Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Το Σάββατο 8-11-2014 γύρω στις 15.30, δύο άτομα επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο.

Μπαίνοντας μας υποδέχθηκε ένας χαμογελαστός νέος σερβιτόρος και μία νέα κοπέλα.

Ρωτώντας αν υπάρχει χώρος μη καπνιζόντων μας προτάθηκε η αριστερή πλευρά. Δεν υπάρχει βέβαια κάποιος διαχωρισμός και η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά καθαρή ίσως γιατί δεν υπήρχαν και πολλές παρέες.

Το εσωτερικό κινείται σε τόνους λευκού και ξύλου. Στους τοίχους υπάρχουν μία μεγάλη αφίσα από ελληνικό νησί (ασπρόμαυρη με μία κόκκινη βάρκα), δίπλα μία κόκκινη άγκυρα και παραδίπλα (μπλε νομίζω) κουπιά.
Τα τραπέζια σε ¨απόσταση ασφαλείας¨ από τα διπλανά.

Ξεκινώντας την μελέτη των καταλόγων, μας ήρθε νερό σε κανάτα χωρίς να ερωτηθούμε καθώς και μπρουσκέτες με φάβα και γαύρο αρκετά γευστικές.

Η παραγγελία μας περιλάμβανε:

- αχινοσαλάτα, η οποία ήταν και αρκετή σε μέγεθος, πάρα πολύ γευστική (15.5 ευρώ)

- στρειδοσαλάτα, με τα στρείδια ψημένα με ωραία συνδυασμένη σως μουστάρδας νομίζω (7.5 ευρώ)

- γαβροντολμάδες, (τυλιχτός γαύρος σε αμπελόφυλλα), όχι άσχημο αλλά
1. επειδή ήταν 5 μικρές μπουκίτσες
2. ξαναζεσταμένο σε φούρνο προφανώς μικροκυμάτων,
έχανε σε γεύση (5.90 ευρώ)

- καλαμάρι γεμιστό με τυρί, καλά ψημένο και νόστιμο (41 ευρώ/κιλό)
Μας προτάθηκε από τον κυρίως σερβιτόρο η πεσκανδρίτσα η οποία δεν υπήρχε στον κατάλογο την οποία και πήραμε. Δεν μας ενθουσίασε όμως γιατί ήρθε σε μικρά κομματάκια, όχι και τόσο μαλακά, σε σως μουστάρδας, πιάτο το οποίο όμως δεν ήταν τόσο επιτυχημένο γευστικά (15 ευρώ).

Εντύπωση μας έκανε το εξής: συνήθως τα καλαμάρια και άλλα φρέσκα θαλασσινά τα οποία δεν σερβίρονται σε μερίδες συνηθίζεται να τα επιλέγει κανείς από τα ψυγεία και αφού ζυγιστούν μπροστά στον πελάτη τότε να ψήνονται.

Πληροφορηθήκαμε από τον σερβιτόρο ότι ουσιαστικά δεν μπορούμε να τα επιλέξουμε γιατί είναι σε σακούλες τυποποιημένες ή κάτι τέτοιο, τέλος πάντων η ουσία είναι ότι δεν μπορούσαμε να πάμε στα ψυγεία και να δούμε τι μπορούμε να διαλέξουμε. Αυτός είναι και ο λόγος που αποθαρρυνθήκαμε να πάρουμε και κάτι άλλο που μοιραία θα έπρεπε να το δούμε στα ψυγεία. Πάντως μας έφερε το καλαμάρι σε ένα πιάτο για να το δούμε πριν ψηθεί και πληροφορηθήκαμε για το βάρος του. Εδώ βάζω λάθος.

Ήπιαμε 1.250 kg λευκό κρασί Λαφαζάνη, μοσχοφίλερο (7.60 ευρώ/κιλό) ελαφρύ, γευστικό, πολύ καλή επιλογή για χύμα καθώς και μία σόδα.

Οι μουσικές επιλογές ήταν πάρα πολύ ωραία ελληνικά παλιά αλλά και καινούργια τραγούδια.

Η εξυπηρέτηση άψογη και ευγενέστατη και από τους τρεις σερβιτόρους κάτι που τα τελευταία χρόνια θεωρώ σημαντικότερο ακόμη κι από το ίδιο το φαγητό.

Πληρώσαμε 73.40 ευρώ, αρκετά για την συγκεκριμένη εμπειρία. Μία τιμή μειωμένη κατά 20-25 % θα την θεωρούσα τίμια γι΄ αυτά που φάγαμε. Δεν μας ήρθε κάτι ως κέρασμα στο τέλος, ίσως το ξέχασαν ίσως δεν συνηθίζεται.

Ανακεφαλαιώνοντας σε ότι αφορά το φαγητό, η αχινοσαλάτα και η στρειδοσαλάτα ήταν εξαιρετικές σε γεύση με το γεμιστό καλαμάρι να ακολουθεί αμέσως μετά ενώ ο γαυροντολμάς και η πεσκανδρίτσα μάλλον ήταν αξιοπρεπή προς αδιάφορα.

Συνολικά πρόκειται για μια καλή προσπάθεια στους δύσκολους, είναι η αλήθεια, καιρούς που ζούμε με τις ενστάσεις μου να αφορούν
1) το να μπορεί να διαλέξει κανείς άμεσα από την κουζίνα τα φρέσκα θαλασσινά που δεν έρχονται σε μερίδα
2) να τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος όταν δεν υπάρχουν πραγματικά ξεχωριστές αίθουσες καθώς και
3) καλύτερες τιμές.

Θα το επισκεφθούμε ξανά αν οι τιμές βελτιωθούν και σίγουρα με παρέα για ακόμη περισσότερες επιλογές.