Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Η επίσκεψή μας στο συγκεκριμένο μαγαζί έλαβε χώρα μία μέρα μετά την επίσκεψη της αγαπητής και έμπιστης PONTIKI και οφείλω να ομολογήσω ότι αν είχα διαβάσει την κριτική της, δεν θα το επέλεγα.

Όπως απεδείχθει όμως στην πορεία, η δική μας εμπειρία υπήρξε καλή, φάγαμε νόστιμα και περάσαμε ωραία. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή:

Κυριακή μεσημέρι και ο καλός μου, ο οποίος σημειωτέον, έχει γίνει ένθερμος οπαδός του site, ψάχνει εστιατόριο για να γευματίσουμε. Όταν μου πρότεινε τον Κήπο συμφώνησα αμέσως γιατί ήταν, έτσι κι αλλιώς, στη λίστα των προς επίσκεψη μαγαζιών. Προηγήθηκε τηλεφωνική κράτηση στην οποία μας ενημέρωσαν ότι τραπέζι υπήρχε μόνο έξω. Μια και ο καιρός ήταν γλυκός δεν έφερα αντίρρηση.

Φτάνουμε λοιπόν κατά τις 2.30 και μια σύγχυση την παθαίνω η γυναίκα! Βλέπω ένα τραπεζάκι έρημο και μόνο στο πεζοδρόμιο και μέσα στο μαγαζί να γίνεται ο κακός χαμός! Μπαίνοντας μέσα για να συννενοηθούμε ανακαλύπτουμε ότι έχει βάφτιση! Ομολογώ ότι εκνευρίστηκα λίγο γιατί δεν μας είχαν ενημερώσει από το τηλέφωνο και η πρώτη μου σκέψη ήταν να κάνουμε μεταβολή και να φύγουμε, γιατί θεώρησα ότι αποκλείεται να εξυπηρετηθούμε σωστά. Μετά από διαβουλεύσεις με τον υπεύθυνο ο οποίος μας διαβεβαίωσε για το αντίθετο, αποφασίσαμε να παραμείνουμε.

Για τον χώρο δεν έχω να πω πολλά μιας και κάτσαμε έξω. Από το λίγο που είδα μέσα, μου φάνηκε μια χαρά.

Ας έρθουμε λοιπόν στην εξυπηρέτηση η οποία υπήρξε άψογη καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας. Σε άμεσο χρόνο μας έστρωσαν, ήρθαν οι κατάλογοι, παραγγείλαμε τα φαγητά μας και μπορώ να πω, χωρίς υπερβολή, ότι κάθε 3-4 λεπτά κάποιος έβγαινε από μέσα για να βεβαιωθεί ότι είμαστε εντάξει και δε χρειαζόμαστε κάτι. Δεδομένου του κόσμου που εξυπηρετούσε και της πίεσης, τα παιδιά αξίζουν πολλά μπράβο. Καθαρό τεσσάρι λοιπόν.

Στα του φαγητού τώρα η παραγγελία μας περιελάμβανε:
-Σαλάτα με μαρούλι, ραντίτσιο, μούρα, ρόδι και φραγκοστάφυλα αρτυμένη με ένα ελαφρά γλυκό dressing. Δροσερή, φρέσκια και νόστιμη. Μου άρεσε πολύ που τα φρούτα δεν ήταν απλά διακοσμητικά αλλά είχαν το ρόλο τους στην τελική επίγευση του πιάτου. Η μικρά απεφάνθει ότι ήταν η πιο ωραία σαλάτα που έχει φάει.

- Μανιτάρια Μετεώρων. Ενώ περιμένω μανιτάρια σχάρας με κάποια σως, έρχεται μια πιατέλα με πλευρώτους σωταρισμένα με πράσα και χόρτα, δεμένα με μια ελαφρά σως κρέμας. Εξαιρετικό πιάτο, πρωτότυπο και καθόλου βαρύ.

- Τυροκαυτερή. Σπιτική, ωραία εκτέλεση, λίγο αλμυρούτσικη αλλά όχι καυτερή. Τυροσαλάτα θα την έλεγα εγώ.

- Πατάτες τηγανητές. Τα παιδιά μας ενημέρωσαν ότι τα πιάτα που είχαμε παραγγείλει συνοδευόντουσαν από ρύζι αλλά αν θέλαμε, θα μας έβαζαν πατάτες και μπορούσαμε να τις παραλείψουμε, εμείς όμως τις παραγγείλαμε παρόλα αυτά και μια και ήταν φρέσκες, ζεστές και νόστιμες, τις εξαφανίσαμε εν ριπή οφθαλμού.

- Μοσχαράκι πιπεράτο. Πολύ νόστιμο και τρυφερό κρέας σε μπουκιές, μέσα σε μια κόκκινη σαλτσούλα με πιπεράτη επίγευση. Σερβίρεται μέσα σε φωλιά φύλλου κρούστας. Μου έκανε εντύπωση ότι η φωλιά ήταν φρεσκοψημένη, με αφράτο φύλλο, το οποίο δεν είχε μόνο το ρόλο σκεύους σερβιρίσματος αλλά τρωγόταν ωραιότατα μαζί με το κρέας. Το συγκεκριμένο πιάτο το παρήγγειλε ο σύζυγος, την επόμενη φορά όμως, θα το πάρω για μένα.

- Μπουτάκια κοτόπουλου σε κρούστα δημητριακών και καρυδιών για την κόρη. Η αλήθεια είναι ότι ήταν λίγο στεγνά μέσα αλλά, πρέπει επίσης να πω, ότι ήταν τραγανά, ελαφροτηγανισμένα και νοστιμότατα. Η μικρή τα καθάρισε.

- Φιλετάκια χοιρινού με μπεαρνέζ για μένα. Εδώ έχω μια μικρή ένσταση. Το κρέας ήταν τρυφερό και νόστιμο, η σάλτσα επίσης, αλλά μπεαρνέζ δεν ήταν, μάλλον για ντεμί γκλάς μου έκανε. Το συνοδευτικό ρυζάκι ήταν επίσης ελαφρά παραβρασμένο για τα δικά μου γούστα. Πάντως και αυτό ήταν ένα πολύ νόστιμο πιάτο το οποίο φαγώθηκε όλο.

Και ερχόμαστε στα γλυκά! Ειδική μνεία θα κάνω στο γλυκό του Κήπου που είναι κάτι μεταξύ κρέμας καραμελέ και dulce de leche. Αν σας αρέσουν αυτές οι γεύσεις να το παραγγείλετε όπως και δήποτε! Είναι απλά θεικό! Επίσης ενώ παραγγείλαμε το συγκεκριμένο γλυκό και μια σοκολατόπιτα, μας ήρθε μια μεγάλη πιατέλα που περιείχε και πορτοκαλόπιτα με παγωτό, νοστιμότατη και φρεσκότατη κι αυτή και τα γλυκά κεράστηκαν όλα!

Check please!: Μαζί με κρασάκι κόκκινο που ήταν μια χαρά, αναψυκτικό και το γνωστό μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού, 47 ευρώ. Για την ποσότητα, την ποιότητα και την περιποίηση της οποίας τύχαμε, αποτελεί εξαιρετικό vmf!

Νομίζω ότι τα παιδιά που τρέχουν το μαγαζί έχουν όρεξη και μεράκι γιαυτό που κάνουν και ο μάγειρας έχει καλό χέρι και ιδέες. Εύχομαι να ελαχιστοποιήσουν τις αστοχίες τους, έτσι ώστε να απολαμβάνουν όλοι οι πελάτες τους το νόστιμο, καλομαγειρεμένο φαγητό και την εξαιρετική εξυπηρέτηση.

2014-11-17 15:13:17

Καλησπέρα σας.
Οφείλω να πω οτι η κριτικη σας ήρθε στην καλύτερη δυνατή στιγμή.
Μετα απο 2 αρνητικές κ ειδικά του χρήστη pontiki, κριτικη με την οποία ασχοληθήκαμε αρκετα, η δική σας μας έδωσε χαρα κ δύναμη.
Σας θυμάμαι πολυ καλα αφού εγω είχα σηκώσει το τηλ όταν είχε πάρει ο σύζυγος σας για κράτηση.
Όντως δεν του είχα πει οτι είχαμε βάφτιση αλλα του ανέφερα οτι το μαγαζι δεν είχε ελεύθερα τραπέζια.
Κ 5 που ηταν ελεύθερα είχαν γίνει κράτηση απο το Σάββατο.
Του είπα οτι εχουμε στο πεζοδρόμιο κ αφού συμφώνησε κατοχύρωσα το τραπέζι.
Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που σας άρεσαν κ πιο πολυ που μεινατε ευχαριστημένοι απο όλο το σύνολο. το ψαρονεφρι μπεαρνεζ όμως ειναι όντως μπεαρνεζ κ οχι ντεμι γκλας.
Η ντεμι γκλας είναι λευκή σάλτσα.
Ενώ εάν θυμάστε καλα στην μπεαρνεζ που παραγκειλατε η σάλτσα είναι κίτρινη κ πυχτη.
Σας ευχαριστουμε πολυ όμως για τα καλα σας λόγια κ μου έκανε πολυ εντύπωση το γεγονός που όταν σας ρώτησα για τα γλυκά ξέρατε για το γλυκό του κήπου κ την ονομασία του στην διεθνή κουζίνα κ ας ηταν δική μας παραλλαγή η συνταγή.
Ευχαριστουμε πολυ κ πάλι κ σας ξανα περιμένουμε.
Στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιου αυτήν την φορά.
Να είστε καλα.
Με εκτίμηση Κηπος.

2014-11-18 09:35:31

Mea culpa όσων αφορά τη sauce. Εγώ για κάποιο λόγο τη θυμάμαι πιο κρεμώδη και όξινη. Οπως όμως έλεγε και ο Κωνσταντίνου στην κλασσική ελληνική ταινία: Δεν θέλω να το μάθω, θέλω να το φάω... το πιάτο είναι νόστιμότατο.
Θα σας ξαναδούμε σύντομα για να δοκιμάσουμε τα θαλασινά σας αυτή τη φορά.
Keep up the good work!

2014-11-18 13:55:35

Haha...
Πολυ καλη η ατάκα!!!
Βεβαίως κ θα συνεχίσουμε.
See you soon: -)

2016-12-05 08:05:54
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την tzia.