Cafe - Restaurants - Κορυδαλλός, Αθήνα

Προκειται για υποκαταστημα της γνωστης αλυσιδας που ξεκινησε απο την Κεφαλονια και εχει μαγαζια σε ολη την Ελλαδα. Το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι αρκετα χρονια πανω την παλτεια Ελευθεριας.

Ο χωρος ειναι πολυ μικρος. Ανεβαινεις κατι δυο-τρια σκαλακια και ειναι ενα στενομακρο μαγαζι, που απο την μια πλευρα ειναι κατα μηκος του ενος τοιχου ο παγκος που φτιαχνουν τις κρεπες, βαφλες, σαντουτς και σαλατες και απο την αλλη πλευρα εχει μια σειρα τραπεζακια, γυρω στα 5-6. Γενικα δεν καθεται κανεις εκει, αλλα παιρνουν ολοι delivery. Ο χωρος γενικα εχει εντονα χρωματα, κυριως πορτοκαλι, και θυμιζει εντονα φαστφουνταδικο. Τους τελευταιους μηνες εχει βαλει και τραπεζακια στην πλατεια και μπορεις να κατσεις εκει η να φας η να πιεις τον καφε σου.

Το μενου, οπως προειπα, εχει κυριως σαντουτς, τα οποια ειναι αρκετα μεγαλα και εχεις πολλες επιλογες απο σαλτσες και υλικα. Εχει πολλα αλλαντικα, τυρια, κοτοπουλο πανε, κοτοπουλο ψητο, κοτοπουλο βραστο, κοτοπουλο μπιφτεκι και μοσχαρισιο. Τα υλικα ειναι αρκετα φρεσκα και τους εχω δει να τα ψωνιζουν οι ιδιοι απο το supermarket. Η τιμη για ενα σαντουιτς κυμαινεται αναλογα με τα υλικα.

Γυρω στα 5-6 ευρω το σαντουιτσακι και ειναι και χορταστικα! Ακομα κανει μακαροναδες, αλλα δεν εχω τολμησει να δοκιμασω ακομα. Απ'οτι εχω δει δεν πρεπει να ειναι και τοσο καλα. Οι σαλατες ειναι κατι το οποιο προτεινω ανεπιφυλακτα. Ειναι παντα φρεσκοτατες και εχει μιση και κανονικη μεριδα. Η κανονικη ειναι ενα μπολ 1,5 λιτρου και κανουν γυρω στα 7 ευρω, αναλογα παλι με το τι θα βαλεις. Μπορεις να φτιαξεις και την δικη σου σαλατα με δικια σου βαση, υλικα και σως.

Εγω παιρνω την σπεσιαλ με σως μελιου, που εχει μαρουλι, καλαμποκι, μπεϊκον, κοτοπουλο ψητο, ντοματινια, παρμεζανα και ειναι πολυ νοστιμη. Η ποσοτητα δε ειναι αρκετη για ολοκληρη οικογενεια και για την τιμη του ειναι πολυ must. Τελος φτιαχνει κρεπες και βαφλες.

Εγω τρωω μονο γλυκες κρεπες, οι οποιες δεν αξιζουν με τιποτα, καθως ειναι πολυ μικρες, οι πραλινες δεν ειναι και τοσο καλες, ειναι δευτρης ποιοτητας, και η τιμη τους ειναι πολυ υψηλη για το μεγεθος τους, καθως ειναι οι μισες με τις συνηθισμενες κρεπες και μια κρεπα αναμεικτη μπισκοτο κανει 5 και κατι ευρω!! Δεν αξιζει με τιποτα!!! Στην μιση τιμη επρεπε να ειναι τοσο λογω ποιοτητας οσο και λογω ποσοτητας.

Οι αλμυρες που εχω δει ειναι πιο μεγαλες και γενικα μαλλον αξιζουν, αλλα δεν εχω φαει ποτε οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη. Οι βαφλες ειναι αρκετα νοστιμες και μεγαλες, ομως δεν βαζουν πολυ πραλινα, ενω συνηθως ξεχνανε το σιροπι. Τα παγωτα ειναι carte doure, οποτε ειναι αρκετα καλα. Ομως η τιμη ξεφευγει πολυ, καθως μια βαφλα με πραλινα και δυο μπαλες παγωτο κανει γυρω στα 10 ευρω!! Εξωφρενικη τιμη για μια βαφλα, που στην ουσια φτιαχνεται απο λιγο γαλα με αλευρι και εχει κοστος καποια λεπτα του ευρω.

Η εξυπηρετηση ειναι αρκετα καλη. Οι υπαλληλοι ειναι εξυπηρετικοι και ευγενικοι, ενω γυρω στις 3 φορες που μας εκαναν λαθος στην παραγγελια, μας εφεραν τα σωστα χωρις να μας ζητησουν πισω τη λαθος παραγγελια και χωρις καμμια επιβαρυνση! Αυτο για μενα ειναι επαγγελματισμος.

Γενικα ειναι το μονο μαγαζι στην περιοχη με σαντουιτς και παρολα αυτα δεν εχει αλλαξει καθολου την ποιοτητα, η οποια ειναι πολυ καλη. Γενικα οι τιμες θα μπορουσαν να ειναι καλυτερες, κυριως στις γλυκες κρεπες και βαφλες, ενω το μεγεθος στην κρεπα πρεπει οπωσδηποτε να αυξηθει. Σας το συστηνω ανεπιφυλακτα για σαντουιτς και για τις πολυ καλες σαλατες.

Οι κρεπες και οι βαφλες του δεν αξιζουν και τοσο. Υπαρχουν αλλα μαγαζια με κρεπες πολυ κοντα, που στην ιδια τιμη προσφερουν μεγαλυτερη ποσοτητα και καλυτερη ποιοτητα. Κανει και delivery, ενω ειναι ανοιχτο μεχρι τις 4 το πρωι, οποτε βολευει για ενα σαντουιτσακι μετα απο ξενυχτι!