βαρέλι. Το σέρβις από νέα παιδιά, που σε υποδέχονται με ένα ποτήρι κρύο νερό, γρήγορο και προσεκτικό, κανένα παράπονο. Για ένα γρήγορο γεύμα με ένα ορεκτικό, δύο burger και δύο μπυρίτσες θα ξοδέψετε γύρω στα 25 ευρώ – η απόδειξη έρχεται μαζί με την παραγγελία. Αν σας φέρει λοιπόν ο δρόμος σας από την ωραία και φιλόξενη πλατεία της Νέας Σμύρνης, μη διστάσετε να ξαποστάσετε στο BARROW BURGER BAR. Delivery προς το παρόν δεν προσφέρεται – καλύτερα έτσι.