Bar Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Έχουμε να προτείνουμε σε φίλο που δε διαβάζει το site μας κάποιο εξαιρετικό εστιατόριο επιπέδου?Έχουμε! Έχουμε να του προτείνουμε κάποια ταβέρνα που θα κάνει το GPS του να αραδιάζει μια σειρά από προσβολές στα Θεία? Έχουμε και απαυτό! Έχουμε μια σειρά από έθνικ εστιατόρια που από εμάς και το site μας αναδείχτηκαν ακόμα περισσότερο και φέρνουν τις κουζίνες των χωρών τους στην πόλη μας? Μα φυσικά! Τι δεν είχαμε μέχρι τώρα? Ένα αληθινό μητροπολιτικό, αστικό resto με δυνατή μπάρα και ανεπιτήδευτο cool που το πετυχαίνει χωρίς να προσπαθεί, χωρίς "αέρα Νέας Υόρκης", "αύρα Βερολίνου" και λοιπές lifestyle μπούρδες αλλά με αληθινά & αβίαστα cool ατμόσφαιρα, με όμορφο κόσμο, καταπληκτικό urban περιβάλλον, καλό και κατανοητό φαγητό και ωραία κοκτέηλ.

Ο Πότσιος (ένας εκ των 2 ιδιοκτητών) δεν είναι άγνωστος στο αθηναικό κοινό... Το αντίθετο! Εχει στήσει μέσα στα χρόνια μαγαζιά που άφησαν το στίγμα τους στη νύχτα (Zoo, Deluxe, Soul, Swing), με χαρακτήρα και διακριτή ταυτότητα. Το νέο του εγχείρημα τον βρίσκει στο κέντρο της Αθήνας, σε ένα πανέμορφο νεοκλασικό κτήριο, μια υπερπαραγωγή στον 1ο του όροφο με bar, restaurant, γκαλερί & ένα μικρό, compact κλαμπάκι στο πίσω μέρος.

Ο χώρος που φιλοξενεί όλα αυτά (εκτός του club) έχει μια άφταστη αστική αύρα, με ελαφρώς πιο υπερυψωμένο το μέρος που φιλοξενεί τα τραπέζια του φαγητού που βρίσκονται κάτω από ένα αίθριο-έκπληξη, ενώ η μεγάλη ξύλινη μπάρα είναι το σημείο αναφοράς.

Φτάνοντας στο χώρο με το ασανσέρ, ευγενέστατες κοπέλες μας οδήγησαν στο τραπέζι μας, ενώ παρατηρήσαμε πως ενώ ήταν αρχή της εβδομάδας, ο χώρος ήταν κάτι παραπάνω από μισογεμάτος. Η κάρτα, για όσους θυμούνται το ιστορικό Soul της Ευριπίδου δεν κρύβει εκπλήξεις, Thai εμμονές με προσθηκες 2 burger και 3-4 πιάτων εκτός Ταιλάνδης. Συμπυκνωμένη και χωρίς άπειρες επιλογές, χωρίζεται στα ορεκτικά με τις σαλάτες που κοστίζουν 4 ευρώ και στα κύρια που κυμαίνονται από 8 μέχρι 14 (αν δεν κάνω κάποιο σημαντικό λάθος).

Τα ορεκτικά έφτασαν στο τραπέζι μας όλα μαζί καυτά, με τα spring rolls λαχανικών να είναι τίμια, τραγανά και χωρίς ίχνος λαδίλας, τα πουγκάκια με γαρίδα νοστιμότατα, στεγνοτηγανισμένα και με ευκρινή την πρωταγωνίστρια, ενώ τα samosas θέλουν σίγουρα βελτίωση, κρατάμε και εδώ το ελαφρύ τηγάνι αλλά η γέμιση είναι υπερβολικά γλυκιά και θέλει αναθεώρηση. Νόστιμη και η τάρτα με τα καραμελωμένα κρεμμύδια και το κατσικίσιο τυρί, μπορεί να μη μιλάει ταιλανδέζικα αλλά με τη βότκα μου τα βρήκε μια χαρά

Και ενώ η μουσική -που όλο το βράδυ λειτουργεί σαν συνοδός στις κουβέντες και όχι σαν πρωταγωνιστής - ανέβασε ελαφρώς και στο κατάλληλο σημείο ντεσιμπέλ με ένα ευχάριστο freestyle tempo, κατέφτασαν τα κυρίως πιάτα. Κοτόπουλο με πράσινο κάρι και ρύζι στο πλάι, pad thai με γαρίδες και ένα ωραίο μπεργκεράκι, Το κοτόπουλο τολμηρά καυτερό και αρωματικότατο, με το σκέτο ρύζι να κουμπώνει και να συνοδεύει άψογα, καλά τα noodles με τη γαρίδα, καλό και το μπεργκερ όπως μας είπε ο φίλος και ωραία παρουσιασμένο (όπως όλα άλλωστε)

Και αφού ξεμπέρδεψα με την κριτική, θα πω τις δύο αμαρτίες μου:

1) για να μαι απόλυτα δίκαιος, η αληθινή βαθμολογία στη γεύση θα πρεπε να ναι δυόμιση και οχι 3, αλλά περνάς τόσο όμορφα που το μισό πάει προς το μεγαλύτερο σκορ και όχι προς τα κάτω

2) σε έναν τόσο όμορφα αθηναικό χώρο, με τόση φροντίδα στις λεπτομέρειες και σε τέτοιο κεντρικό spot, θα προτιμούσα μια κουζίνα πιο "γαλανόλευκη" αλλά στην ίδια λογική. Ενδιαφέροντα και κατάλληλα και για τη μπάρα ορεκτικά και μερικά πειραγμένα με σοφία ελληνικά κύρια πιατα νομίζω πως θα ταίριαζαν περισσότερο στο χώρο. Γιατί δηλαδή samosas στα ορεκτικά και όχι ένα κρητικό (και απείρως πιο νόστιμο) χορτοκάλτσουνο? Γιατί pad thai και όχι μια κοκορομακαρονάδα με τσιπς από την πέτσα του κόκκορα & ένα νιώτικο κεφαλοτύρι από πάνω?Γιατί pork chops και όχι ένα πιάτο με μαύρο χοίρο?

Θεωρώ πως αυτή θα ήταν μια στροφή η οποία θα καθιστούσε το Φουάρ ακόμα πιο ενδιαφέρον & τολμηρό και θα του ταίριαζε απόλυτα, ολοκληρώνοντας στον απόλυτο βαθμό την ήδη πολύ ολοκληρωμένη πρόταση εξόδου που προσφέρει.

Γκρινιάζω ε? Μη μου δίνετε σημασία, να πάτε χωρίς δεύτερη σκέψη, να αφήσετε το αυτοκίνητο σε παρκινγκ γιατί θα ταλαιπωρηθείτε να βρείτε θέση (ενώ και η αστυνομία κόβει κλήσεις τακτικά) και θα περάσετε όμορφα σε έναν από τους πολύ cool χώρους του κέντρου