Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Με την αδερφή μου ξετρελαινόμαστε να δοκιμάζουμε νέα μαγαζιά και να επιδιδόμαστε σε πειραματισμούς και αναζητήσεις νέων γεύσεων. Το συγκεκριμένο μαγαζί θέλαμε καιρό να το δοκιμάσουμε, (θαλασσινά, λέει, με νοτιοαφρικάνικες συνταγές και σάλτσες, μας ακουγόταν πολύ δελεαστικό), είχαμε όμως καταλάβει ότι είναι λίγο τσιμπημένο στις τιμές και έτσι δεν το είχαμε αποτολμήσει. Μέχρι που εντοπίσαμε προσφορά στο ίντερνετ και μία που την κλείσαμε, μία που το επισκεφτήκαμε, πριν από δύο Τρίτες συγκεκριμένα, το βραδάκι.

Γύρω στις 8μιση λοιπόν καταφθάσαμε και ήμασταν οι πρώτες- στη συνέχεια όμως μαζεύτηκε κόσμος. Με το που μπήκαμε μας τρύπησαν την μύτη οι ψαρομυρωδιές ανάμεικτες με μυρωδιές εξωτικών μπαχαρικών, οι οποίες φυσικά και έδρασαν άμεσα στο να μας ανοίξουν την όρεξη στο φουλ.

Το προσωπικό ευγενέστατο, μας προέτρεψε να διαλέξουμε όποιο τραπέζι θέλαμε, μεγάλο ή μικρό και εμείς βολευτήκαμε σε μία συμπαθέστατη γωνίτσα. Ο χώρος μας κέρδισε άμεσα, καθώς είναι πολύχρωμος, παιχνιδιάρικος, προσεγμένος, με χαρωπά έθνικ στοιχεία, πραγματικά ευχάριστος, σου φτιάχνει τη διάθεση και σε χαλαρώνει. Σ’ αυτό βοηθούν και οι μουσικές που παίζουν, ευχάριστες και αυτές και στη σωστή ένταση.

Η κοπέλα που ανέλαβε να μας εξυπηρετήσει ήταν συμπαθέστατη, χαμογελαστή, άμεση και πρόθυμη να μας λύσει όλες μας τις απορίες. Μας καλωσόρισε με παγωμένες ρακές και πίνοντάς τες επιδοθήκαμε σε σοβαρή μελέτη του καταλόγου, με διάθεση να επιλέξουμε για να δοκιμάσουμε πολλά και διαφορετικά. Σε περίοπτη θέση στο τραπέζι μας η σάλτσα piri piri εκ Μοζαμβίκης, την οποία τιμήσαμε δεόντως καθ’ όλη τη διάρκεια του γεύματος μας, καθώς ήταν αρκούντως καυτερή και γευστική. Το νερό να σημειώσω έρεε από κανάτα.

Ξεκινήσαμε λοιπόν τον φαγητό μας με σκορδόψωμο με βούτυρο μπαχαρικών, το οποίο επιλέξαμε με το σκεπτικό να φάμε και κάτι χωρίς ψάρι. Ήταν νόστιμο και μυρωδάτο, αλλά σίγουρα όχι κάτι που θα μου μείνει ως γεύση για πάντα. Δοκιμάσαμε και το καρπάτσιο χταποδιού, το οποίο ήταν κάτι που δεν είχαμε ξαναδοκιμάσει και γι’ αυτό μας κίνησε και τόσο το ενδιαφέρον και παρόλο που μας άρεσε και το φάγαμε με ευχαρίστηση, δεν θα το χαρακτηρίζαμε ως απογειωτικό και μάλλον δεν θα το ξαναεπιλέγαμε.

Αντίθετα, βρήκαμε εξαιρετική τη σαλάτα που διαλέξαμε και συγκεκριμένα την Prawn Star Salad. Αποτελείται από λογιών λογιών πρασινάδες, φρέσκο κρεμμυδάκι, σκορδάτο κρουτόν, κάτι νοστιμότατες πικάντικες τηγανιτές γαρίδες και μια πολύ ωραία σάλτσα, περιγραφόμενη ως πικάντικη και γλυκιά. Γευστικότατη, φρεσκότατη, πλούσια, κέρδισε τις εντυπώσεις.

Συνεχίσαμε με δύο πολύ γευστικά πιάτα, τα οποία βάλαμε στην μέση και μοιραστήκαμε. Πήραμε λοιπόν φιλέτο τόνου ψητό (tuna steak), ο οποίος ήταν καλοψημένος και διατηρούταν ζουμερός, μας άρεσε και η piri piri sauce ήρθε και του ταίριαξε μνημειωδώς. Ακόμα πιο γευστικό ήταν το prawn curry, γαρίδες δηλαδή μέσα σε κάρυ και γάλα καρύδας με μπασμάτι ρύζι, πολύ λαχταριστές και μοσχοβολιστές. Καθένα από τα δύο αυτά πιάτα ήταν στα 16 ευρώ- τα λες και τσιμπημένα.

Πολύ καλή εντύπωση μας έκανε ο κατάλογος με τα κρασιά, καθώς είχε αρκετές επιλογές, αν και υπερκοστολογημένες, θα έλεγα, αυτό όμως είναι ένα θέμα που χαρακτηρίζει ολόκληρο τον κατάλογο του Fish Co Platters, όπως προείπα. Εμείς, επειδή η έξοδό μας είχε και εορταστική χροιά, επιλέξαμε να ανοίξουμε μπουκάλι και διαλέξαμε την αγαπημένη και πολύ αρωματική Vina Esmeralda του γνωστού κτήματος Torres, στα 18 ευρώ, παρακαλώ.

Για όλα τα παραπάνω κανονικά θα πληρώναμε συνολικά 69 ευρώ (35 ευρώ το άτομο, δηλαδή! ), όμως λόγω της κουπονοέκπτωσης πληρώσαμε πολύ λιγότερα και κατέληξε να είναι η έξοδός μας και Value for Money, εκτός από απολαυστική, λόγω των ωραίων και ιδιαίτερων γεύσεων, του χαρωπού χώρου και της καλής περιποίησης. Για να είμαι ειλικρινής, θα ήθελα να ξαναπάω και να το προτείνω κιόλας, αλλά με αυτές τις τιμές, το βρίσκω δύσκολο, δυστυχώς.