Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Σάββατο βράδυ, 15-11 και η έλευση ενός αγαπημένου συμφοιτητή και συναδέρφου που κατοικεί μόνιμα στα Γιάννενα (ωραία πόλη) για συνέδριο είναι η αφορμή για την συνάντηση έξι παλαιών συμφοιτητών.

Το ραντεβού δόθηκε στο Fish & Co αφού το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι γνωστό και αγαπημένο στον ένα από εμάς.

Κατέφθασα αργοπορημένος (ήμαστε κάπου αλλού με την γυναίκα μου) και ήδη αντίκρυσα άδεια πιάτα. Το ενδιαφέρον μου τράβηξε μια μεγάλη πιατέλα που είχε ίχνη γαριδότσουφλων. Δίπλα ένα μετρίου μεγέθους μπωλ με μυδοκελύφη. Ο "ξενιτεμένος" φίλος είχε τελειώσει ένα πιάτο με φιλέτο από κοτόπουλο όπως μου είπε. Περίεργο όμως γιατί κάποιος θα περίμενε το φαγητό να είναι μόνο θαλασσινά.

Οι φίλοι μου είχαν ήδη "τσακίσει" ένα εξαιρετικό κρασί (τον Γυμνό Βασιλιά από την Ερατεινή Πιερίας) και αρκετά τσίπουρα.

Ο χώρος: δεν μπορώ να πω ότι τον πρόσεξα ιδιαίτερα, καταλαβαίνετε ότι όταν έχεις να βρεθείς με φίλους από τα παλιά για αρκετά χρόνια, δεν παρατηρείς γύρω σου. Πάντως η αίσθηση ήταν πολύ καλή, ενός καθαρού χώρου με ωραία έντονα χρώματα σε κάποια σημεία. Καθίσαμε στον δεύτερο χώρο των μη καπνιστών, φανταστείτε ότι μπαίνοντας υπάρχει χώρος κλεισμένος με τζαμαρία και είναι για τους καπνιστές, αμέσως μετά συνεχίζεται ο χώρος των μη καπνιστών. Τις δύο περίπου ώρες που έμεινα δεν κατάλαβα καπνίλα.

Το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι ¨αδελφάκι" του Kozi's στα Μελίσσια όπως με πληροφόρησε ο φίλος που το επισκέπτεται σχετικά συχνά κι είναι λογικό γιατί πλασάρει την ίδια φιλοσοφία αλλά σε ψάρι (καταγωγές των ιδιοκτητών από Νότια Αφρική).

Παραγγείλαμε λοιπόν την δεύτερη πιατέλα με θαλασσινά, platter, υποθέτω είναι η σπεσιαλιτέ τους με:

- γαρίδες οι οποίες ήταν εξαιρετικά καθαρισμένες, χειρουργικά κομμένες και ανοιγμένες στην μέση, ωραία ψημένες με εύκολη προσπέλαση στο ψαχνό τους

- καλαμαράκι, νόστιμο

- ψάρι, είδος μπακαλιάρου, γάδος νομίζω λέγεται, ίσως το πιο αδιάφορο ως γεύση

- σε ξεχωριστό μπωλ, μύδια αχνιστά σε σάλτσα με κρασί και σκόρδο, πολύ γευστικά.

Αλλά θεωρώ ότι το πιο "θανατηφόρο" γευστικά προϊόν είναι το βουτυροσκορδόψωμο, Mamma mia, μπορεί και να έφαγα ένα ολόκληρο τέτοιο ψωμί, εξάλλου με αυτά που σας ανέφερα είχα ήδη χορτάσει.

Η πιατέλα συνιστάται για δύο άτομα, όμως μου φάνηκε ότι και τρία τρώνε καλά, εξάλλου αυτά είναι σχετικά για τον καθένα. Συνοδεύεται με την πικάντικη σάλτσα Piri piri, αρκετά επιτυχημένα για αυτούς που τους αρέσουν οι καυτερές γεύσεις.

Αφού ήπιαμε και το δεύτερο μπουκάλι Γυμνού Βασιλιά, πληροφορηθήκαμε από τους σερβιτόρους ότι αν θελήσουμε και τρίτο μπουκάλι δεν υπάρχει διότι είχε τελειώσει. Κι επειδή χρειαστήκαμε βέβαια και τρίτο, παραγγείλαμε ένα νοτιοαφρικανικό, κόκκινο, εξαιρετικό κι αυτό αλλά συγχωρέστε με δεν θυμάμαι το όνομά του.

Η εξυπηρέτηση από το προσωπικό ήταν ταχύτατη, διακριτική, άλλαξαν τα πιάτα μας αρκετές φορές χωρίς να το ζητήσουμε, γενικά μας προλάβαιναν πριν ζητήσουμε κάτι, σπάνια να το πετύχει κανείς αυτό σε εστιατόρια σε αυτή την κατηγορία.

Οι υπόλοιποι είχαν φάει και κάποια άλλα πιάτα πριν τους συναντήσω (σαλάτες) απλά χόρτασα με την πιατέλα και το ΨΩΜΙ κι έτσι δεν μπορώ να εκφράσω την άποψή μου για τα υπόλοιπα.

Η αίσθηση από το όλο στήσιμο ήταν πολύ καλή.

Πληρώσαμε περίπου 35 ευρώ το άτομο με τα κρασιά να έχουν 50 ευρώ ο Γυμνός Βασιλιάς (μάλλον θα ντύνεται καλύτερα από δω και πέρα) και 35 ευρώ νομίζω το νοτιοαφρικανικό, οι πιατέλες στα 32 ευρώ.

Δεν το λες φθηνό αλλά ούτε και ακριβό γι αυτά που βιώσαμε, ήταν και η καλή διάθεση από την συνάντηση, ήρθε κι έδεσε.

Σίγουρα θα πήγαινα άλλη μία φορά σε μια περιοχή (Φάρος Ψυχικού) που έχει ζήσει έντονα τις δόξες του νεοελληνικού πλουτισμού και στην οποία έλειπε τόσα χρόνια κάτι ανάλογο.

Να είστε καλά φίλοι μου και να βρισκόμαστε συχνότερα..