Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μετά από πρόταση φίλων, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το μεζεδοπωλείο "ό, τι φάμε κι ό, τι πιούμε", μιά παλιά πέτρινη μονοκατοικία, που ανακαινίστηκε πλήρως πριν ένα χρόνο, όπως μάθαμε.

Στο χώρο επικρατεί η πέτρα και το ξύλο, την προσοχή τραβούν οι εντυπωσιακοί πολυέλαιοι αντίκες. Ζεστή και όμορφη ατμόσφαιρα που σου δημιουργεί την αίσθηση ότι επισκέπτεσαι σπίτι φίλων για μια όμορφη βραδιά. Άψογη εξυπηρέτηση, γρήγορη και φιλική.

Για καλοσώρισμα μας κέρασαν ελιές, μια πολύ γευστική σως, κρουτόν και ρακί άπαιχτη.

Ήμασταν μια παρέα 10 ατόμων και με εντυπωσίασε το γεγονός ότι και οι 10 φύγαμε χορτασμένοι, ευχαριστημένοι και όλοι με την διάθεση να το ξαναεπισκεφτούμε σύντομα.

Δοκιμάσαμε διαφορετικά πιάτα, που δεν τα βρίσκεις εύκολα όπως το κριθαρώτο με λουκάνικο, πικάντικο πιάτο αλλά ακριβώς όσο πρέπει, εκπληκτική παστουρμαδόπιτα, σαλάτες που ήταν μαριναρισμένες μέχρι και το τελευταίο λαχανικό, τυροκαυτερή, μελιτζανοσαλάτα, όλα φτιαγμένα από τους ίδιους, κολοκυθοκεφτέδες και ντοματοκεφτέδες - που τρως μόνο από τα χεράκια της μαμάς σου - ποικιλία κρεάτων όπου και να μην είσαι γνώστης, καταλαβαίνεις ότι τρώς πολύ καλής ποιότητας κρέατα, φρέσκα και όπως μας είπαν Ελληνικά.
Κρασί χύμα πολύ καλό, χωρίς αδιαθεσίες και πονοκεφάλους.

Στο τέλος γλυκό, που επίσης φτιάχνουν μόνοι τους, σοκολατόπιτα και πορτοκαλόπιτα, πολύ μεγάλα κομμάτια, δεν μπορεί να φάει ένα ο καθένας.
Και αφού είχαμε φάει τον μισό κατάλογο, ζητήσαμε τον λογαριασμό και νομίζαμε ότι μας έκαναν πλάκα. Δώσαμε 150,00€ (15,00€ έκαστος). Θεωρώ ότι το κόστος γι' αυτά που φάγαμε και ήπιαμε και βέβαια σε συνάρτηση με το περιβάλλον και την εξυπηρέτηση ήταν απόλυτα λογικό.

Να μην ξεχάσω να σας αναφέρω και την πολύ καλή και επιλεγμένη μουσική που ακούγεται στο χώρο.

Εμείς είναι σίγουρο ότι θα το κάνουμε στέκι μας, σας προτείνω να το δοκιμάσετε, είναι από τις πολύ καλές προσπάθειες που γίνονται μέσα στην κρίση και προσωπικά αισθάνομαι ότι σέβονται τους επισκέπτες τους.

Η συνταγή της επιτυχίας τους:
Άψογο περιβάλλον
Φιλικό και γρήγορο σέρβις
Α' ποιότητα
Καταπληκτικές γεύσεις
Λογικές τιμές

Όλα αυτά στις σωστές δόσεις και στον πρώτο χρόνο λειτουργίας τους κέρδισαν ΧΡΥΣΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΓΕΥΣΕΩΣ 2014 από το exodos.

Τέλος, θέλω να επισημάνω δύο πράγματα που σε κάποιους μπορεί να είναι αδιάφορα, αλλά εμένα με κέρδισαν. Το πρώτο είναι η καθαριότητα στις τουαλέτες και το δεύτερο και πιο σημαντικό ότι σε όλα τα τραπέζια μαζί με την παραγγελία πήγαινε και η απόδειξη και μάλιστα αν ζητούσες κάτι εξτρά από την παραγγελία, ερχόταν και η αντίστοιχη απόδειξη. ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ!!! ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!!