19 Νοε 2014

Μετά από μια μέρα αρκετά δύσκολη και με απίστευτη ξενhστiκομάρα, με μόνο δυο έρμους καφέδες όλη μέρα, δυο -πραγματικά-νηστικά αρκούδια πρέπει να ταϊστούν -στην περίπτωση αυτή ο δικός μου ελληνικός ουρανίσκος το μόνο που ζητά για να χορτάσει είναι ΣΟΥΒΛΑΚΙ!!

Από εθνική οδό δυο βηματα το συγκεκριμένο μαγαζί -το οποίο επέλεξα με τη συντροφιά μου κυρίως γιατί θυμόμουν τη μελιτζανοσαλάτα τους. Είχαμε φάει πάλι εκεί πριν από περίπου 1,5 χρόνο.

Ο χώρος ωραίος, φωτεινός, πεντακάθαρος, προσεγμένος αλλά όχι εξεζητημενος. Τα παιδιά του σέρβις με τεράστια χαμόγελα. Βρήκαμε και να παρκάρουμε πολύ εύκολα ακριβώς μπροστά στον κεντρικό δρόμο. Είχε παρέες (όχι μεγάλες, ένα δυο άτομα σε κάθε τραπέζι και εμείς επίσης δυο ήμασταν) δεν είχε φασαρία αλλά δεν άκουγες και τα τζιτζίκια (που λεει ο λόγος!! ) Μας εξυπηρέτησαν σε χρόνο ρεκόρ!
Διαλέξαμε τη μελιτζανοσαλάτα περί της οποίας ο λόγος (εμένα μου αρέσει

μπουμπουνιστό το σκόρδο να "ακουγεται" αυτή ήταν λίγο πιο ελαφριά από όσο θα την ήθελα αλλά πολύ καλή νόστιμη -πιο "για όλα τα γούστα"-και δική τους όχι από τις έτοιμες) πιτάκια για συνοδία (ζεστά και αφράτα) πατατούλες τηγανιτές (που έφτασαν στη σέσουλα κομμένες λεπτές και στρογγυλές σαν τσιπσάκια πολύ καλοψημένες) φέτα με μέλι στο τηγάνι (το μέλι ήταν λίγο πιο έντονο από όσο έπρεπε και σκέπαζε τη φέτα σαν γεύση και δεν θα ήταν άσχημο να είχε και λίγο σουσάμι για πονηριά),

κεμπάπ το οποίο έφτασε σε πιατέλα με κρεμμυδάκια πιτούλες και ψητή πιπεριά και ντομάτα (καλό) και καλαμάκια σουβλάκι τα οποία ήταν άπαιχτα (ζουμερά μέσα αλλά τραγανά απέξω) δεν είχαν ίχνος ξύγκι και ήταν μακράν από τα πιο ωραία που έχω φάει (ΟΚ εκτός αν από την πείνα μου τα παραλέω!) ήπιαμε και δυο μπύρες (ποτήρια) και ένα γλυκάκι στο τέλος (να κατέβει το σκόρδο και το κρεμμύδι) πολύ αξιοπρεπές (προφιτερόλ ήταν αλλά είχε επιλογές και μους λευκή κι ένα γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού ή κάτι παρόμοιο)

Πληρώσαμε δυο ατομα 36 ευρώ τα οποία δεν θεωρώ πολλά ούτε καν υπερτιμημένα, χωρίς να παίζει ρόλο ότι ειναι Κηφισιά -ιδίως όταν δεν πληρώνεις πολύ παρακάτω και για ένα-δυο σουβλάκια με πατάτες και μια κοκα κόλα στο σπίτι με το ντιλίβερι της γειτονιάς που δεν είναι και πάντα καλό.
Θεωρώ ότι ήταν μια χαρά για την κατηγορία του ούτε ακριβό ούτε φτηνό, σε ένα ωραίο περιβάλλον και κυρίως χορτάσαμε!!

19 Νοε 2014

bitchplease