Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

31/10/2014 βράδυ Παρασκευής, 2 άτομα

Ο Καραβίδας είναι γείτονας. Αν και δεν είχε τύχει να τον επισκεφθώ μέχρι τώρα. Βρίσκεται ανάμεσα στην Ν. Ιωνία (Περισσός) και το Γαλάτσι, πίσω ακριβώς από το Ολυμπιακό κέντρο Γαλατσίου. Πολλοί από το οικογενειακό και το φιλικό μου περιβάλλον, τον τιμούν συχνά πυκνά, λόγω ποιότητας και εγγύτητας.

Είναι ποιοτικός (σε πρώτες ύλες). Από όσα δοκιμάσαμε, όλα ήταν καλοδιατηρημένα και καλοδιαλεγμένα. Από τις σαλάτες, τα ποτά, μέχρι τα μικρά ψαράκια (μεγάλα δεν πήραμε, τα αφήσαμε για μία έτερη φορά).

Και στο τέλος τέλος είναι τίμιος. Έχει φροντίσει να στήσει ένα σχετικά μικρό κατάλογο από μεζέδες και ψαράκια που πιθανως βρίσκει πιο εύκολα και τα τιμολογεί πολύ καλά, προς όφελος του πελάτη του. Ειδικά με την προσθήκη του μενού των 28 ευρώ στα δύο άτομα, με επιλογή σε πιάτα, από σχεδόν τον μισό κατάλογο, θέλει να έχει κόσμο και το δείχνει.

Επι του προκειμένου, φτάσαμε κατά τις 21:30 και το μαγαζί ήταν κατά τα 2/3 γεμάτο. Μια αρκετά μεγάλη σάλα με δύο μεγάλες κολώνες στη μέση και στο νοητό οκτάρι, το οποίο δημιουργείται, είναι τοποθετημένα όλα τα τραπέζια. Η διακόσμηση είναι απλή και "ψαρίσια". Το κακό είναι οτι δεν υπάρχει σωστός διαχωρισμός των καπνιστών με τους μη καπνιστές. Τοποθετούνται όλοι μαζί προς την κουζίνα οι μέν και στην μπροστά μεριά οι δε. Αν τύχετε σε βραδιά που θα είναι γεμάτο, πολύ πιθανόν να σας ενοχλήσει ο καπνός από διπλανά τραπέζια. Ο βαθμός, οπότε, του χώρου/ατμόσφαιρας κυμαίνεται από 2 έως 3. Εμείς ήμασταν τυχεροί και δεν μας ενόχλησε καθόλου.

Η εξυπηρέτηση είναι φιλικότατη και γίνεται από 2 με 3 νεαρούς, οι οποίοι ενώ έχουν διάθεση, είναι χαμογελαστοί και εξυπηρετικοί την μέρα που πήγαμε ήταν αρκετά χαλαροί. Έγιναν μικρολαθάκια, τα οποία διορθώθηκαν άμεσα και αν και ήμασταν στο κέντρο του μαγαζιού, τους "ψάξαμε" μία ή δύο φορές. Τίποτα ακραίο, βέβαια, δεν συνέβη, που θα σου άφηνε μία κακή εντύπωση.

Η παραγγελία, τώρα, κινήθηκε στα πλαίσια του μενού των 28 ευρωπουλακίων με επιλογή από 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό, 2 κυρίως και 2 γλυκάκια. Πήραμε:

- Σαλάτα του Βοσπόρου, φρεσκότατη και γευστικότατη. ΠΡΟΣΟΧΗ σε αυτούς που δεν τρώνε το σκόρδο, το απεχθάνονται ή το αποφεύγουν σε μεγάλες ποσότητες. Αυτή η απλή σαλατούλα περιέχει μεγάλη ποσότητα σκόρδου τριμμένου και λόγω της τεχνίκής του μαριναρίσματος των περισσοτέρων πολίτικων σαλάτων η "ευωδιά" και η γεύση είναι πολύ έντονη. Ο κατάλογος το αναφέρει, όμως δεν το περιμένεις τόσο έντονο! Εγώ που την έφαγα, τελικά, όλη μόνος μου, ^ ^ κατάφερα να απαλαγώ από την "σκορδίλα" στο στόμα, μετά από τουλάχιστον 24 ώρες.

- Χταπόδι ψητό, αρκετά καλό, άνω του μετρίου, ολόλευκο και γευστικό

- Κουτσομουράκια τηγανιτά, φρεσκότατα, τηγανισμένα εξαιρετικά. Η μεριδούλα περιείχε 4 μέτρια σε μέγεθος ψαράκια.

- Γαριδομακαρονάδα με κατεψυγμένη γαρίδα, ωραία βρασμένα τα μακαρόνια, γευστικές οι γαριδούλες, αρκετές για την ποσότητα του πιάτου. Η πιατέλα που μας σέρβιραν ήταν σχεδόν μιάμιση μερίδα. Αρκετές ενστάσεις είχα στην συνταγή της σάλτσας, η οποία δεν είχε δέσει αρκετά, ούτε σε υφή ούτε σε γεύση. Μπορεί και να έτυχε...

- Κορμό με παγωτό και καρυδόπιτα με παγωτό, γευστικά και κλασικά γλυκάκια ταβέρνας, με ωραίο παγωτό καϊμάκι.

Πήραμε έξτρα από το μενού μία καβουροσαλάτα, η οποία ήταν με σουρίμι, καλή αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο και κρασάκι λευκό.

Πληρώσαμε 37 ευρώπουλα με αποδειξούλα

HIGHLIGHTS: Τα κουτσομουράκια σε γεύση και τρόπο τηγανίσματος και η "τιμιότητα" της επιχείρησης.

Αν δεν είστε πολύ μακριά, αξίζει τον κόπο να το επισκεφθείτε και γιατί όχι να μην το κάνετε και στέκι ψαροφαγίας. Εγώ πάντως θα ξαναπάω να δοκιμάσω και κανένα μεγάλο ψαράκι ψητό.

2014-12-09 19:39:53

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την κριτική σας και για τα καλά σας λόγια και σας περιμένουμε πάλι σύντομα κοντα μας.

2016-07-05 19:40:58
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την TelisTipitelis.