Μεζεδοπωλεία - Κερατσίνι, Αθήνα

Συμπαθές μαγαζί σε ένα κάπως άχαρο σημείο, κοντά στα νεκροταφεία του Κερατσινίου. Απ' ο, τι έχω καταλάβει ιδιοκτήτης είναι ένας νεαρός κύριος, ο οποίος τυγχάνει και ευγενέστατος, και πολύ αφοσιωμένος σε αυτό που κάνει.

Λοιπόν, το μαγαζί αποτελείται από ισόγειο και πάνω όροφο, με αρκετά μεγάλο μπαλκόνι. Η πρώτη μου επίσκεψη έγινε αρχές φθινοπώρου, όταν ακόμα ο καιρός ήταν καλοκαιρινός και μπορούσε κανείς άνετα να καθίσει στο μπαλκόνι του πάνω ορόφου του μαγαζιού. Η δεύτερη επίσκεψη έγινε πιο πρόσφατα, που πλέον ο εσωτερικός χώρος ήταν μονόδρομος.

Το μπαλκόνι ήταν σχετικά ευχάριστο για να καθίσει κανείς, όμως δυστυχώς δεν θα έλεγα το ίδιο και για τον εσωτερικό χώρο του πάνω ορόφου, ο οποίος είναι λιτός με την κακή έννοια, κρύος και ως εκ τούτου κάπως καταθλιπτικός.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, και για αυτή έχω ανάμικτες εντυπώσεις. Στην πρώτη επίσκεψη μας εξυπηρέτησε ο κατά τα φαινόμενα ιδιοκτήτης, ο οποίος ήταν πραγματικά άψογος, ιδιαίτερα εξυπηρετικός και πολύ ευγενικός. Μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Τη δεύτερη φορά εξυπηρετηθήκαμε από άλλον νεαρό κύριο, ο οποίος αν και συμπαθέστατος, οφείλω να πω ότι έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης. Το πρώτο που μου έκανε αρνητική εντύπωση ήταν ότι ενώ ήμαστε δύο άτομα, μας άφησε έναν μόνο κατάλογο, με την ερώτηση: "θέλετε και δεύτερο;". Εμείς αιφνιδιαστήκαμε και απαντήσαμε ότι δεν χρειάζεται, αλλά τελικά πήρα από μόνη μου την πρωτοβουλία να δανειστώ έναν ακόμα από το δίπλα τραπέζι. Θέλω να επισημάνω ότι, εκτός αν υπάρχει έλλειψη σε καταλόγους (που εδώ εμφανέστατα δεν υπήρχε), είναι άστοχο να ρωτά κανείς δύο άτομα αν τους αρκεί ένας.

Στη συνέχεια έγιναν και κάποια άλλα λάθη και αστοχίες (δεν ήρθαν χαρτοπετσέτες παρά μόνο όταν τις ζητήσαμε, η παραγγελία μας μεταφέρθηκε λανθασμένα), αν και για να είμαι δίκαιη ομολογώ πως ο, τι επισημάναμε στον κύριο το διόρθωσε αμέσως και με μεγάλη προθυμία.

Το φαγητό, αντιθέτως, ήταν και τις δύο φορές πάρα πολύ καλό σε γενικές γραμμές. Υπήρξαν κάποια προβληματάκια, όπως το ότι οι πατάτες τη δεύτερη φορά δεν φαίνονταν όσο φρέσκες θα έπρεπε, και ότι κάποιες μερίδες, όπως το χοιρινό σουβλάκι και το μπιφτέκι, ήταν μάλλον μικρές όσον αφορά το κρέας (αλλά με άφθονη γαρνιτούρα).

Εντούτοις, ο, τι έχουμε δοκιμάσει μας άρεσε πραγματικά και τα υλικά φάνηκαν καλής ποιότητας. Οι τιμές είναι κάτι παραπάνω από λογικές για την ποσότητα και την ποιότητα του φαγητού, και αυτό ισχύει και για τις μερίδες που παραπάνω σχολίασα ως κάπως μικρές. Επομένως και τις δύο φορές δοκιμάσαμε με χαμηλό κόστος αρκετά πιάτα και όχι απλά χορτάσαμε, αλλά σκάσαμε.

Εμένα προσωπικά ιδιαίτερα θετική εντύπωση μου κάνει το να κερνιέται στο τέλος γλυκό, και αυτό έγινε εδώ και στις δύο επισκέψεις μου, και μάλιστα σε άφθονη ποσότητα.

Συνοψίζοντας, πρόκειται για τίμιο και συμπαθές μαγαζί. Μάλλον θα το ξαναεπισκεφθώ, και ήδη το έχω συστήσει και σε φίλους.