Ιταλία - Άλιμος, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο Σάββατο βράδυ, 8 Νοεμβρίου 2014.
Ένα φιλικό ζευγάρι με το οποίο βγαίνουμε τακτικά για φαγητό μας είπε ότι είχε ακούσει γι'αυτό το ιταλικό και είχε κλείσει τραπέζι από την προηγούμενη κιόλας ημέρα.

Φτάνοντας στο μαγαζί (όπως τα έχουν περιγράψει οι υπόλοιποι, δύσκολο να καταλάβεις πού είναι, μοιάζει απλά με σπίτι φωτισμένο που κάποιοι κάνουν πάρτυ μέσα) οδηγηθήκαμε στο βάθος στο τραπέζι 4ων ατόμων που είχαμε κλείσει.

Τα φαγητά άρχισαν να φτάνουν κατά ριπάς.
Δεν προλαβαίναμε να αδειάσουμε το ένα ερχόταν το επόμενο!!!
Αυτό στην αρχή μου δημιούργησε ένα άγχος γιατί έχω κακές εμπειρίες από άλλα εστιατόριο με φιξ μενού που φτάνεις στο επιδόρπιο μέσα σε μισή ώρα κι έρχεται ο λογαριασμός χωρίς καν να τον ζητήσεις προκειμένου να αδειάσεις το τραπέζι για τους επόμενους.
Αλλά τελικά δεν είχε καμία σχέση με αυτό...
Μετά το τρίτο πιάτο ηρέμησε το πράγμα.

Μετρήσαμε συνολικά 11 πιάτα και 3 γλυκά.

1. Σούπα τορτελίνι: νόστιμη, έκανε και κρύο έξω ταίριαζε για αρχή.

2. Ριζότο με πορτσίνι: πολύ νόστιμο, ωραία και "φυσικά δεμένο" όχι με τυριά και κρέμες

3. Vitello Tonnato: υπέροχο! λεπτά κομμάτια μοσχαριού σκεπασμένα με σάλτσα με βάση τον τόνο. Απίστευτη γέυση. Θα πήγαινα ξανά ακόμα και μόνο γι'αυτό.

4. Focaccia Salami: οκ focaccia ήταν. Προσωπικά έβγαλα το σαλάμι κι αυτοσχεδίασα με το vitello tonnato. Σας το προτείνω....

5. Αστακομακαρονάδα: νόστιμη, ωραία σάλτσα, νόστιμος ο αστακός.
(κάπου εδώ μπορεί να αρχίσω να μπερδεύω τη σειρά)

6. Φιλέτο Μοσχάρι με πουρέ: πολύ νόστιμο, πολύ σωστά ψημένο (κόκκινο στο κέντρο), ο πουρές χειροποίητος.

7. Χειροποίητα ζυμαρικά με κιμά: πολύ νόστιμα, κάτι το διαφορετικό.

8. Παπαρδέλες με κοτόπουλο κι αμύγδαλο (ή καρύδι): υπέροχο!! χειροποίητο ζυμαρικό, άψογη υφή, γεύση απερίγραπτη.

9. Carbonara: υπέροχη! παραδοσιακή με αυγό κι όχι κρέμα, και το σπουδαιότερο γευόσουν το αυγό χωρίς να σου μένει η άσχημη γνωστή γεύση. Το μακαρόνι σαν νούμερο ήταν τέλειο.

10. Pesto Linguini: υπέροχο! το ωραιότερο που έχω φάει. Ελαφρύ, με το βασιλικό να τον αισθάνεσαι λες και μόλις κόπηκε από τη γλάστρα (που πιθανότατα έτσι είχε γίνει).

11. Σπαγγέτι με κόκκινη σάλτσα ντομάτας: αδιάφορο. Δεν ήταν κακό. Ήταν ένα καλό πιάτο γι'αυτό που ήταν, αλλά με όλα αυτά που είχαμε φάει πριν, δεν μπορούσε παρά να μας αφήσει αδιάφορους.

Γλυκά

1. Πανακότα με καραμέλα: πολύ νόστιμη, καμιά σχέση με όσες έχω φάει στο παρελθόν.

2. Κρεμ μπρουλέ: πολύ νόστιμη, ο φίλος μου που σιχαίνεται τα γλυκά την έφαγε σχεδόν μόνος του.

3. Γλυκό με μαρέγκα και κομματάκια σοκολάτας (δεν ξέρω όνομα ή πώς αλλιώς να το περιγράψω): δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Το περίεργο όμως είναι ότι βρέθηκα να το τσιμπολογάω και πάνω στην κουβέντα χωρίς να το καταλάβω το είχα φάει σχεδόν όλο. Οπότε μάλλον μου άρεσε ή είχα πραγματικά ανάγκη κάτι γλυκό.

Στο τέλος εσπρεσάκι και μάλιστα ωραίο.

Φάγαμε και σκάσαμε.
Εκτός από τη σούπα τορτελίνι που είχαμε από ένα πιάτο ο καθένας, όλα τα υπόλοιπα ήταν από ένα πιάτο στο κέντρο.

Για τέσσερα άτομα ήταν αρκετά για δυο γερές πηρουνιές έκαστος όλα τα ζυμαρικά, το κρέας ήταν υπεραρκετό, τα ορεκτικά επίσης.
Ήπιαμε 1,5 κιλό λευκό κρασί χύμα, αξιοπρεπέστατο.

Πληρώσαμε 30 ευρώ το άτομο κι απ'όσο καταλάβαμε η τιμή είναι στάνταρ.

Εκεί και μας δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες...
Αν αντί για 4 άτομα πάνε 2 τί γίνεται? Θα δοκιμάσουν λιγότερα πιάτα ή πιο μικρές μερίδες?

Αν πάνε 6? Θα πάνε τα ίδια πιάτα και θα φάνε πιο λίγο ή θα πάνε από 2 μερίδες στο κάθε πιάτο και θα πληρώσουν κάτι παραπάνω?
Δε ρωτήσαμε γιατί γινόταν ακόμα ένας ψιλοχαμός όταν φύγαμε και όλοι τρέχανε.

Ο ιδιοκτήτης όντως φιλικός, με το χιούμορ του, χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να κουράζει ή να γίνεται ενοχλητικός (και προσωπικά είμαι πολύ αυστηρός σε αυτό το θέμα, οπότε αν δεν κατάφερε να ενοχλήσει εμένα δύσκολα θα ενοχλήσει άλλους πιστεύω).

Συμπέρασμα: Θα ξαναπάω σίγουρα. Δεν έχω ξαναφάει αλλού τόσο νόστιμο και τόσο πολύ και διαφορετικό φαγητό με 30 ευρώ (ούτε με 50 ούτε με 100).
Με προβληματίζει λίγο μόνο το γεγονός ότι βλέπω σε παλιές κριτικές μέσες άκρες τα ίδια πιάτα που έφαγα κι εγώ. Ίσως καλό θα ήταν να ανανεώσουν το μενού τους κάποια στιγμή, έστω μερικώς.

Το 3 στο χώρο/ατμόσφαιρα το έβαλα γιατί δεν επιτρέπεται το κάπνισμα.
Γνωρίζω τη νομοθεσία, γνωρίζω ότι ΟΡΘΩΣ δεν επιτρέπεται, αλλά την εμπειρία μου γράφω και το πώς πέρασα, κι αυτό ήταν κάτι που μου έλειψε και θα ήθελα να μπορώ να καπνίσω.

Όποιος δε θέλει δεν το λαμβάνει υπόψη ή μπορεί να το συμπεριλάβει στα + του μαγαζιού αν είναι μη καπνιστής, αντικαπνιστής κλπ.