Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Αυτό το μαγαζί είναι από όσο θυμάμαι το ακριβότερο που έχω επισκεφθεί, γι' αυτό δεν μπορώ παρά να νιώθω αρκετό προβληματισμό όταν το κρίνω ελαφρώς υπερεκτιμημένο. Κοινώς, ξοδέψαμε πολλά λεφτά σε μαγαζί που θεωρείται κορυφαίο, και αναρωτιέμαι αν κάτι πάει στραβά με εμένα που δεν με εντυπωσίασε τόσο.

Τέλος πάντων, χρειάστηκαν αρκετές απόπειρες μέχρι να βρούμε τελικά τραπέζι, μια καθημερινή βράδυ. Το στρίμωγμα, τη βαβούρα και το χάος που είδα μπροστά μου με το που μπήκαμε όμως δεν τα περίμενα σε καμία περίπτωση. Ειλικρινά, τα τραπέζια είναι το ένα πάνω στο άλλο, ακούς ωραιότατα όλη τη συζήτηση του διπλανού και μπαίνεις και στον πειρασμό να συμμετάσχεις μάλιστα. Η μετακίνηση μεταξύ εισόδου, τραπεζιού και τουαλέτας χρειάζεται ελιγμούς. Αυτό μου έκανε πολύ αρνητική εντύπωση, ένα μαγαζί τόσο ακριβό είναι κρίμα να μην σκέφτεται τη στοιχειώδη άνεση του ανθρώπου που πάει να ακουμπήσει τόσα λεφτά τέτοια εποχή περιμένοντας να χαλαρώσει και να ηρεμήσει.

Για την πληρότητα της κριτικής αναφορικά προς το κεφάλαιο ατμόσφαιρα, και διακινδυνεύοντας να ακουστώ κακεντρεχής, θα προσθέσω ότι πολλοί από τους θαμώνες του μαγαζιού αυτού φαίνεται να ανήκουν στην κατηγορία των ανθρώπων που επιθυμούν να επιδεικνύουν την ευπορία τους. Φυσικά σε αυτό καθόλου δεν φταίει το ίδιο το μαγαζί, αλλά συνέτεινε στο γεγονός ότι πραγματικά δεν ένιωσα άνετα.

Η εξυπηρέτηση από νεαρές και όμορφες κυρίες ήταν παραπάνω από υποδειγματική. Ο επαγγελματισμός τους ήταν έκδηλος, ήξεραν τα πάντα απέξω και ανακατωτά, σε ο, τι κι αν ρωτούσες είχαν άμεση απάντηση και συν τοις άλλοις ήταν ευγενέστατες. Αυτό πραγματικά με εντυπωσίασε.

Όσον αφορά τώρα το φαγητό, ναι, ήταν όντως πολύ καλό και το απολαύσαμε πραγματικά. Τα κρέατα ήταν κατά τα φαινόμενα πολύ καλής ποιότητας και οι γαρνιτούρες εξίσου ωραίες. Οι μερίδες όμως όχι πολύ μεγάλες. Μάλλον μέτριες. Εξαίρεση οι πατάτες που πήραμε ως ορεκτικό, που πραγματικά είχαν τον ατελείωτο, δεν καταφέραμε να τις φάμε όλες. Πάντως χορτάσαμε.

Οι τιμές όμως για μένα είναι προβληματικό σημείο του μαγαζιού αυτού. Εντάξει, το φαγητό είναι καλό πράγματι και δεν αμφιβάλλω ότι τα υλικά είναι ποιοτικά. Όμως η μαγειρική δεν ανακαλύπτει και τον τροχό. Στην ουσία φάγαμε ψητό κρέας και λεπτοκομμένες πατάτες. 12 ευρώ μια μερίδα πατάτες λοιπόν; Δεν είναι λιγάκι παράλογο; Θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω και κάποιο γλυκό, όμως καθότι γνώριζα ότι θα πλήρωνε το λογαριασμό ο συνδαιτημόνας μου που δεν τρώει γλυκά, δεν μου έκανε καρδιά να τον αναγκάσω να χρεωθεί μισό μεροκάματο επιπλέον για μένα.

Σε γενικές γραμμές φυσικά δεν μετάνιωσα που πήγα, η εμπειρία ενός "καλού" εστιατορίου είναι συνήθως ιδιαίτερη και ενδιαφέρουσα. Δεν θα με ενδιέφερε να ξαναπάω όμως, και δεν το συστήνω. Καλό φαγητό μπορεί να βρεθεί σε χώρο που κάθεται κανείς χωρίς να τον πιάσει πονοκέφαλος, και σε τιμές ανάλογες με τη σύγχρονη πραγματικότητα.

2015-04-04 18:52:04

Καταρχάς, συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντησή μας. Eυχαριστούμε πολύ για την επίσκεψή σας και για το χρόνο που διαθέσατε για να σχολιάσετε το εστιατόριο μας. Χαιρόμαστε που κάποια πράγματα σας άρεσαν, λυπόμαστε που κάποια άλλα δεν σας άρεσαν και ζητάμε συγγνώμη για όσα σας ενόχλησαν. Κάποιες διευκρινίσεις μόνο από την πλευρά μας:
Σχετικά με τις τιμές: Βρίσκονται σε άμεση συνάρτηση με την ποιότητα των πρώτων υλών που χρησιμοποιούμε. Δεν πρόκειται απλώς για «κρέας» ή για «πατάτες». Σε μια εποχή που τo κρέας, τα τρόφιμα γενικώς υφίστανται τόσες πολλές επεμβάσεις, τροποποιήσεις και νοθείες με στόχο τον εύκολο πλουτισμό, είμαστε υπερήφανοι που μπορούμε να αναζητάμε και να προσφέρουμε πρώτες ύλες που διακρίνονται για τη μοναδική τους ποιότητα. Από μικρούς παραγωγούς ή από οικοτεχνίες και όχι από σούπερ μάρκετ, οι οποίοι δεσμεύονται για τη βιωσιμότητα των καλλιεργειών τους και καταβάλλουν μόχθο για να προσφέρουν τη υψηλότερη δυνατή ποιότητα. Αυτό συνεπάγεται ένα κόστος που δεν μπορούμε να διαπραγματευτούμε, αλλά που τις περισσότερες φορές καταλήγει να είναι value for money. Το μενού μας είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να αφήνει ικανοποιημένο και χαρούμενο το απαιτητικό μας κοινό, όσο ετερόκλητο κι αν είναι. Aκόμα και ως προς το κρασί, προσφέρουμε επιλογές και με 3 και 4 ευρώ το ποτήρι εφόσον στόχος μας είναι να ικανοποιούμε όλα τα μπάτζετ, ακόμη και τα πιο χαμηλά..
Σχετικά με τα τραπέζια: Το εστιατόριο μας είναι μικρό και ζωντανό όπως ταιριάζει στη φυσιογνωμία των σύγχρονων μπιστρό. Aυτά τα χαρακτηριστικά αποτελούν συστατικά στοιχεία της ταυτότητάς του Vezené, και σε μεγάλο βαθμό η επιτυχία του οφείλεται στο «ζεστό», λιλιπούτειο χαρακτήρα του. Κάποιες φορές το κέφι ανεβαίνει αλλά ακριβώς αυτή η "ενέργεια" και η γειτνίαση των τραπεζιών είναι στοιχεία που συνήθως αποτιμώνται θετικά από τους πελάτες.
Θα χαρούμε πολύ να σας έχουμε ξανά κοντά μας και να καταφέρουμε να σας ικανοποιήσουμε.
Με εκτίμηση,
Η ομάδα του Vezené

2015-10-15 16:20:26
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την catsarealwayshungry.