Fish Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Βράδυ Κυριακής παρέα 4 ατόμων.

Είχε προηγηθεί τηλεφώνημα από την προηγούμενη. Εδώ να πώ οτι ένιωσα λίγο άβολα όταν έκλεισα για τις 22:30. Θα μου πείτε είναι αργά που πας ρε φίλε στις 22:30 για φαγητό; Ναι ok αλλά όταν λένε οτι το εστιατόριο είναι ανοικτό έως τις 23:30 τότε το 22:30 είναι εντός ωραρίου. Επίσης καλό είναι να διευκρινίσουν τι εννοούν. Κλείνει η κουζίνα ή το εστιατόριο. Γιατί έχει πολύ μεγάλη διαφορά!

Άφιξη παρέας στις 22:15. Στο εστιατόριο εκείνη την ώρα υπήρχαν 5-6 τραπέζια άλλα στο τελείωμα τους άλλα φαινόταν ότι βρίσκονταν στα κυρίως τους. Ωραία σκέφτηκα τουλάχιστον δεν θα είμαστε μόνοι μας με το άγχος της ώρας. Αμ δε. Η κοπέλα ευγενέστατα μας πήγε στο τραπέζι μας. Σαν χώρος πολύ όμορφος. Μπορείς να τον πείς λίγο ψυχρό αλλά πραγματικά έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.

Έχω μια απορία. όταν έρχεται ο σερβιτόρος/α με ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό στο χέρι και σε ρωτάει (ευγενέστατα), 'νερό θα θέλατε;" αν πείς όχι τότε τι; σε αφήνουν να γκαγκανιάσεις; δεν σου φέρνουν βρύσης; Μπορεί να ναι και χαζή απορία, τι να πω. Τέλος πάντων μαζί με το νερό φέρνουν και ψωμί ατομικό με λαδι/παξιμάδι. Πολύ όμορφη παρουσίαση. Μας δώσαν καταλόγους και μέσα σε 10 λεπτά είχαμε παραγγείλει. Ωρα 22:30. Τέτοιο άγχος πια με την ώρα...

Παραγγείλαμε: Ταρτάρ Κιτρινόπτερου. Πολύ καλό. Άψογη εκτέλεση
Ταραμάς με μελάνι Σουπιάς. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Σαν κάτι να του έλειπε χωρίς όμως να μπορώ να προσδιορίσω τι. Στους υπόλοιπους της παρέας άρεσε.

Αχνιστά μύδια. Πολύ νόστιμο πιάτο και το ζουμί εξαιρετικό. Το ψωμί εκεί είχε την τιμητική του.
Σαρδέλα στην σχάρα. Πολύ καλά ψημένη και κράταγε σε ζουμί.

Από κυρίως για την μέση:
Ριζότο με πετροσωλήνες. Εδώ οι γνώμες ήταν μοιρασμένες. Εμένα μου άρεσε. Είχε μια λεμονάτη απόδοση και το βρήκα πολύ καλά χυλωμένο. Στους υπόλοιπους φάνηκε ένας πολύ νόστιμος λαπάς.

Μουσακάς καραβίδας. Αν και το φοβόμουν το πιάτο ομολογώ ότι ήταν το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Τέλεια σύλληψη τέλεια εκτέλεση.
Κριθαράκι γιουβέτσι. Νόστιμο πιάτο. Σε όλους φάνηκε ανάλατο όμως.

Οι μερίδες σε όλα ήταν ικανοποιητικές. Δεν σκάς αλλά είσαι ok. Ενώ θεωρητικά την λες gourmet κουζίνα δεν σου έρχεται ένα πραγματάκι στην μέση του πιάτου να απορείς αν θα χρειαστείς οδοντογλυφίδα να το βγάλεις από τα δόντια.

Κρασί Κτήμα Αβαντις λευκό. Κάπως άκομψα ανοιγμένο και με πολύ αμηχανία. Στα 17 ευρώ (νομίζω)

Τιμές λογικές. Δεν είναι φθηνό αλλά δεν χρειάζεσαι και ένα μηνιάτικο. Για αυτά που τρώς είναι μια χαρά.

Στα αρνητικά τώρα. 23:15 και ενώ είχαμε τα κυρίως μπροστά μας. (Πόσο γρήγορα να φάμε πια! ) ήρθε η ευγενέστατη κοπέλα και μας ρώτησε αν θα θέλαμε να παραγγείλουμε κάτι ακόμα γιατί η κουζίνα θα έκλεινε σε 15 λεπτά. Πολύ σωστό. Ευγενικά απαντήσαμε ότι είμαστε εντάξει. Να σημειώσω ότι είμασταν στην 2η φιάλη κρασί με το μπουκάλι μισογεμάτο. Πέρα απο τα πιάτα που ήταν μισοφαγωμένα. Μέγα λάθος.

Στις 23:30 την ώρα δηλαδή που έκλεινε η κουζίνα έκλεινε μάλλον και το εστιατόριο. Γιατί δεν εξηγείται διαφορετικά όλος αυτός ο χαμός να μαζέψουν το μαγαζί. Κοινώς σου λέγαν σήκω φύγε. Στο μαγαζί επίσης να σημειώσω ότι υπήρχε ακόμα ένα τραπέζι 2 ατόμων. Αυτοί μόλις είδαν τι γίνεται ζήτησαν λογαριασμό και φύγανε. είχανε όμως τελειώσει.

Εμείς όμως; και εμείς προφανώς έπρεπε να το κάνουμε. Και το κάναμε γιατί αισθανθήκαμε άβολα και ανεπιθύμητοι. Για αυτό. Φάγαμε στα γρήγορα ζητήσαμε λογαριασμό και φύγαμε. 23:45. Να ζητήσω συγνώμη απο το μαγαζί για την κατάχρηση του ωραρίου τους.

Για γλυκό δεν έχω άποψη. Φαντάζομαι ότι αν ζητούσαμε θα μας το έφερναν για καπέλο.

Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα. Και είναι κρίμα γιατί πραγματικά όλα τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά (ατμόσφαιρα/φαγητό). Δεν αρκούν όμως αυτά. Για να είμαι δίκαιος όμως να πώ ότι η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή κατά την διάρκεια του γεύματος. Δεν είχε βέβαια κόσμο για να μπορώ να πώ τι γίνεται σε περίπτωση χαμού. Αλλά απο κει και πέρα η αγένεια σε όλο της το μεγαλείο.