Beer Restaurants - Κορυδαλλός, Αθήνα

Προκειται μια απο τις πολλες μπυραριες που εχουν ανοιξει αυτο τον καιρο στην περιοχη του Κορυδαλλου. Αυτη ομως μεχρι στιγμης εχει κανει την διαφορα τοσο λογω του μοντερνου και βιομηχανικα διακοσμημενου χωρου οσο και του πολυ κοσμου που μαζευει. Εχω επισκεφτει την εν λογω μπυραρια δυο φορες και τις δυο εμεινα απολυτα ικανοποιημενος.

Ας τα πιασουμε τα πραγματα απο την αρχη. Μην σας μπερδευει η οδος. Το μαγαζι βρισκεται στον πεζοδρομο που ειναι καθετος στην αρχη της Ταξιαρχων πριν την πλατεια Ελευθεριας, εκει που ειναι και η πιττα του παππου! Οπως καταλαβαινετε το παρκινγκ ειναι καθαρα θεμα τυχης, εκτος και αν πατε στο κοντινο ιδιωτικο παρκινγκ, με το αζημιωτο βεβαια, το οποιο ειναι ολιγον τι υψηλο.

Ο χωρος οπως προειπα ειναι αρκετα μινιμαλ με αρκετα στοιχεια βιομηχανικου στυλ. Εντυπωση κανει ο τοιχος/τζαμαρια που ειναι διακοσμημενος με μπουκαλια μπυρας, ενω στον απεναντι τοιχο υπαρχει ενας μεγαλος καθρεφτης, γεγονος που μεγαλωνει αρκετα τον χωρο.

Μπορειτε να κατσετε σε καποιο τραπεζακι η στην μπαρα. Εχει και εξωτερικο χωρο με τραπεζακια, κλεισμενο με τζαμαρια, καταλληλον ακομα και για τον χειμωνα! Σε οποιον αρεσει και η καλη ξενη μουσικη με ροκ και ροκ εν ρολ του 60 και 70 θα εκτιμησει και τις μουσικες επιλογες.

Ας παμε ομως σε πιο σημαντικα θεματα. Ο καταλογος καταφτανει και ξεκιναμε να κοιταμε τις μπυρες. Η ποικιλια ειναι αρκετη, χωρις να ειναι καμμια τεραστια λιστα. Κυριαρχουν οι γερμανικες φυσικα μπυρες, με λιγες απο αμερικη, βελγιο, τσεχια. Η περιγραφη του καταλογου ειναι αρκετα ακριβης και λεπτομερης και προσπαθει να σου μεταφερει τα αρωματα και την γευση της καθε μπυρας. Εδω τωρα ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη του καθενος το τι θα παρει. Εγω προτιμω την Schlenkerla, η οποια ειναι μια καπνιστη γερμανικη μπυρα με ελαφρια υπογευση ελιας.

Σε οποιον αρεσουν τα καπνιστα την συστηνω ανεπιφυλαχτα! Επισης εχει και καποιες ελληνικες μπυρες πιο ψαγμενες και οχι τοσο εμπορικες.
Απο φαγητο τωρα ο καταλογος ειναι αρκετα μικρος, εχει τα κλασσικα club sandwich κτλ, εχει 3-4 σαλατες, 4 κυριως πιατα οπως χαμπουργκερ με καπνιστο τυρι, πανσετακια ψητα, κοτοπουλο φιλετο ψητο και special burger με μανιταρια και μπεϊκον.

Ολα συνοδευονται με σαλατα ροκα-μαρουλι-ντοματινια με κρεμα βαλσαμικο και φρεσκες πατατες τηγανητες. Εκτος αυτων εχει και ποικιλια κρεατων η ποικιλια γερμανικων λουκανικων. Εγω εχω δοκιμασει το special burger και το κοτοπουλο. Και τα δυο ειναι εξαιρετικα. Το κοτοπουλο ηταν αρκετα μαλακο και γευστικο, αλλα και αρκετα απλο.

Το burger ηταν πεντανοστιμο, με ψωμακι μπριος και τυρι τσενταρ και το μπιφτεκι ηταν ζουμερο και γευστικο. Απ'ο, τι εμαθα τα προϊοντα τα παιρνουν οι ιδιοι οι ιδιοκτητες απο τον προσωπικο τους κρεοπωλη η απο delicatessen. Οποτε καταλαβαινετε οτι η ποιοτητα ειναι εξαιρετικη και μπορω να πω πως με εξεπληξε ευχαριστα. Στο τελος μας κερασαν ρακομελο για να θυμηθουμε και παλι τις ριζες μας!

Ας παμε ομως και σε καποια μελανα σημεια. Το πρωτο ειναι η τιμη. Δεν θα ελεγα οτι ειναι και πανακριβο δεδομενης της ποιοτητας που προσφερει αλλα γενικα ειναι αρκετα τσιμπημενη. Το special burger κανει 10 ευρω, αλλα ειναι αρκετα χορταστικο, ενω το κοτοπουλο 7,5. Το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα πιατα. Ενω οι τιμες ειναι και ανεβασμενες και στις μπυρες.

Αυτη που παιρνω εγω κανει 7,5 ευρω, ενω και οι υπολοιπες πανω κατω στην ιδια τιμη κυμαινονται. Η ζυθοποιια στην Γερμανια πουλαει το μπουκαλι μεσω ιντερνετ 1,2 οποτε μιλαμε για τεραστια διαφορα. Επισης θα ηθελα ο καταλογος να εχει περισσοτερα πιατα να επιλεξεις. Με τεσσερα μονο κυριως απο την δευτερη φορα θα εχεις δοκιμασει τα παντα. Ακομη θα ηθελα να ειχε παραδοσιακα γερμανικα πιατα, οπως θα περιμενε κανεις να βρει σε μια μπυραρια. Ενα ακομη αρνητικο ειναι το οτι καπνιζουν μεσα στο μαγαζι.

Γενικα ειναι μια πολυ ωραια μπυραρια, με πολυ καλο φαγητο και καλη σχετικα ποικιλια σε μπυρες, που ομως μπορεις να βρεις μερικα διαμαντακια. Αν ειστε απο την περιοχη σας καλω να την επισκεφτειτε. Αν ειστε απο πιο μακρια, μια βολτα πιστευω οτι αξιζει.

Γενικα το μαγαζι εχει παντα κοσμο, με αποκορυφωμα τα καλοκαιρια που ο κοσμος καθεται ορθιος εξω απο την μπυραρια στο πεζοδρομο. Αρκετα συχνα κανει και live. Μπορειτε να επισκεφτειτε και την σελιδα του μαγαζιου στο facebook για περισσοτερες φωτογραφιες και ενημερωση για τα live. Εγω παντως σιγουρα θα ξαναπαω.