Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

15/11/2014 Σάββατο πρωί

Αυτά που θα έγραφα αν το συγκεκριμένο κατάστημα ήταν ήδη περασμένο στην λίστα του Ask4food, θα ήταν πολύ χειρότερα. Πέρασε σχεδόν μία εβδομάδα από την τελευταία επίσκεψή μου εκεί και έτσι είμαι πιο χαλαρός.

Η δουλειά μου, όπως έχω ξαναπει, με "αναγκάζει" να γυρνάω όλη την Αθήνα καθημερινά. Οπότε είμαι σχεδόν αναγκασμένος να τρώω/κολατσίζω αρκετές φορές εκτός σπιτιού (και δεν το θέλω καθόλου ^ ^!!! ).

Η εν λόγω αλυσίδα αρτοποιείων δραστηριοποιείται πολλά χρόνια στον χώρο και είναι, αν δεν κάνω λάθος, από τις πρώτες εταιρείες που ασχολήθηκαν με αυτό το αντικείμενο (φούρνοι) με το καθεστώς του franchise. Κατά την γνώμη μου, είχε (όταν είχα δοκιμάσει) πολύ μέτριο ψωμί και είναι γενικά αρκετά υποδεέστερη από τις υπόλοιπες αλυσίδες (αρτοποιητής, χωριάτικο, απολλώνιο κτλ). Την τελευταία διετία έγινε μια μεγάλη προσπάθεια, να "ανεβάσει" ρυθμούς και να ανταγωνιστεί αποτελεσματικότερα τους υπολοίπους.

Το συγκεκριμένο υποκατάστημα, το παλάτι του Βενέτη, όπως το αναφέρω συχνά πυκνά, είναι από τα μεγαλύτερα της αλυσίδας, αν όχι το μεγαλύτερο και γενικά από την αρχή είχε περισσότερα προϊόντα και ποικιλία και σε ποιότητες αρτοσκευασμάτων, από τα υπόλοιπα καταστήματα που είχε τύχει να επισκεφθώ. Μετά την γενική ανανέωση του ομίλου, ήταν φυσικό, να κάνουν και εδώ μια σοβαρή ανακαίνιση. Ο εσωτερικός χώρος αναδιαρθρώθηκε, επανασχεδιάστηκε και ομόρφηνε αρκετά. Τα αρτοσκευάσματα πολλαπλασιάστηκαν και η ποιότητα ανέβηκε αισθητά.

Είχα πάνω από ένα χρόνο να το επισκεφθώ "για τσίμπημα". Μπήκα λοιπόν με φόρα, χάθηκα λίγο από τις αλλαγές και ομολογουμένως στάθηκα λίγο, για να παρατηρήσω τις αλλαγές... Μπράβο, είπα από μέσα μου και προσπάθησα να προσανατολιστώ προς την γωνιά που με ενδιέφερε. Περνώντας τις βιτρίνες με τα κουλούρια, τα γλυκά και τα κάθε λογής καλούδια, έφτασα στο σημείο που έχουν τις πίτσες. Η όψη τους, μου μίλησε και παρήγγειλα αμέσως δύο κομμάτια.

Δυσκολεύτηκα να αποφασίσω γεύση, διότι δεν υπήρχαν ταμπελάκια με τιμές και γεύσεις. Η κοπέλα που με εξυπηρέτησε, μου απαρίθμησε αναλυτικά τα είδη, ευγενέστατη και γλυκομίλητη, με ρώτησε αν θέλω "γωνία" ή "μέση" και πόσο να μου κόψει. Τις έδειξα περίπου πόσο, τα έκοψε (2 κομμάτια) και τα ζύγισε. Μέχρι εδώ όλα πολύ καλά και ευχάριστα. Τα τύλιξε σε σακουλάκι, αφού πρώτα τα είχε τοποθετήσει σε χαρτονένιο δισκάκι (για να μην διαλυθεί ή να μην καώ). Είχα ήδη πάθει σοκ από την περιποίηση! Με ρώτησε τα κουραστικά που κάνουν όλοι (θα πιείτε κάτι κτλ). Της απάντησα αρνητικά με ευγένεια και απομακρύνθηκα, κουβαλώντας το "θησαυρό" μέχρι το ταμείο.

Η κοπέλα του ταμείου παρέλαβε τα σακουλάκια, τα "χτύπησε" και μου είπε με περισσό "θράσος"... 9,70 παρακαλώ. Ξαφνικά όλα χάθηκαν, γκρεμοτσακίστηκαν, έσβησαν και ανεμοσκορπίστηκαν! Το πρώτο που ήθελα να πω, ήταν, τι λες ΡΕ. Κρατήθηκα, ρώτησα, πόσο είπατε ? Η κοπέλα μου επανέλαβε το ποσόν. Το πλήρωσα και έφυγα με τα αυτιά να σέρνονται στο πάτωμα. Η πίτσα αυτή ήταν μια απλή κοτόπουλο-μπάρμπεκιου. Όλα όσα έζησα τα τελευταία 5 λεπτά, ξαναπέρασαν πάλι μπροστά από τα μάτια μου, σαν την παλιά διαφήμιση με τον κορμό του δέντρου που σκάει δίπλα από τον αφηγητή. Ένα ΜΑΛΙΣΤΑ δημιουργήθηκε και κατανόησα πως όλα αυτά που με εντυπωσίασαν, μόλις είχαν πληρωθεί. Τα ταμπελάκια λοιπόν δεν έλειπαν τυχαία. Η τιμή κιλού, που λογικά θα ήταν στο θεό, είχε κρυφτεί.

Μισό λεπτό, είμαστε στο 2014, με την χώρα μας, να περνάει μία σοβαρή κρίση τιμών και θεσμών και μου προσφέρεις, δύο μεγάλα κομμάτια μεν, αλλά ΚΟΜ-ΜΑ-ΤΙΑ πίτσα με 10 ευρώ ? Τι λες ΡΕ? Η ακριβότερη που έχω πληρώσει σε πρωινάδικο ήταν αντίστοιχου μεγέθους, με παρόμοια υλικά και είχε κοστίσει 3 με 3,5 ευρώ το τεμάχιο. Με 10 ευρω πλέον, παίρνω 2 μεσαίες ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ πίτσες από την Dominos. Ή ακόμα ακόμα παίρνω 2 σαντουιτσάρες από το Gouarantee στο Κουκάκι, με τα φρεσκότερα και εκλεκτότερα των υλικών.

Ποτέ ξανά λοιπόν στου Βενέτη... Εσείς βέβαια αν θέλετε πηγαίντε, αλλά μην περιμένετε να με πετύχετε εκεί...