Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί το Σάββατο το βράδυ μετά από κράτηση. Ο εσωτερικός χώρος ήταν σχεδόν γεμάτος αλλά στο χώρο των καπνιζόντων δεν καθόταν κάποιος και απ' έξω το μαγαζί φαινόταν εντελώς άδειο.

Η αίθουσα είναι φωτεινή και όμορφη. Έχει πολλά και διαφορετικά μεταξύ τους πράγματα στους τοίχους, στη μπάρα, στα τραπέζια αλλά δεν είναι "μπουκωμένο". Του πάει αυτό το funky.

Η εξυπηρέτηση είναι από τις καλύτερες που έχω συναντήσει. Πέρα από το ότι είναι παρά πολλά τα άτομα και όλα γίνονται ρε χρόνο ρεκόρ, είναι όλοι χαμογελαστοί και ευγενικοί. Έφεραν (ούτε που θυμάμαι πόσα) μπολ για τα κελύφη από τις γαρίδες και τα μύδια, τα οποία άλλαζαν πριν προλάβουμε να τα γεμίσουμε. Αρωματικά μαντιλάκια για τα χέρια πριν καν τα ζητήσουμε και γενικώς αν είχε παραπάνω ντοματούλες για το service θα έδινα.

Στο δια ταύτα τώρα: Το φαγητό είναι πολύ καλό. Χωρίς να φτάνει τη γεύση που θα σε απογειώσει ό, τι ήρθε στο τραπέζι ήταν νόστιμο, καλομαγειρεμένο και φτιαγμένο με πολύ καλές πρώτες ύλες. Αρχικά ήρθε στο τραπέζι μια μερίδα σκορδόψωμο κερασμένη. Το φρατζολάκι ήταν νόστιμο, πάρα πολύ αφράτο αλλά το βούτυρο ήταν αρκετό. Όχι ότι δεν το φάγαμε αλλά θα μπορούσε το βούτυρο να έχει μετριαστεί λίγο.

Πήραμε για ορεκτικά μια ταραμοσαλάτα πολύ νόστιμη και αρκετή ποσότητα και μύδια αχνιστά που μύριζαν θάλασσα. Ούτε πολύ σκόρδο να καλύπτει τη γεύση, ούτε πολύ κρασί, ούτε μυρωδικά, καθαρή γεύση μυδιών. Ακολούθησε μια ψαρόσουπα πολύ νόστιμη και μια σαλάτα με ψητό παντζάρι που ταίριαζε πολύ με τις θαλασσινές γεύσεις που σερβίρουν.

Για κύρια πήραμε ένα λαβράκι ψητό ο φίλος μου (φρεσκότατο) και μια μερίδα Fish and Chips εγώ. Το δικό μου ήταν απλώς καλό. ΟΚ, δεν είχα και μεγάλες απαιτήσεις από ένα τόσο "fixed" πιάτο πάντως ήταν καλό. Έκτος όλων αυτών, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε και τις γαρίδες του και πήραμε έξι King που τις σερβίρουν με ρύζι. Αυτό το πιάτο ήταν πραγματικά καταπληκτικό. Οι γαρίδες ήταν νοστιμότατες και καθόλου στεγνές, ακόμα και το ρύζι ήταν φοβερό.

Μετά από αυτά αντέξαμε να μοιραστούμε κι ένα γλυκό. Παγωτό βανίλια χτυπημένο στο μπλέντερ με γάλα και ουίσκι. Πολύ μέτριο, καλύτερα να μην το παίρναμε. Μετά ήρθαν κερασμένα 2 νόστιμα μικρά γλυκάκια (κάτι σαν τα δικά μας τουλουμπάκια ήταν η γεύση) και σφηνάκια μαστίχας. Όπως αντιλαμβάνεστε σκάσαμε και ο λογαριασμός χωρίς το κρασί ήρθε 80 ευρώ.

Πάρα πολύ καλά θεωρώ μιας και πήραμε 3 κυρίως πιάτα και γενικότερα οι ποσότητες ορεκτικών-σαλάτας-κυρίων ήταν για να φάνε 3 άτομα και όχι 2 που ήμασταν εμείς. Συν το ότι φάγαμε φρέσκα ψάρια και θαλασσινά που δυστυχώς στην Αθήνα τα "χτυπάνε".

Το προτείνω ανεπιφύλαχτα σε κάποιον που του αρέσουν οι θαλασσινές γεύσεις.