Μεξικό - Κούβα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Το βράδυ της περασμένης Παρασκευής επισκέφθηκα κι εγώ την γειτόνισσα αγαύη, ύστερα από επίμονες δηλώσεις του περίγυρου ότι πρόκειται για ένα καταπληκτικό μεξικάνικο εστιατόριο. Αν και οι ask4foodιες κριτικές δε συμφωνούσαν με αυτές των γνωστών μου, είχα μεγάλη περιέργεια να δω ποια άποψη θα συμμεριστώ εγώ. Τελικά, μάλλον είμαι κάπου στη μέση.

Αρχικά από έξω δεν υπάρχει περίπτωση να μη το βρεις, είναι απέναντι από το γήπεδο και είναι τόσο φωτεινό εξωτερικά, που αποκλείεται να μην πάει το μάτι σου. Όμορφα φωτισμένο βέβαια, με κάκτους και διάφορα μεξικάνικα σχέδια, μέσα όμως ο φωτισμός είναι πιο χαμηλός.

Φτάνοντας, το μαγαζί ήταν κατάμεστο, υπήρχαν όμως μερικά, ελάχιστα μεν, άδεια τραπέζια. Λόγω του ότι το κατάστημα έχει και θαμώνες που πάνε αποκλειστικά για ποτό, δεν μπορούσα να καταλάβω απόλυτα αν κάποια τραπέζια ήταν μόνο για φαγητό και άλλα μόνο για ποτό, όπως συμβαίνει σε πολλά μαγαζιά, καθώς άλλα ήταν ψηλά, άλλα χαμηλά, άλλα είχαν καναπέδες κλπ. Μπαίνοντας, ένας υπάλληλος μας ρώτησε βιαστικά αν ήμασταν 2 άτομα και μας έστειλε στο μπαρ να περιμένουμε γιατί σε λίγο θα άδειαζαν τραπέζια.

Η ώρα περνούσε όμως κι εγώ έβλεπα να μπαίνουν άλλα άτομα, επίσης 2, και να κάθονται και το αίμα μου άρχισε να... βράζει! Ρώτησα λοιπόν τον ίδιο υπάλληλο γιατί μας έστειλε να περιμένουμε αφού υπήρχαν άδεια τραπέζια κι εφόσον άλλοι που ήρθαν μετά από εμάς κάθονταν ήδη. Τελικά, βρέθηκε ένα τραπέζι και για εμάς επιτέλους, αλλά με εκείνα και με τα άλλα χάθηκε ένα τέταρτο της ώρας.

Αφού καθίσαμε, ήρθε γρήγορα ο κατάλογος, που μου φάνηκε αρκετά απογοητευτικός. Εκτός του ότι ήταν πολύ ταλαιπωρημένος και σκισμένος και μου έφευγαν τα φύλλα, είχε πολύ λίγες επιλογές. Χωρίς να θέλω να φανώ γκρινιάρα, δυσκολεύτηκα και να διαβάσω το μενού λόγω του πολύ χαμηλού φωτισμού. Ο σερβιτόρος ήρθε να πάρει παραγγελία μετά από κανένα 20λεπτο, γιατί στο δίπλα τραπέζι έπεσε ένα πιάτο στο πάτωμα και μέχρι να το μαζέψουν ξέχασαν εμάς. Περιττό να πω βέβαια ότι μετά που μάζεψαν τα του ατυχήματος, είχε γεμίσει ο τόπος λάδια και γλίστρησα όταν σηκώθηκα.

Ας περάσω στο φαγητό τώρα. Μας ήρθε ένα ορεκτικό καλωσορίσματος που υποθέτω πως ήταν 2 μικρές τορτίγιες - αν και στη γεύση θύμιζαν κρέπες - με 2 σάλτσες, που υποθέτω ότι η μια ήταν με αβοκάντο και η άλλη δεν έμαθα ποτέ τι ήταν, αφού ο σερβιτόρος μας τα παράτησε κι έφυγε. Εμείς παραγγείλαμε 3 πιάτα, δεν πεινούσαμε πολύ αλλά ήταν πάρα πολύ χορταστικά και περίσσεψαν. Πήραμε:

- Σαλάτα agavita. Μια φωλιά από τορτίγια με μαρούλι, διάφορα λαχανικά, μπέικον, και βινεγκρέτ. Ωραία γεύση είχε και αρκετή ποσότητα.

- Fajitas με ανάμικτα κρεατικά. Οι πίτες ήταν 2 και μεγάλες, οπτικά είχαν το μέγεθος κρέπας, είχαν όμως και τη γεύση άψητης κρέπας. Ήταν σαν λάστιχο. Σε καμία περίπτωση δε μου θύμιζαν τα fajitas που έφαγα πρόσφατα σε άλλο μεξικάνικο. Με δυσκολία μασούσαμε και ακόμα δυσκολότερα καταπίναμε. Το ρύζι πάντως και τα κρεατικά είχαν πολύ ωραίες, ελαφρώς πικάντικες γεύσεις. Κρίμα, γιατί η πίτα χάλασε όλο το πιάτο. Συνοδευόταν από σάλτσα γουακαμόλε, που είχε σχεδόν ίδια γεύση με τη μια εκ των δύο σαλτσών του ορεκτικού καλωσορίσματος.

- Βuritto με κοτόπουλο. Όχι ότι έχω φάει και πολλές φορές μεξικάνικο, όσες έχω φάει όμως το buritto ήταν μικρό και... αγαπησιάρικο! Το συγκεκριμένο είχε γιγαντιαίες διαστάσεις, τολμώ να πω ότι και μόνο αυτό να είχα πάρει, λόγω της παχιάς γέμισής του με τσένταρ και ό, τι άλλο μπορεί να είχε, δεν θα το έτρωγα όλο. Ωστόσο, σαν γεύση ήταν πολύ καλό. Είχε βέβαια και συνοδευτικά νάτσος που ήταν εντελώς από σακούλα που πωλείται στο σούπερ μάρκετ και δε μου άρεσαν.

Δεν συγκράτησα αναλυτικά τις τιμές, ο λογαριασμός όμως ήταν 25€ και πραγματικά σκάσαμε στο φαγητό, δεν γινόταν να φάμε παραπάνω. Δε μπορώ να πω ότι οι γεύσεις ήταν άσχημες, ίσα ίσα που ο απολογισμός ήταν πως ό, τι και να φάγαμε ήταν καλό, χωρίς να ξετρελαθούμε. Ωστόσο, χωρίς να έχω τεράστιες γνώσεις επί της μεξικάνικης κουζίνας, νομίζω ότι αυτό δεν είναι ένα γνήσιο μεξικάνικο εστιατόριο, αλλά έχει δανειστεί κάποιες χαρακτηριστικές γεύσεις, όπως πχ αυτή του αβοκάντο, και έχει φτιάξει κάποια παραλλαγμένα πιάτα. Γιατί όχι θα πει κανείς; Ναι θα συμφωνήσω νομίζω, γιατί αν δε θέλεις να δώσεις πολλά χρήματα, όπως συμβαίνει με τα γνήσια μεξικάνικα, μπορείς να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό που θα σε χορτάσει, ευχάριστα κιόλας.

Αν αφήσω στην άκρη το θέμα της εξυπηρέτησης, νομίζω ότι την επόμενη φορά που δε θα πεινάω πολύ αλλά θα έτρωγα κάτι για να καλύψω τη λιγούρα μου, θα το επισκεπτόμουν και πάλι, γνωρίζοντας όμως εξ αρχής ότι δε θα φάω μεξικάνικο αλλά κάτι άλλο, απροσδιορίστου καταγωγής.