17 Νοε 2014

Πέρσι είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ την Πράγα Χριστούγεννα. Έχω επίσης δοκιμάσει αρκετές γεύσεις από Βαυαρέζικη κουζίνα και η πραγματικότητα είναι ότι οι γεύσεις της Κεντρικής Ευρώπης είναι όλες πολύ κοντά.. αλλά ταυτόχρονα τόσο μακρυά.

Η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένεις να βρεις ένα (μοναδικό απότι φαίνεται στο είδος του) εστιατόριο που προσφέρει κουζίνα από την Κεντρική Ευρώπη στις παρυφές του Γκύζη. Η θέση είναι καίρια: 5-6 λεπτά με τα πόδια από τον σταθμό μετρό "ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ" αλλά και με πολύ εύκολο πάρκινγκ στον παράδρομο νότια των "Προσφυγικών". Εύκολη πρόσβαση ακόμα και για αυτούς που βρίσκονται μακρυά.

Το μαγαζί απέξω είναι λιτό και πολλές φορές μπερδεύεις την είσοδο με την τζαμαρία της τραπεζαρίας.. Από μέσα ο χώρος είναι ζεστός: πολύ ξύλο, άνετοι καναπέδες και άνετες καρέκλες.

Με το που κάτσεις αμέσως έρχεται ένα μπολάκι με δύο σως: μια από μαιντανό και μια που μοιάζει κάααααπως με τη δικιά μας τυροκαυτερτή. Ξεχάστε τα ψωμιά των ελληνικών φούρνων, στο πανεράκι με το ψωμί έρχονται 3-4 είδη άρτου από την Κεντρική Ευρώπη-γευστικότατα και ολόφρεσκα.

Η παρέα αποτελούνταν από 3 Έλληνες Ομογενείς - γέννημα θρέμμα Βαυαρίας, μια ομογενή από Ντούσελντορφ και... εμένα! Λόγω γευστικών γνώσεων, ήξερα ότι θα ήταν απαιτητικοί γιατί όλα αυτά τα έχουν φάει 100 φορές στη ζωή τους και σε πολλές διαφορετικές εκδοχές! Παρόλαυτα το μαγαζί όχι απλά μας κέρδισε αλλά οι γεύσεις ήταν τόσο έντονες και ωραίες που συνέχεια άκουγα τους συνδαιτημόνες να λένε "κι εμείς έτσι το φτιάχνουμε στη Βαυαρία", "αυτή η σως είναι πολύ ωραία, πώς δεν το σκέφτηκα τόσο καιρό" κτλ

Η λίστα με τις μπίρες, υπέραρκετη και οι τιμές καλές. Πήρα μια μαύρη Budvar 0,5L για 4Ε: απλά άψογη! Η παρέα πεθύμησε τη Βαυαρία και πήρε WeissBier βαρελίσια.. Πάλι 4Ε!

Παραγγείλαμε Πανένκα του Καίσαρα: ψαρονέφρι γεμιστό με καπνιστό τυρί και από πάνω σάλτσα από βατόμουρα.. 12,5Ε και οι γεύσεις ήταν μαγικές!

Ο μεγάλος της παρέας (ο παππούς 80 χρονών, 50 χρόνια μετανάστης στη Βαυαρία! ) πήρε το χοιρινό κότσι το οποίο είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ πιάτο: ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, η μερίδα είναι τεράστια, η κρούστα ("πέτσα" κατά το ελληνικότερον) τραγανή, το κρέας από μέσα ΒΟΥΤΥΡΟ και συνοδευτικά ζαουαρκράουτ (ξινολάχανο) και πατάτες με φύλλο 13Ε!!!

Η 4η της παρέας (η κοπελιά μου) πήρε το "Παραδοσιακό", ένα πιάτο πιο "γερμανικό". Είναι ένα πιάτο με μοσχαρίσιο φιλέτο και bratensauce (σάλτσα για ψητό από βοδινό ζωμό) και κομμάτια από φιλέτο καπνιστού μπέικον και κνέντλικι (τα γνωστά κνέντλ/νταμπλινγκς αλλά οι τσέχοι τα φτιάχνουν ως ψωμάκια ψημένα στον ατμό) πάλι 12,5Ε.

Όλα τα πιάτα έχουν συνοδευτικά ζάουαρκράουτ (ξινολάχανο) ή ροτκολν (κόκκινο γλυκό λάχανο) και πατάτες: ψητές, τηγανητές, με μυρωδικά. Εμείς πήραμε και έξτρα κνέντλικι.

Στο τέλος μας κέρασαν κρέπα με μερέντα και μαρμελάδα βατόμουρο συν 2 μπάλες παγωτό. Σημειώνω το "μας κέρασαν", κάτι που στα αθηναϊκά μαγαζιά και δη "ξένης κουζίνας" δεν συνηθίζεται.

Απλά μοναδικό στο είδος του. Δεν είναι απλά "τσέχικο", είναι εστιατοριο με κουζίνα Κεντρικής Ευρώπης και καλύπτει ΟΛΕΣ της κουζίνες αυτής της περιοχής.

Στο δρόμο τρεκλίζαμε και παραπατούσαμε από το πολύ φαί! Για 4 πιάτα και ένα ορεκτικό/συνοδευτικό και 4 μπίρες πληρώσαμε 79Ε και αφήσαμε μπουρμπουάρ άλλα 10Ε.

17 Νοε 2014

Mourouzis2005