15 Νοε 2014

Στο ΒUΤCHER SHOP θα έλεγα ότι βρεθήκαμε κατά λάθος αφού σκοπός μας ήταν να γευματίσουμε σε κάποιο άλλο εστιατόριο της περιοχής το οποίο και βρήκαμε κλειστό. Κάθε εμπόδιο για καλό..

Η πρώτη εντύπωση ήταν αρκετά θετική. Ανεβαίνοντας τα σκαλιά για να επισκεφθώ το WC με εξέπληξε το γεγονός οτι αντίκρισα ένα ακόμα μέρος φαγητού γεμάτο θαλπωρή και με παράθυρα που είχαν θέα προς τα έξω, στην οδό Περσεφόνης.

Εμείς καθήσαμε στον κάτω χώρο και όπως η μέρα είχε συννεφιά και ο εσωτερικός χώρος φωτίζονταν είμασταν όντως μια ωραία ατμόσφαιρα. Ο χώρος προσπαθεί να φαντάζει ως ένα κρεοπωλείο - εστιατόριο (εξού και BUTCHER SHOP ) πράγμα το οποίο γίνεται αμέσως αντιληπτό και μας βρίσκει και σύμφωνους...!!

Μόλις μας έφεραν τους καταλόγους το πρώτο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε όλα τα φαγητά, εκτός από τις σαλάτες και τα πιάτα με τα αυγά, αναγράφονταν τιμές 1/2 μερίδας και τιμές μερίδας. Αυτό διευκολύνει ιδιαίτερα όσους αρέσκονται στο να δοκιμάζουν διάφορες γεύσεις σε μικρές ποσότητες. Βέβαια αποδείχθηκε ότι και οι ποσότητες της 1/2 μερίδας δεν ήταν και τόσο μικρές.

Εμείς παραγγείλαμε, μία μερίδα σαλάτα βραστή με μπρόκολο, καρότο, πατάτες και κρεμμύδι (5,30), εξαιρετική, 2 τεμ. Κεμπάμπ με Μοσχάρι και Πρόβατο (3,20 έκαστο ). Κατέφθασαν δύο καλαμάκια με τις πιτούλες τους το γιαουρτάκι τους, την πολύ καυτερή πιπεριά τους (!!! ) και την ντοματούλα τους. Πεντανόστιμο πιάτο!! Το πιάτο αυτό το συνοδεύσαμε με μία μερίδα πουρέ πατάτας με βούτυρο και Μοσχοκάρυδο (4,30). Υπήρχε και μισή μερίδα με 2,60. Ένας πουρές όλα τα λεφτά (!!!! )
Κατόπιν, πήραμε ένα μικρό χάμπουργκερ 3 κρεάτων (Αρνί, Μοσχάρι, Χοιρινό ),7,30, ( 11,20 έχει το μεγάλο χάμπουργκερ ). Επιλέξαμε δε να έρθει σε cheeseburger, με μια πολύ μικρή επιβάρυνση (?). Το πιάτο αυτό ήταν επίσης εξαιρετικό και χορταστικό για ένα άτομο. Συνοδευόταν με γιαούρτι, ντομάτα, μαρούλι, κέτσαπ με μουστάρδα (?) και πατάτες τηγανιτές.

Επίσης από τα πιάτα με τα αυγά παραγγείλαμε 2 αυγά με ντοματίνια (2,90), πολύ νόστιμα. Βασικά ήταν δύο αυγά τηγανιτά με ψιλοκομμένες ντοματούλες ως γαρνιτούρες.
Από ποτά παραγγείλαμε μόνο ένα ανθρακούχο Ξυνό Νερό των 750ml (3,00).
Στο τέλος, μας προσέφεραν λικέρ μαστίχας. Μέσα σε ένα καλαθάκι ήρθαν, με αρκετό γούστο, ένα μικρό μπουκαλάκι με το λικέρ και τα ποτηράκια.
Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.
Το BUTCHER SHOP βρίσκεται σχεδόν απέναντι από την είσοδο της Τεχνόπολης στο Γκάζι.

15 Νοε 2014

PP_TINA