Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Επίσκεψη στο Τσιπουρίτο στις 8/11/2014 τέσσερα άτομα.

Η κριτική του φίλου VANGELI ήταν καταλυτική, οπότε εκμεταλλευτήκαμε κι εμείς κουπόνια που βρήκαμε σε εκπτωτικό site και…την κάναμε ταράτσα!

Το μαγαζί δεν είναι σε εμφανές σημείο, καθώς βρίσκεται σε ένα στενάκι παράλληλο με την μεσογείων στο ύψος του Ιασώ General, αλλά ολόγυρά του υπάρχουν αρκετές πυκνές φυλλωσιές που σχεδόν δεν φαίνεται καθόλου. Η είσοδος εν τω μεταξύ δεν είναι απ’ τη μεριά του δρόμου αλλά απ’ το πλάι (νομίζω είναι η πίσω πλευρά ενός εμπορικού), οπότε το μοναδικό στοιχείο που μαρτυράει την ύπαρξη του είναι τα λευκά λαμπάκια ανάμεσα στα φύλλα, που σε κάνουν να γυρίσεις το κεφάλι και να το εντοπίσεις.

Για τον εσωτερικό χώρο δεν υπάρχουν πολλά πράγματα για να σχολιάσει κάποιος. Είναι πολύ μικρός, με ελάχιστα κατά την γνώμη μου, συμπαθητικά διακοσμητικά στοιχεία και το μεγαλύτερο μέρος του είναι καλυμμένο με νάϋλον, όπως και η πόρτα του που είναι ουσιαστικά μια πολύ πρόχειρη κατασκευή η οποία…μπάζει ακατάπαυστα από παντού.

Υπάρχουν βέβαια μερικές σόμπες που κρέμονται από ψηλά, οι οποίες όμως ήταν σβηστές και εδώ που τα λέμε δεν νομίζω ότι θα μπορούσαν να κάνουν διαφορά ακόμα κι αν ήταν όλες αναμμένες, αφού στην κυριολεξία έμπαζε από παντού! Τα πανωφόρια μας ήταν καθ’ όλη την διάρκεια της βραδιάς στις πλάτες μας. Και αυτό δυστυχώς είναι κάτι που όπως έχω πει πολλές φορές, δεν σ’ αφήνει να απολαύσεις το φαγητό σου και κατ’ επέκταση την έξοδό σου.

Η εξυπηρέτηση τώρα είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο, αλλά επειδή ο κύριος που μας πήρε την παραγγελία ήταν τόσο αφοπλιστικά και συμπαθητικά ειλικρινής, ενώ θα έπρεπε κάτω από άλλες συνθήκες να μας έχει εκνευρίσει, τελικά συνέβη το άκρως αντίθετο.

Στην αρχή ήρθε ένας άλλος σερβιτόρος -ο οποίος αν υπήρχε χώρος στο μαγαζί, θα είχε βάλει και ροδάκια στα πόδια του για να τρέχει πιο γρήγορα- και μας άφησε τους καταλόγους. Ήταν ταχύτατος στις κινήσεις του αλλά αγέλαστος, κι αυτό είναι μεγάλο μείον. Η αλήθεια είναι ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο κόσμο και τα 3 άτομα που υπήρχαν στην εξυπηρέτηση έτρεχαν πανικόβλητα. Όταν μετά από αρκετά λεπτά του κάναμε νεύμα, ώστε να έρθει να παραγγείλουμε, αρχικά φάνηκε ότι δυσανασχέτησε δηλαδή το ύφος του ήταν σαν να μας έλεγε -σας είδα, δεν σας ξέχασα- άσχετα με το εάν ο χρόνος που περιμέναμε από την ώρα που καθίσαμε αυτό έλεγε…ότι μας είχε ξεχάσει.

Στην συνέχεια όταν ήρθε, πριν προλάβουμε να ρωτήσουμε το οτιδήποτε, μας είπε ότι έχουν αλλάξει πρόσφατα αρκετά πράγματα από τον κατάλογο κι επειδή έχουν προστεθεί αρκετά άλλα, θα μας τα πει προφορικά. Μας αράδιασε λοιπόν σε δευτερόλεπτα καμιά δεκαριά πιάτα, από τα οποία μόλις γύρισε την πλάτη του φυσικό κι επόμενο ήταν να μην θυμόμαστε τίποτα. Μείναμε λοιπόν άλλο ένα δεκάλεπτο περίπου να περιμένουμε το επόμενο άτομο που θα ερχόταν, ώστε να δώσουμε επιτέλους την παραγγελία μας.

Και το επόμενο άτομο (ο κύριος που αναφέρω στην αρχή της παραγράφου για την εξυπηρέτηση, που ενδεχομένως να είναι κι ο ιδιοκτήτης), ενώ είχε όλες τις προϋποθέσεις ώστε να “τ’ ακούσει” για τα καλά από εμάς, με το χαμόγελο, την ευγένεια και την αφοπλιστική όπως είπα και παραπάνω ειλικρίνεια του, μας έκανε απλά…να του χαμογελάσουμε.

Μας επανέλαβε τα πιάτα που μας είχε…αραδιάσει ο προηγούμενος (σαν ποίημα), από τα οποία κι από αυτά κάποια δεν υπήρχαν, γιατί όπως μας είπε κι εκείνος ήταν ημέρα αλλαγής του μενού τους, σε κάθε περίπτωση όμως δεν χαλαστήκαμε γιατί είχαμε πολλές επιλογές. Μας εξήγησε με μια παιδική θα έλεγα αφέλεια, ότι τον είχαν βάλει να αναλάβει το κομμάτι των προμηθειών και… τα είχε κάνει σαλάτα, οπότε δεν θυμόταν αν υπήρχαν κόκα κόλες που του ζητήσαμε, επέστρεψε όμως μετά από λίγη ώρα έχοντας φέρει κουτάκια, που μας είπε ότι πήγε και τα πήρε εκείνη τη στιγμή (μάλλον από το περίπτερο).

Εντάξει, αν και δεν αποτελεί δικαιολογία, καθώς τα λειτουργικά τους θέματα εμάς δεν μας αφορούν και όπως και να’ χει όφειλαν να είναι έτοιμοι να υποδεχτούν τους πελάτες τους Σάββατο βράδυ, τελικά με τον τρόπο του μας σκλάβωσε, τι να του πούμε μ’ αυτό το ύφος, αυτού του ανθρώπου;;

Η κοπέλα που μας έφερνε τα πιάτα ήταν ευγενέστατη και γρήγορη.

Το φαγητό τώρα είναι ένα επίσης μεγάλο -με την καλή έννοια αυτή τη φορά- κεφάλαιο. Δεν περιμέναμε ότι θα υπήρχε σε τόση ποικιλία μεζέδων που δοκιμάσαμε, τόσο μεγάλο ποσοστό επιτυχίας, που σχεδόν άγγιξε το 100%.

Αναλυτικά πήραμε:

- Πατάτες τηγανιτές (χ 2), τραγανές και νόστιμες. Ήρθαν σε ένα ορθογώνιο ρηχό, διάτρητο καλαθάκι (σαν κι αυτά που έχουν οι φριτέζες), μέσα σε λαδόκολλα.

- Λουκάνικο κεφτέ Δράμας…νοστιμότατο! Ίσως ένα από τα πιο νόστιμα που έχουμε δοκιμάσει.

- Ρολάκια με κατσικίσιο τυρί και σος ρακόμελο…εξαιρετικά!!! Παραγγείλαμε και δεύτερη φορά. *Βλέπε παρακάτω σχόλιο για το (πολυσυζητημένο) σερβίτσιο

- Σκιουφιχτά με απάκι, αρκετά καλό

- Ντοματοκεφτέδες (με αλευράκι, όχι με κουρκούτι) με κοπανιστή Μυκόνου…απλά απίστευτα γευστικοί και αρωματικοί.

- Μαυρομάτικα φασόλια με σύγκλινο και μυρωδικά, θεσπέσια.

- Χοιρινά φιλετάκια με καυτερή πιπεριά κάρδαμο και γαλοτύρι, ακριβώς όπως υπόσχεται η περιγραφή τους, πρωτότυπα και πεντανόστιμα!

- Τηγανιά πρασοσέλινο με κεφαλοτύρι…έλιωνε στο στόμα και αναδύονταν τα αρώματα του πράσου και του σέλινου, που προσωπικά λατρεύω.

- Σύγκλινο με πιπεριές και τριμμένο τυρί, συμπαθητικό.

- Κεμπαπάκια…ζουμερά και γευστικά, χωρίς έντονη μυρωδιά (μιας και περιείχαν και ένα 10% αρνίσιο κιμά), επάνω σε πιτούλες με μια γιαουρτένια σως…ήταν τέλεια!

Ήπιαμε δύο καραφάκια μικρά ρακόμελο που ήταν εξαιρετικό αλλά θα το θέλαμε να έρθει λίγο πιο ζεστό και 5 κόκα κόλες.

Στο τέλος μας κέρασαν μωσαϊκό δικό τους, συμπαθητικό κλείσιμο.

Πληρώσαμε 20€ για 4 κουπόνια αξίας 40€ (ελεύθερης επιλογής από τον κατάλογο) και επιπλέον 31,30€. Συνολικά δηλαδή μας κόστισε 12,82€/άτομο και δεν νομίζω ότι εδώ χρειάζεται κάποιο σχόλιο!

Αν τώρα πληρώναμε κανονικά χωρίς τα κουπόνια (σε τελικό ποσό λογαριασμού 71,30€) θα δίναμε 17,82€/άτομο που πάλι δεν τα θεωρώ πολλά για την ποιότητα αυτών που φάγαμε και για 12 συνολικά καλής ποσότητας μεζέδες!!!

Aν βέβαια κάποιος λάβει υπόψη την συνολική εμπειρία (ατμόσφαιρα-εξυπηρέτηση), εκεί χάνει πόντους το πράγμα και ίσως βρει μια ανισότητα στο vfm, όμως εγώ θα κρίνω καθαρά την κατηγορία του φαγητού, γιατί μείναμε όλοι στην παρέα ευχαριστημένοι και συνήθως όταν η ζυγαριά γέρνει προς την ποιότητα του φαγητού για μένα αυτό υπερισχύει, οπότε δίνω θετικό πρόσημο.

*Επίσης θα συνυπολογίσω το γεγονός ότι προφανώς οι αρμόδιοι του μεζεδοπωλείου έχουν τα αφτιά τους ανοιχτά και αφουγκράζονται τα σχόλια των πελατών τους, προσπαθώντας να γίνουν καλύτεροι και να διορθώσουν τα κακώς κείμενα. Αυτή η διαπίστωση έγινε όταν διαβάζοντας τις προηγούμενες κριτικές που έκαναν λόγο για ένα ακατάλληλο “σκεύος” αν μπορεί να ειπωθεί έτσι (ένα κουβαδάκι συγκεκριμένα όπως αναφέρεται), στο οποίο σέρβιραν τα ρολάκια με το ρακόμελο -και βεβαίως συμφωνώ απόλυτα με τους φίλους ότι είναι άκρως ακατάλληλο αλλά και άκυρο για σερβίρισμα φαγητού-, όταν όμως το επισκεφθήκαμε εμείς είχε “ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ” το θέμα αυτό, αφού σε εμάς τα σέρβιραν σε ραβιέρα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Όταν ένα μεζεδοπωλείο μου παρέχει έναν ψιλοαδιάφορο χώρο, με μια ολίγον προβληματική εξυπηρέτηση, μου προσφέρει όμως Ψαγμένους, Πρωτότυπους και Νόστιμους μεζέδες -πράγμα που λείπει σήμερα από την εστίαση, γιατί οι περισσότεροι πλασάρουν τα ίδια και τα ίδια-, τότε προσωπικά μ’ έχει κερδίσει κατά ένα 80%, αφού το κυριότερο κομμάτι (φαγητό) το έχουν πετύχει. Αν βάλω αντίστροφα τα δεδομένα, μ’ έχει χάσει.

Άρα σε αυτή τη βάση το Τσιπουρίτο εγώ θα το επισκεφτώ ξανά και δεν έχω παρά να το προτείνω.

Τα λοιπά όμως που προανέφερα χρήζουν άμεσα βελτίωσης καθώς βεβαίως και όσα “κακώς κείμενα” έχουν αναφέρει οι προηγούμενοι φίλοι, τα λεγόμενα των οποίων φυσικά δεν αμφισβητώ.

Υ. Γ.: Φίλε VANGELI... έγραψες πάλι!!!