Σουβλάκι & Σχάρα - Ν.Μάκρη, Αθήνα

Καλησπέρα αγαπημένοι foodys,
Κυριακή μεσημέρι με καλή παρέα (5 άτομα) και είπαμε να επισκεφτούμε τη Σέσουλα μιας που ήμασταν στα Ανατολικά.

Με το που φτάνουμε το μαγαζί ήταν γεμάτο. Δεν υπήρχε ούτε τραπέζι (αργότερα μάθαμε ότι είχε έρθει πούλμαν). Αποφασίζουμε να πάμε σε διπλανό εστιατόριο αλλά μόλις μας βλέπει ο σερβιτόρος ότι φεύγουμε αμέσως έρχεται και μας λέει ότι σε 5 λεπτά το πολύ θα έχει αδειάσει τραπέζι. Και πράγματι μετά από 5 λεπτά (μπορεί και λιγότερο) μας είχαν έτοιμο τραπέζι για 8 άτομα! Η πρώτη εντύπωση λοιπόν θετική καθώς μας πρόσεξαν.

Όσον αφορά το χώρο του μαγαζιού μην φανταστείτε ότι είναι κάτι φοβερό, όμως έχουν κάνει πολύ καλή προσπάθεια και βγάζει μια αίσθηση ζεστασιάς.

Στην εξυπηρέτηση, τα παιδιά προσπαθούν αλλά χρειάζεται λίγο δουλειά ακόμη. Είναι ευγενέστατοι όλοι τους όμως.

Στα του φαγητού

- 1 μερίδα γουρουνόπουλο: Μόλις που προλάβαμε την τελευταία μερίδα. Πάρα πολύ καλή, ζουμερή μαλακή, με την πετσουλα της. Πραγματικό λουκούμι. Έρχεται, που αλλού, στη Σέσουλα με πατατούλες τηγανιτές. Εκ πρώτης όψεως το πιάτο φαίνεται να έχει πολύ γεναιόδωρη δόση γουρουνοπούλας αλλά δυστυχώ ήταν οι πατάτες που έδιναν όγκο στο πιάτο. Θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη η μερίδα για 8,50 ευρώ.

- τριγωνάκια με παστουρμά: Σε όποιον αρέσει ο παστουρμάς είναι Must να το πάρει. Οι υπόλοιποι απλά παραλείψτε το καθότι έχει πολύ έντονη μυρωδιά. Τιμή 5 ευρώ. Και εδώ πολύ μικρή μερίδα. Ήμασταν 5 άτομα και τα τριγωνάκια ήταν 2. Ποιος να πρωτοφάει;

- Σαλάτα του Καίσαρα: Πολύ νόστιμη και πολύ καλή σε μέγεθος (η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα για τις μικρές μερίδες του μαγαζιού). Τιμή στα 6,90 ευρώ

-1 σουφλέ πατάτας. Έρχεται σε πήλινο και είναι νοστιμότατο αλλά και αυτό αρκετά μικρό. Τιμή στα 6,50.

- 1 τηγανιά μπάχαλο: Μία κλασσική τηγανιά με διάφορα είδη κρεάτων (χοιρινο, κοτόπουλο, λουκάνικο) με αρκετή κρέμα γάλακτος. Όχι κάτι το ιδιαίτερο, παράδεισος ίσως για αυτούς που λατρεύουν την κρέμα γάλακτος στα φαγητά. Τιμή στα 7,90.

-Και τέλος 1 ποικιλία κρεατικών για 4 άτομα: Η αλήθεια είναι ότι η ποικιλία ήταν σε καλή ποσότητα σε αντίθεση με τα περισσότερα πιάτα. Ήταν όντως για 4 άτομα και ήταν πραγματική ποικιλία. Λουκάνικα, μπιφτέκια, κεμπαπ, κοτόπουλο και χοιρινα μπριζολάκια (χωρίς πατάτες). Όλα ήταν νοστιμότατα. Σωστά ψημένα, ζουμερά και καλής ποιότητας. Τιμή 23,00 ευρώ.

Τέλος μας κεράσανε γλυκό (πανακότα). Ο λογαριασμός ανήλθε στα 63,60 (υπολογίστε 0,80 λεπτά το άτομο για το ψωμί και 1,80(!!! ) για ένα μπουκάλι νερό)

Όπως είπα και πριν στην εξυπηρέτηση χρειάζονται λίγο δουλειά ακόμα. Για παράδειγμα, η σαλάτα ήρθε μετά από 20 λεπτά! Μετά από αυτό βέβαια τα πιάτα ερχόντουσαν με πολύ καλή ροή. Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό ήρθε μετά από 20 λεπτά και αυτός.

Στο δια ταύτα: Πολύ καλή ποιότητα φαγητού. Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές του και λίγο μικρές οι μερίδες του. Αν διόρθωνε έστω ένα από τα δύο θα ήμουν υπερευχαριστημένος. Σίγουρα όμως θα ξαναπάω γιατί η ποιότητα και γεύση του ήταν πολύ καλή!