Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Α ρε Βασίλαινα τι μας έκανες!

Αρχικά να πω την βασική κοσμοθεωρία μου. Δεν θες τίποτα αλλο απο την ζωή σου παρα την υγεία σου, ενα καλό φαγητό, ενα καλό κρασί και μια όμορφη γυναικεία παρουσία. Και εκείνο το βράδυ τα είχε όλα. Αλλα ας τα πάρουμε απο την αρχη. Κράτηση για βραδυ Σαββάτου. Η κράτηση αρχικά ήταν για 8 ατομα.

Στο τηλέφωνο η κοπέλα (βλ. πιο πανω γυναικεία παρουσία) με ρώτησε αν ενδιαφερομασταν για τον prive χώρο μιας και είμασταν μεγάλη παρέα. Εγω μη έχοντας ξαναπαει ζήτησα λίγο χρόνο να συνεννοηθώ και με τους υπόλοιπους.

Τελικά γίναμε 6 οπότε εκλεισα αναγκαστικά στην κυρίως σάλα. Μπαίνοντας μέσα η πρώτη σκέψη που έκανα ήταν: α εντάξει. Εχει πολυ κοσμο, θα φάμε καλα. Πρώτη πολυ θετική εντύπωση το γεγονος ότι η κοπέλα θυμοταν ότι είχαμε μιλήσει για τον prive χώρο και αφού μας πήγε στο τραπέζι μας με ρώτησε αν ήθελα να δω τον χώρο για επόμενη επίσκεψη. Να δώσω εδώ μια συμβουλη.

Αν είστε μεγάλη παρέα και θέλετε να πάτε στον Βασιλαινα κάντε κράτηση για κάτω. Ο χώρος δεν παίζεται. Νιώθεις ότι θα κάτσεις με την παρέα σου και θα περάσεις απίστευτα. Εχει στο τοίχο και αφιέρωση του Μυριβιλη. Το υπόλοιπο μαγαζι είναι πολύ όμορφο και κυρίως σε ηρεμεί. Αποπνέει μια ζεστασιά και μια οικειότητα.

Στα διαδικαστικά τωρα... Ρωτηθηκαμε για νερό βρυσης η εμφιαλωμένο. Εύγε! Ελεος στην Αθήνα ζούμε.. Πα'ολα αυτα πήραμε εμφιαλωμένο. 2€... Οk λογική τιμή.. Ψωμι δικό τους 1€ ανα άτομο. Και αυτό ok την στιγμη κιόλας που μας ήρθε ζεστό ζεστό... Ο κατάλογος πλούσιος αρκετα και καλύπτει ολο το φάσμα...

Μπορείς να φας κυρίως με 13,5 (μπακαλιαρος) αλλα και με 24 (φιλέτο ψαριού)... Κατα την παραγγελία απο την υπεύθυνη μας λύθηκαν όλες οι απορίες και μας πρότάθηκαν πιάτα.

Φάγαμε:
-τόνο Αλονησου σε carpaccio με ταρταρ τόνου απο πάνω. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ. Πηραμε 2 τελικά.

-Ανάμικτη σαλάτα. Καλή χωρις να πεφτεις στα πατώματα. Ίσως έδω να θέλα κάτι πιο ιδιαίτερο.

-Ταραμάς 2 στον αριθμό. Οπως είπα και στην υπεύθυνη ήταν απο τις αλοιφές που εύκολα την παίρνεις στο σινεμά και τρως 2 κιλά με nachos...

-Καλαμάρι σχαρας με καπνιστή μελιτζάνα. Εξαιρετικό.

-Μαγουλα με ξινοχοντρο τραχάνα πρόταση της κοπέλας ίσως η μοναδική φορα στην ζωή μου που θα έτρωγα και δεύτερο πιάτο τραχάνα. Πολυ καλα χυλωμένο και το κρέας λουκούμι.

- Φαβα με τσατνευ σταφιδας... κρεμα φαβας πολυ καλή.

- Πανσετα χοιρινή με λαχανικά. εδω ειναι ισως το μοναδικό πιάτο που μας ξένισε... το βρηκαμε πολύ αλμυρό.

-Και σούπα κίτρινης κολοκύθας για τον ενα της παρέας.. Δεν έχω άποψη αλλά είπε ότι ήταν πολυ καλή.

Απο κυρίως:
-Μπακαλιάρος σε κρούστα για μένα.. Να δώσω τα συγχαρητήρια μου στον σεφ. Οι υπόλοιποι κριθαρωτο γαρίδας, ψάρι ημερας( μυλοκόπι ), κατσικάκι στην γάστρα και χοιρινό 12 ωρών. Όλα τα πιάτα πέρα απο το ότι ήταν μερίδες κανονικοτατες ήταν και πολυ γευστικά.

Γενικά ήταν πιάτα που τρως θεωρητικά και στο σπίτι σου.. Ok δεν θα φας χοιρινό 12 ωρών ή carpaccio τόνου αλλα στην πλειοψηφία είναι πιάτα οικεία. Γεύσεις που σου θυμίζουν κάτι. Εκεί όμως τα πάνε σε άλλο επίπεδο. Χωρίς όμως να χάνει το κάθε πιάτο την ουσία του. Και αυτό είναι σημαντικό.
Κρασί λευκό γεροβασιλειου στα 25€.

Για γλυκό cheesecake, μιλφειγ και σοκολάτα με σορμπε πορτοκάλι. Και τα 3 πολυ καλά καθόλου βαριά ίσως να τα θέλαμε πιο μεγάλα ειδικά την σοκολάτα, αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εδώ.

Εξυπηρέτηση: πολύ καλή και διακριτική. Οπως ανέφερα το μαγάζι είχε πολυ κοσμο. Αλλά δεν νιωσαμε παραμελημενοι η δεν περιμέναμε ώρες για κάτι. Αν κάτι θα μπορούσα να προσάψω ήταν ότι ζητήσαμε απο μόνοι μας ψωμί δεύτερη φορά.

Ήταν πάντως όλοι πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν.
Λογαριασμός: δεν έχω άποψη γιατί πλήρωσαν για την εορτή τους άλλοι... Αλλα αφού δεν σωριάστηκαν απο την καρέκλα φαντάζομαι δεν ήταν εξωφρενικός.

Τις προάλλες έπεσε στην αντίληψη μου ενα άρθρο στο Αθηνοραμα για τα ιστορικά μαγαζιά της Αθήνας. Αναφέρει ότι μια φορά στην ζωή σου αξίζει να τα επισκεφτείς. Δυστυχώς δεν έχω άποψη για τα άλλα. Τον Βασίλαινα πάντως πρεπει όντως.