Ιταλία - Άλιμος, Αθήνα

Τα δύο τηγάνια (αυτή είναι η μετάφραση τους στα ελληνικά) εμφανίστηκαν σε εμπορικό κέντρο στην αρχή ως καφέ, και αργότερα έγιναν οι κατάλληλες παρεμβάσεις και διαμορφώθηκαν σε ένα γουστόζικο καφέ-εστιατόριο. Η ύπαρξη τους μετράει 6 μήνες και νομίζω πως έχουν όλα τα φόντα να διατηρηθούν στον γευστικό χάρτη της Αθήνας.

Οφείλω να πω πως την άνοιξη του 2014 είχα διαβάσει μια παρουσίαση στο ίντερνετ αλλά δεν είχε τύχει να κάνω επίσκεψη. Αφού πέρασε καιρός και αγνόησα την ύπαρξη τους, έτυχε και βρέθηκε μια προσφορά στο ίντερνετ όπου μια παρέα 4 ατόμων συνεννοηθήκαμε να αγοράσουμε.

Αυτή αφορούσε για συγκεκριμένο μενού με κόστος 25 ευρώ για αξία 50. Περιελάμβανε 1 σαλάτα,1 ορεκτικό,2 κυρίως και 1 γλυκό για 2 άτομα. Οπότε ότι αναφερθεί θα είναι σε 2πλάσια ποσότητα λόγω των 4 ατόμων.

Η επίσκεψη μας έγινε Σάββατο βράδυ 8 Νοεμβρίου στις 21:15. Η ατμόσφαιρα του μαγαζιού μου άρεσε παρά το ότι βρίσκεται σε εμπορικό κέντρο και γενικότερα η τοποθεσία του δεν είναι και σε περιοχή πολυσύχναστη για γαστρονομικούς λόγους.

Εξωτερικά δεν σου γεμίζει το μάτι, τις βραδυνές ώρες όμως είναι πολύ εύκολο να παρκάρεις σχεδόν απ'έξω. Κάποια φυτά περιβάλλουν τις τζαμαρίες, η εσωτερική επένδυση του χώρου έχει αρκετό ξύλο και ο χαμηλός φωτισμός που έδωσε μια αίσθηση άνεσης, με τις φωτισμένες προθήκες των κρασιών και ποτών. Η κουζίνα είναι ημι-εμφανής, θα τη διακρίνετε μαζί με τους μάγειρες στο δρόμο σας για τις (καθαρές) τουαλέτες.

Πάνω απο τον χώρο που μαγειρεύουν οι κύριοι, ίσως διακρίνετε και 2 τηγανάκια σαν ντεκόρ. Η διαρρύθμιση των τραπεζιών σε μέρες με αρκετή κίνηση μάλλον είναι άβολη αν κρίνω πως μετά την επίσκεψη μας ήρθαν ακόμα 4-5 παρέες και για να σηκωθείς και να περάσεις, ειδικά αν κάθεσαι εσωτερικά, πρέπει να σηκώσεις τον διπλανό σου. Σημειώστε εδώ πάντως πως υπάρχουν και στάντ, σχετικά ευρύχωρα, αν θέλετε να πιείτε το κρασί σας συνοδεία κάποιου fingerfood ίσως.

Τα τραπεζοκαθίσματα ξύλινα και άνετα, υπάρχουν και καναπέδες. Μου άρεσε που υπάρχουν διπλά μαχαιροπίρουνα και υφασμάτινες πετσέτες αλλά ίσως τα χάρτινα σουπλά μπορούσαν να αντικατασταθούν από κάτι άλλο.

Η εξυπηρέτηση επαγγελματική, διακριτική. Γνώστες του αντικειμένου χωρίς φανφάρες. Δροσερές κοπέλες, περιποιημένες ενώ και οι κύριοι καλοντυμένοι και κομψοί. Δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ καπνιζόντων και μη και δεν μου άρεσε καθόλου η εικόνα του διπλανού τραπεζιού που ενώ συνόδευαν ένα κοριτσάκι περίπου 10 ετών, κάπνιζαν μπροστά του σαν να μη συμβαίνει τίποτα. ΟΚ, δεν σέβεσαι τους άλλους άγνωστους (κακώς), ΑΛΛΑ δεν σέβεσαι το ίδιο το παιδί σου ??? Θεωρώ πως το μαγαζί θα έπρεπε να προνοήσει γι'αυτό και όχι να μοιράζει τασάκια.

Στα της παραγγελίας τώρα από συγκεκριμένο μενού:

- Καλωσόρισμα με 2 ντιπάκια και ένα καλαθάκι με διάφορα ψωμάκια. Αρκετά και αχνιστά, νοστιμότατα. Επίσης φιλτραρισμένο νερό δικό τους που ανανεωνόταν. Πολύ καλά ξεκινήσαμε.

- Λαχανικά στη σχάρα με χαλούμι και σως μπαλσάμικου. Καλοψημένα με κολοκύθι, μελιτζάνα, πράσινες και κίτρινες πιπεριές και τομάτα. Όπως τα περιμένεις σε ένα μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του. Το χαλούμι σε καλή ποσότητα.

- Σουφλέ παρμεζάνας ρετζιάνο με προσούτο. Μικρή ποσότητα σχετικά, δεν μπορώ να πω πως με ξετρέλανε. Το σχήμα του παρέπεμπε σε ετοιματζίδικου, έστω προ-ετοιμασμένου. Δεν μου έδωσε την έντονη αλμύρα της παρμεζάνας. Τη γέμιση θα την ήθελα πιο παχύρευστη.

- Σαλάτα Nostro. Ποικιλία σαλατών με ρόκα, κομμάτια φιλέτου κοτόπουλου, καπνιστή πανσέτα, κράνμπερις και βινεγκρέτ μπαλσάμικο.

- Σαλάτες ανάμεικτες με 3 ειδών μανιτάρια σωτέ, τραγανό αμύγδαλο και βινεγκρέτ ρίγανης.

Δεν μπορώ να πω πως επίσης με ενθουσίασαν. Πιο πολύ ξεχώρισα την πανσέτα αλλά τα λαχανικά θα τα ήθελα πιο κρύα και όχι ζεστά. Δεν την απόλαυσα γιατί παραήταν ζεστή.

- Ταλιατέλες με κομμάτια φρέσκου σολωμού, κολοκυθιού σε σχήμα σπαγγέτι σε σάλτσα σαφράν και άρωμα λεμονιού. Το λεμόνι διακριτικό όσο πρέπει, ο σολωμός θα ήθελα να είναι ένα κλικ λιγότερο ψημένος. Ποιοτικό πιάτο χωρίς να με ξετρελάνει.

- Πικάτα από Black angus. Τρυφερό κομμάτι μοσχαρίσιου κρέατος (το αναφέρει ως το καπάκι του κυλότου), ψημένο στη σχάρα. Σερβιρισμένο με πουρέ πατάτας. Αυτός που το έφαγε το ζήτησε rare, ήρθε medium rare αλλά και πάλι όταν το δοκίμασα δεν με ξετρέλανε. Θα το προτιμούσα πιο ψημένο. Ο πουρές οκ...

- Χοιρινό φιλέτο με καβουρδισμένα κουκουνάρια, σε σάλτσα άσπρης τρούφας. Σερβιρισμένο με baby πατάτες. Το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Αψογα ψημένο το κρέας και πολύ πλούσια και γευστική η σάλτσα. Θα μπορούσα να το τρώω 2 φορές τη βδομάδα. Οι πατατούλες καυτές αν και θα ήθελα κάποιο μυρωδικό να τις πλαισιώνει.

- Παπαρδέλες με μοσχαρίσια φιλετάκια, μανιτάρια πορτσίνι και σάλτσα από το ζωμό τους. Σχεδόν αλ ντέντε, τα φιλετάκια ήταν τρυφερά και η σάλτσα γευστική. Καλό πιάτο.

- Σουφλέ πορτοκάλι με παγωτό βανίλια. Το σχήμα του ήταν όπως του σουφλέ παρμεζάνας. Νόστιμο και μαλακό, το προτιμώ από το αντίστοιχο σοκολάτας. Λιγότερο μπουχτιστικό και πιο αρωματικό με το πορτοκάλι.

- Μπράουνι με παγωτό μπισκοτίνο. Το παγωτό μια χαρά, το μπράουνι σαν σφουγγάρι. Νομίζω πως θα έπρεπε να έχει στη γέμιση του κάποιο είδος ξηρού καρπού γιατί παραήταν αφράτο και μονότονο στα όρια του άγευστου.

- Μια Κόκα κόλα και μια 500άρα βαρελίσια Budweiser κόστισαν έξτρα 6.8 ευρώ.

Συμπερασματικά πιστεύω πως σαν μαγαζί είναι αρκετά ποιοτικό και ατμοσφαιρικό και έχει αυτό το κάτι που θα σε κάνει να το επισκεφτείς έστω και μια φορά. Το συγκεκριμένο μενού όμως που δοκιμάσαμε δεν άφησε περιθώρια για να αναδειχθεί στον ουρανίσκο μας και να αποτυπωθεί στο μυαλό μας ώστε να το λησμονήσουμε με το πέρασμα του χρόνου ώστε να πούμε "Ρε συ, θυμάσαι στο Due pentole τι καλά είχαμε φαει? Δεν πάμε καμιά βόλτα ? "

Ο κατάλογος έχει πιο δυνατές επιλογές θαρρώ.

Μου αρέσει που ανά διαστήματα κάνει βραδιές οινογευσίας με σχετικά οικονομικό κόστος, δείχνει θέληση και προσανατολισμό σαν κατάστημα.

Πρέπει να προβληθεί παραπάνω στο διαδίκτυο για να το γνωρίσει και άλλος κόσμος.