Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Γέννημα θρέμμα Ακαδημία Πλάτωνα, το γνώριζα το μαγαζί από καιρό. Εννοώ και το φαγητό του και τις τιμές του και τους ανθρώπους που το "τρέχουν", ήτοι την Κατερίνα, τον Χρήστο, τον κυρ Γιάννη κλπ.
Είχα χρόνια να πάω όμως, αφού δεν κατοικώ πλέον στον Πλάτωνα, και αποφάσισα-για να είμαι και αμερόληπτος στην κρίση μου- να το επισκεφθώ με συναδέλφους μου.

Έτσι βρεθήκαμε στα "Σκαλάκια" την προηγούμενη Κυριακή 16/11 το βράδυ γύρω στις 21.00.

Δύο τρεις παρέες στο μαγαζί, ο χώρος δεν διεκδικεί δάφνες μοντερνισμού, ένα καλοστημένο κουτούκι παλαιάς κοπής, καρώ τραπεζομάντηλα, 2-3 βαρελάκια πάνω σε μία μικρή πέργκολα για ντεκόρ, τοιχογραφίες που παραμπέμπουν στα σκίτσα των "βαρελοφρόνων" του Βασίλη Χριστοδούλου κα.

Στηριζόμενος και στα λόγια που διάβασα και αφορούσαν στην αστοχία στο ψήσιμο του μοσχαριού, είπα να μην παραγγείλουμε μοσχαρίσιες μπριζόλες.

Σκέφτηκα πως είχαν δίκιο οι γράφοντες, γιατί και εγώ θυμόμουν ότι το saignant που επιζητούσα, οποτεδήποτε το παρήγγελνα στο παρελθόν, έμενε σαν παραφωνία. Όχι πάντα βέβαια. Εξαρτάται και την μέρα, τη δουλειά που υπάρχει και την επιβάρυνση του ψήστη.

Για να μην μακρηγορώ, οκτώ άτομα πήραμε 2 κιλά παϊδάκια, δύο μερίδες μπιφτέκι, ένα λουκάνικο, δύο σαλάτες εκ των οποίων η μία χωριάτικη και η άλλη χόρτα, δύο μερίδες τζατζίκι, τρείς μερίδες πατάτες, τέσσερα κιλά κρασί και τέσσερις μπύρες.

Όλα αυτά συνοδεύτηκαν με φρυγανισμένο ψωμάκι. Και στο τέλος μας έφεραν φρούτο, μήλο πασπαλισμένο με κανέλα. Παραδέχομαι εδώ ένα ακόμη φάουλ, πως δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ενός γλυκού. Εμείς οι γλυκατζήδες δηλαδή, να μένουμε παραπονεμένοι;

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 100 ευρώ, δηλαδή 12,5 ευρώ κατ' άτομο. Δεν θεωρώ πώς είναι πολλά για ένα πραγματικά αξιοπρεπές φαγητό. Ρώτησα και τη γνώμη των συνδαιτυμόνων μου περί αυτού και μου είπαν όλοι πώς τους ενθουσίασαν τα παϊδάκια, καλοψημένα και χωρίς καμιά μυρωδιά από αρνί.

Τα μπιφτέκια καλοψημένα και ζουμερά. Το λουκάνικο, μία καλή συνοδεία για τους ζυθοπότες της παρέας, το τζατζίκι χειροποίητο, "πατητό" στο σκόρδο αλλά για όποιον δεν έχει κάποια ευαισθησία σε αυτό, ταίριαζε πολύ με το φρυγανισμένο ψωμάκι. Η ντομάτα από τη χωριάτικη σε κανονική θερμοκρασία, κομμένη εκείνη τη στιγμή. Οι πατατούλες φρέσκιες, κομμένες στο χέρι. Όλα θετικά δηλαδή. Προσωπικά, δεν μου άρεσε το χύμα κρασί του, και προτίμησα μπύρα.

Εν ολίγοις, το θεωρώ έντιμο στις προθέσεις του. Επαναλαμβάνω.. για αυτό που είναι, για το βεληνεκές του, για αυτό που προσφέρει.
Περίπου σαν το "έκαστος εφ ' ω ετάχθη"