Πολίτικη κουζίνα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Κόντρα στις μετεωρολογικές προβλέψεις – θρίλερ, εμείς πήραμε την απόφαση να επισκεφθούμε τον Αγοραστό Kebap το βράδυ της Παρασκευής 7/11, χωρίς κράτηση. Ήμασταν 3 άτομα και το τραπέζι το οποίο μας πρότειναν ήταν σε πολύ ωραίο σημείο του καταστήματος, το οποίο σημειώνω ότι είναι ζεστός ως χώρος και με πολύ ωραίες επιλογές στη μουσική.

Σε αντίθεση με κριτικές που είχα διαβάσει και ως εκ τούτου ήμουν προετοιμασμένος για σχετικά μη καλή εξυπηρέτηση, ομολογώ ότι ήταν πολύ φιλική, γρήγορη και ευγενική. Μάλιστα, την πρώτη φορά που ήρθε η σερβιτόρα να πάρει παραγγελία, επειδή λόγω της συζήτησης δεν είχαμε ακόμη αποφασίσει τα εδέσματα της βραδιάς, αποχώρησε ευγενικά και όταν ήμασταν έτοιμοι επανήλθε. Στέκομαι στο θέμα της εξυπηρέτησης πάντως, γιατί πράγματι όλα κύλησαν πολύ φυσιολογικά κι ενώ το μαγαζί ήταν γεμάτο με τα τραπέζια να ανανεώνονται.

Στο σημαντικότερο θέμα τώρα, το φαγητό! Από ορεκτικά πήραμε ένα λαχματζούν, το οποίο ήταν πολύ μέτριο, μία παστουρμαδόπιτα, η οποία «έφερνε» σε καλτσόνε με παστουρμά, αλλά ήταν εξαιρετική και μία μερίδα τηγανιτές πατάτες, καλύτερες από το μέσο όρο. Για σαλάτα επιλέξαμε τα παντζάρια με γιαούρτι και φιστίκι Αιγίνης, η οποία ήταν ελαφρώς σκορδάτη, αλλά πάρα πολύ ωραία και ταίριαζε λόγω δροσιστικών υλικών με τα υπόλοιπα πιάτα.

Ως κυρίως δοκιμάσαμε το Κασερλί Κεμπάπ, το οποίο ήταν λίγο ξερό εξωτερικά ίσως λόγω του κασεριού και το Σις Κεμπάπ Κοτόπουλο, το οποίο ήταν πολύ ωραίο, αλλά σε ελάχιστα σημεία το κρέας ήταν κόκκινο, το οποίο θα πρέπει να αποφεύγεται οπωσδήποτε για λόγους υγιεινής. Θα συμφωνήσω επίσης με ορισμένες κριτικές περί μη ιδιαίτερα πικάντικων πιάτων, το οποίο όμως εμένα δεν με προβλημάτισε καθόλου.

Αντιλαμβάνομαι λοιπόν ότι είναι μία προσέγγιση πιο κοντά στις γεύσεις που είμαστε συνηθισμένοι και άρα δεν θα πρέπει να περιμένει κανείς να δοκιμάσει ιδιαίτερα πικάντικα πιάτα.

Όσον αφορά τα ποτά που συνόδευαν το γεύμα, ήπιαμε 1,5 λίτρο λευκό κρασί χύμα το οποίο ήταν ευχάριστο και ένα εμφιαλωμένο νερό, το οποίο ήρθε χωρίς να το ζητήσουμε, πράγμα το οποίο θεωρώ θα πρέπει να αλλάξει γενικότερα.
Οι μερίδες ήταν πολύ χορταστικές και για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε €47,30 με την απόδειξη να έρχεται αυτομάτως... κοίτα να δεις που αξιολογούμε πλέον θετικά και τα αυτονόητα.

Αν και το φαγητό το βαθμολογώ ως μέτριο, επειδή διακρίνω πολύ καλές προθέσεις από τον Αγοραστό Kebap και επειδή τα υλικά που χρησιμοποιούνται θεωρώ πως είναι καλά, το συνιστώ και θα το επισκεφθώ με την πρώτη ευκαιρία ή θα αξιοποιήσω το delivery για να δοκιμάσω και άλλα πιάτα, μιας και είμαι της γειτονιάς.. γι’ αυτό εξάλλου αγνοήσαμε και την ενδεχόμενη καταστροφική κακοκαιρία!