Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί πριν δύο Σάββατα με κουπόνι. Είχαμε κάνει κρατηση 3 ημέρες πριν, αλλά όταν πήγαμε το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο. Στην πορεία της βραδιάς γέμισε σχεδόν όλο. Μόλις φθάσαμε και δώσαμε το ονομα μας μάς οδήγησαν σε ένα χώρο και μας είπαν διαλέξουμε από τα διαθέσιμα που υπήρχαν.

Μόλις καθίσαμε μας έφεραν ενα μπουκάλι νερό και τους καταλόγους του μενού. Το μενου δεν περιείχε πολλά φαγητά.

Ενώ είχαμε αποφασίσει τι θα επιλέξουμε, κατα τη διάρκεια της παραγγελίας ο σερβιτόρος μας ειπε πως δεν είναι όλα στην προσφορά. Συνεπώς αλλάξαμε τις επιλογές μας. Ως σαλάτα από τις δύο επιλογες επιλέξαμε τη ΦΕΤΟΥΣ (Σαλάτα της Βηρυττού με λαχανικά. Μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, μαϊντανός, ραπανάκι, ρόκα, δυόσμος, κρουτόν, σουμάκ και γαρνιρισμένη με βαλσάμικο ξίδι, λεμόνι και ελαιόλαδο). Η ποσότητα της ήταν ικανοποιητική, αλλά μας πείραξε λίγο το γεγονός πως ήταν λιγο παραπάνω ξινη από όσο τη θέλαμε.

Κρυο ορεκτικό επιλέξαμε το Moutaba (καπνιστή ψητή μελιτζάνα αναμεμιγμένη με ταχίνι και χυμό λεμονιού, γαρνιρισμένη με μαϊντανό και περιχυμένη με ελαιόλαδο). Ενώ ηταν πολλά υποσχόμενη όπως περιγραφόταν, γευστικα μας απογοήτευσε. Δεν μπορω να προσδιορίσω τι ακριβώς με χάλασε, αλλά ειναι γεγονός πως την αφήσαμε σχεδόν άθικτη.

Ζεστό ορεκτικό υπήρχε μια έτοιμη επιλογή από το κατάστημα που περιλάμβανε επιλογή (δύο από το καθένα) ανάμεσα σε Kebbeh, Sambusek, Falafel και Rakakat. Όλα ήταν πολύ ωραία και γευστικά. Ιδιαίτερα εντυπωσιαστήκαμε απο το Falafel που ήταν αρκέτα πρωτότυπο. Εν μέρει, έσβησε η κακή εντύπωση απο το κρύο ορεκτικό.

Κυρίως πιάτα παραγγείλαμε ΣΙΣ ΤΑΟΥΚ (Φιλέτο κοτόπουλο, σουβλάκι, μαριναρισμένα σε λεμόνι και λάδι, ψημένο στα κάρβουνα περιχυμένα με σάλτσα σκόρδου) και ΜΑΣΟΥΕ ΜΟΥΣΑΚΑΛ (Μια συλλογή από τα πιάτα Λαχμ Μασούι, Σις Ταούκ, Κεφτά Κάσκας).

Το πρώτο ηταν πολυ καλό με το κρεας σωστά ψημένο και σερβιρισμένο με ρυζι και τηγανητές πατάτες. Η σάλτσα σκόρδου πολυ καλή. Το δευτερο περιείχε αρνισιο κεμπάπ, φιλετο κοτόπουλο και φιλετο μοσχάρι. Πολυ καλο και αυτό, σερβιρισμενο όπως και το πρωτο και με την ίδια σάλτσα. Περιείχε επίσης και ροδέλες κρεμμυδιού.

Ως επιδόρπιο μας έφεραν ΚΑΤΑΓΙΕΦ ΜΠΙΛ ΚΑΣΤΑ (Λιβανέζικες κρεπούλες γεμιστές με κρέμα και φιστίκι, περιχυμένες με σιρόπι). Ήταν πολυ γευστικές, αλλά λίγο μικρές. Αν θυμάμαι σωστά, το σιρόπι ηταν φράουλας.

Η ατμόσφαιρα γενικά μας άρεσε. Υπήρχε χαμηλός φωτισμός οταν πήγαμε, που έγινε πιο χαμηλός αργότερα. Πιστεύω πως θα έπρεπε να ειναι λιγο περισσότερος. Το φως στο τραπεζι μας ηταν οριακό για να τρώμε άνετα. Η μουσικη ήταν ανατολίτικη σε χαμηλή ένταση. Ηταν ευχάριστη. Καποια στιγμη υπήρξε και oriental χορός για περιπου 15 λεπτά.

Η εξυπηρετηση κυμάνθηκε σε αποδεκτα επίπεδα. Εχουμε δει και καταστήματα με αρκετα καλύτερη. Αυτο που μας προξένησε αρνητικη εντύπωση ειναι το γεγονός πως ενω είχαμε τελειωσει το φαγητό μας και οι σερβιτόροι πηγανόερχονταν διπλα απο το τραπέζι μας, πέρασαν τουλάχιστον 20 λεπτα μέχρι να μας παρουτν τα πιάτα. Επίσης, το επιδόρπιο άργησε λίγο.

Γενικα η εντυπωση που αποκομίσαμε ήταν θετική με κάποιες αδυναμίες. Το κόστος χωρίς κουπόνι θεωρω πως ειναι μεγάλο. Με κουπόνι ισως ξαναπήγαινα κάποια στιγμή, αφού μπορεις να το συνδυάσεις με μια βραδινη έξοδο στην Γλυφάδα.