Πολίτικη κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Ο TOMAS, μολονότι βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το σπίτι μου, είναι ένα ακόμη από τα «διαμαντάκια», την ανακάλυψη των οποίων οφείλω στο ask4food.

Λίγα πράγματα λοιπόν για τον TOMAS και από εμένα. Βρίσκεται σε έναν κάθετο δρόμο στη Λαγουμιτζή στο Νέο Κόσμο, στην περιοχή που βρίσκονται οι εργατικές κατοικίες. Τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά δεν σου γεμίζει το μάτι και εάν δεν πας συστημένος αποκλείεται να του δώσεις την παραμικρή σημασία (το ίδιο άλλωστε έπαθα και εγώ, καθώς τόσο καιρό περνούσα συχνά απέξω χωρίς να μου κινήσει το ενδιαφέρον).

Ο εσωτερικός χώρος δεν προσφέρεται για πολυτέλειες. Ένας υποτυπώδης μόνο πάγκος υπάρχει για να κοντοσταθείς και να φας στο πόδι, αλλιώς παίρνεις την παραγγελία και φεύγεις (κάνει πάντως και delivery). Χώρο με τραπεζάκια, που αναφέρουν κάποιοι φίλοι στο site, δεν παρατήρησα, υπήρχε πάντως ένας διαδρομάκος που ενδεχομένως να οδηγούσε εκεί. Δυστυχώς, ωστόσο, δεν μπορώ να σας διαφωτίσω περισσότερο.

Το service από έναν νεαρό που μας εξυπηρέτησε μια χαρά. Ευγενικός, χαμογελαστός, γρήγορος και πρόθυμος να μας εξηγήσει τις διαθέσιμες επιλογές. Όλα καλά …

Στο φαγητό τώρα που είναι και το ζητούμενο. Δοκίμασα τυλιχτό σε πίτα κεμπάπ, τυλιχτό κεμπάπ κοτόπουλο σε αραβική πίτα και πίτα λαχματζούν. Η φιλοσοφία του μαγαζιού να σερβίρει το κεμπάπ μόνο με ντομάτα και κρεμμύδι γενικά με βρίσκει σύμφωνο, καθώς ειδικά οι πατάτες πιστεύω όντως θα αλλοίωναν το τελικό αποτέλεσμα. Ίσως μια σος να ήταν καλοδεχούμενη, αλλά τέλος πάντων αυτή είναι η άποψη του μαγαζιού, οπότε καλά κάνει και την υποστηρίζει.

Το κλασικό κεμπάπ ζουμερό και πολύ νόστιμο, αρκετά πικάντικο αλλά και συγχρόνως ελαφρύ στο στομάχι φαγώθηκε με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση. Η αλάδωτη πίτα, η ντομάτα και το κρεμμυδάκι που το συνόδευαν ήταν επίσης μια χαρά. Το κεμπάπ κοτόπουλο επίσης πολύ ωραίο, αν και σαφώς πιο ήπιο στη γεύση.

Εδώ πέρα από ντομάτα και κρεμμύδι, προστίθεται και μια χειροποίητη σος, αρκετά νόστιμη και δροσερή. Η πίτα λαχματζούν επίσης αρκετά πικάντικη ήταν αξιοπρεπέστατη, θα την προτιμούσα απλώς με λίγη περισσότερη γέμιση. Γενικά, από όλα όσα δοκίμασα έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και το κυριότερο, χωρίς να βαρυστομαχιάσω παρά το είδος του φαγητού.

Από τιμές στα 1,90 € τα τυλιχτά και στα 2,00 € ή 2,10 € η πίτα λαχματζούν. Οι τιμές είναι φυσιολογικές, το μέγεθος ωστόσο σχετικά μικρό, οπότε για αυτό και το «3».

Ο TOMAS, λοιπόν, με κέρδισε και σίγουρα σας τον προτείνω εάν σας φέρει ο δρόμος προς τα μέρη του. Απλώς, αν και το πρώτο γευστικό δείγμα μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις, κρατάω μια πολύ μικρή επιφύλαξη, μέχρι να ακολουθήσουν και περισσότερες επισκέψεις ή παραγγελίες.