17 Νοε 2014

Λυπαμαι που επανερχομαι με μια νεα κριτικη η οποια ειναι διαφορετικη απο την προηγουμενη για αυτο το εστιατοριο που πραγματικα μου αρεσε και ειχα δειπνησει αρκετες φορες αλλα στην τελευταια επισκεψη μου απογοητευτηκα! Λες και βρισκομουνα σε αλλο εστιατοριο!

Ο λογος που επανερχομαι απευθυνεται κυριως στο να επισημανω καποια πραγματα σε εναν ιδιαιτερα επιτυχημενο σεφ και ιδιοκτητη αλλα και διοτι οι κριτικες μου πρεπει να βασιζονται πανω σε αυτο που αντιλαμβανομαι και νοιωθω καθε φορα που επισκεπτομαι ενα εστιατοριο. Αγαπω το καλο φαγητο και χαιρομαι οταν εντυπωσιαζομαι θετικα απο την ποιοτητα που προσφερουν καποια εστιατορια.

Στο θεμα μας. Επισκεφθηκα το Botrini's τον Αυγουστο επειτα απο μια απουσια 5-6 μηνων. Ειχα μαζι μου ενα πολυ καλο φιλο που με επισκεφθηκε απο την Νεα Υορκη και αντι να τον παω προς την θαλασσα να δειπνησει με θαλασσινα πανω στο κυμα, του υποσχεθηκα ενα καταπληκτικο δειπνο στο Χαλανδρι. Δυστυχως ηταν μια ατυχης βραδυα.

Προσπαθωντας να παραγγειλω ενα καλο λευκο κρασι, διαπιστωσα οτι τα περισσοτερα που αναφερονταν στην λιστα δεν υπηρχαν. Δικαιολογηθηκε ο ελαφρως σνομπ σερβιτορος - μαιτρ οτι υπηρχε διαδικασια ανανεωσης της λιστας κρασιων. Η δικαιολογια ηταν απαραδεκτη καθως πολυ γνωστα και καλα κρασια δεν υπηρχαν καθολου στην καβα και τελικα βαρεθηκα να ψαχνω και τον αφησα να μας φερει οτι ηθελε!

Το φαγητο ηταν σχεδον το ιδιο με το παρελθον. Δηλαδη καμμια ανανεωση. Το "σχεδον" ειναι μαλλον εις βαρος της σημερινης εικονας του εστιατοριου. Το λαβρακι μετριο με τον πουρε απο κοκκινη πιπερια, το καρπατσιο ξιφια πανω σε ενα ξυλινο κασελακι που δεν προδιαθετει θετικα καθως ειναι ξεπερασμενο και η ιδια η πρωτοτυπια του το αυτοαναιρει σαν κατι ιδιαιτερο. To κατσικακι κι αυτο κουρασμενο δεν ειχε ενδιαφερον. Τελος τα επιδορπια χωρις καμμια ανανεωση.

Ισως να ηταν το τελος του καλοκαιριου, ισως να ετυχε, ισως... ισως... ισως....
Επειδη ο Μποτρινι ειναι αναμφισβητητα πολυ καλος σεφ, πιστευω οτι ηταν μια ατυχης βραδυα. Θα ξαναπαω συντομα τωρα που χειμωνιαζει και το ενδιαφερον των καλοφαγαδων θα εστιαστει στα εκτος παραλιας εστιατορια και ειμαι σιγουρος οτι τα πραγματα θα ειναι καλυτερα.

Παντως, το μενου χρειαζεται ανανεωση και ας χρησιμοποιηθουν καλυτερες πρωτες υλες απο λαβρακια ιχθυοτροφειου και κοτοπουλα βιολογικης εκτροφης.

17 Νοε 2014

J.R.