19 Νοε 2014

Είναι η πρώτη μου κριτική για εστιατόριο στο οποίο βρέθηκα Σάββατο βράδυ στα γενέθλια ενός φίλου. Αν κ μένω αρκετά μακριά από την περιοχή διαβάζοντας τις λίγες κριτικές για το συγκεκριμένο μαγαζί δεν δίστασα να πάω. Καταρχήν ο χώρος είναι ιδιαίτερα διακοσμημένος (δεν είναι όμως του γούστου μου)αυτό βέβαια πέρασε σε δεύτερη μοίρα όταν ξεκίνησαν να έρχονται τα πρώτα πιάτα.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα μια ξεφλουδισμένη ντομάτα με φρέσκο κρεμμύδι, κάπαρη ελιές κ χοντρό αλάτι, αμέσως μετά κατέφθασε ένα εξαιρετικό ταμπουλέ (αγαπημένο μου πιάτο που το παραγγέλνω σε οποιοδήποτε εστιατόριο).

Δοκιμάσαμε γαύρο μαρινάτο που φτιάχνει ο ιδιοκτήτης, πραγματικά ξέρει τι σημαίνει μαρινάτος ξυδάτος. Στις κριτικές του μαγαζιού στη σελίδα του κάπου γράφει για την καπνιστή μελιτζάνα με σκορδόλαδο κ φέτα ΄΄ η καλύτερη ever΄΄ και έχει απόλυτο δίκιο.

Και έφτασε η ώρα για τα κυρίως πιάτα. Ενα γιουβέτσι μύδια με φρέσκο κρεμμύδι και καταπληκτικό κριθαράκι στο βράσιμο του, το πιάτο ήταν μαγικό...........!

Δεύτερο πιάτο μιά γαριδομακαρονάδα που πραγματικά με άφησε με το στόμα ανοιχτό ακόμη προσπαθώ να ξαναφέρω στον ουρανίσκο μου την εκπληκτική της θαλασσινή φρεσκάδα, με σάλτσα απο φρέσκιες ντομάτες κ είμαι σίγουρη ότι περιείχε γλυκάνισο(απότι πληροφορήθηκα απο την σερβιτόρα είναι συνταγή που την άφησε κληρονομιά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του χώρου.

Για γλυκάκι είχαμε μια σπιτική πορτοκαλόπιτα κ λικέρ μαστίχας για να δέσουν όλα μαζί. (κερασμένα απο το κατάστημα)

Η εξυπηρέτηση φιλική σε έκανε να αισθανθείς οτι είσαι στο τραπέζι ενός φιλικού σου προσώπου. Καθόλη την διάρκεια της παραμονής μας ακούγαμε ενα συγκρότημα που έπαιζε ζωντανή μουσική όντως διαφορετικό απο αυτά που συνηθίζεις να βλέπεις σε τέτοιου είδους μαγαζιά ούτι κιθάρα βιολί ολοι τους ήταν υπέροχοι.

Απο θέμα τιμής το συγκεκριμένο μενού μας κόστισε περίπου 20e το άτομο (αν κ δεν πλήρωσα εγώ) με αρκετό κρασί. νομίζω απολύτως ικανοποιημένοι απο την τιμή μιας κ τα αντίστοιχα πιάτα κάπου αλλού θα είχαν μεγαλύτερη αξία.

Θα επισκεφτώ ξανά τον συγκεκριμένο χώρο για να δοκιμάσω κ τους κρεατομεζέδες του που μου τραβούσαν συνέχεια το βλέμα όποτε περνούσαν απο δίπλα μου γενικώς μου άφησε άριστη εντύπωση.!

19 Νοε 2014

Food lover86