Ιταλία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Μετά από κάποιες επισκέψεις στην Pizzoteca, νομίζω πως ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ την κριτική μου. Κατ'αρχάς να πω πως είναι ένα μαγαζί που μετά από 4-5 χρόνια έχει καθιερωθεί στον Πειραιά ως μια αξιοπρεπής λύση. Και αυτό δεν είναι καθόλου υποτιμητικό χαρακτηρίζοντας την "αξιοπρεπή". Ισα-ίσα....

Είναι ένα all day μαγαζί που τα κάνει όλα και συμφέρει (??). Βρίσκεται σε κεντρικότατο σημείο του Πειραιά, προσβάσιμο εύκολα και μπορεί να καλύψει όλα τα γούστα. Από έναν καφέ στα γρήγορα ως ένα γεύμα. Όλοι είναι ευπρόσδεκτοι.

Η προσέγγιση του μαγαζιού ιταλοφέρνει (όσο μπορείς να το πεις εδώ αυτό). Το ντιζάιν του χώρου παρασκευής έχει τη φινέτσα που συναντάς σε μαγαζιά της Ιταλίας, χωρίς να το βροντοφωνάζει και χωρίς πολλές φανφάρες. Ο χώρος που είναι για να καθίσεις δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Μοιάζει με των διπλανών μαγαζιών καθώς είναι ουσιαστικά υπαίθριος και κλείνεται με πλεξιγκλάς κλπ.

Το μόνο διακοσμητικό και συμπαθητικό στοιχείο είναι τα γλαστράκια που έχουν και θυμίζουν κηπάκο. Δεν είναι να τρελαίνεσαι, μια μικρή πινελιά απλή είναι. Κατά τα άλλα είναι καθαρός ο χώρος αλλά στενός και δεν προσφέρεται για να κάτσεις με τις ώρες αν πρόκειται να γευματίσεις. Αν πας για καφέ τότε είναι πιο χαλαρά. Τα τραπέζια είναι ως 4 άτομα και όχι ευρύχωρα, ενώ αν καθίσεις σε καναπέ, ακόμα και άτομα υψηλού αναστήματος θα δυσκολευθούν.

Η εξυπηρέτηση είναι από νεαρά άτομα, ευγενική και επαγγελματική. Μπορεί να χαρακτηριστεί άμεση, ενώ για το συνδυασμό κουζίνας-σέρβις και τους χρόνους μπορώ να πω πως είναι σε καλό επίπεδο. Νεράκι δικό τους και απόδειξη αμέσως μόλις σερβιριστείς. Στα ευχάριστα σημειώστε πως για τους φοιτητές έχουν 15% έκπτωση, για τους άνεργους 20%, ενώ μετα τις 00:00 τη νύχτα έχουν σε 50% έκπτωση όποια προϊόντα έχουν περισσέψει στη βιτρίνα (τύπου κοτόπιτσα, τυρόπιτσα κλπ).

Στα του φαγητού τώρα. Κάποιες φορές είχα μείνει με ανάμεικτα συναισθήματα σχετικά με το φαγητό. Στις τελευταίες μου μαζεμένες επισκέψεις μπορώ να πω πως έμεινα ικανοποιημένος. Αυτό που μπορώ να πω μετά βεβαιότητας είναι πως ξεχωρίζει για τον κιμά του. Πραγματικά πολύ ζουμερός, χωρίς κόμπους, λίγο αλμυρούτσικος αλλά πραγματικά πολύ καθαρός. Είτε σε μίνι καλτσόνε με κιμά και τυρί (3.2 ευρώ για έξω), είτε σε πένες μπολονέζ (6.5 ευρώ στο μαγαζί) έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Οι ποσότητες στις μακαρονάδες είναι ακριβώς όσο πρέπει για να μην είσαι νηστικός. Σίγουρα όχι τεράστιες.

Θυμάμαι και την καρμπονάρα του να είναι από τις πολύ καλές αλλά την τελευταία φορα (πριν 3-4 μέρες) δεν ικανοποιήθηκα. Αρκετά αλμυρή και όχι ανάλαφρη, δεν διέκρινες το αυγό. Θα πάρει στο μέλλον άλλη μια ευκαιρία και ελπίζω να μη με απογοητεύσει.

Οι πίτσες του είναι ζουμερές, με σωστό πάχος και ψήσιμο. Από τις αρκετά καλές που σε χορταίνουν ποιοτικά. Οι τιμές θα μπορούσαν ελαφρώς να είναι χαμηλότερες. Η 32άρα αν θυμάμαι καλά Μαργαρίτα κοστίζει σχεδόν 10 ευρώ, ποσό αποτρεπτικό για την πιτσιρικαρία που κυκλοφορεί στην πλατεία. Τελευταία φορά δοκιμάσαμε την Ορτολάνα με μελιτζάνα και κολοκύθι στα 10.9 ευρώ, ικανή να χορτάσει 1 άτομο μόνη της. Θα ήθελα τα λαχανικά της λίγο πιο ψημένα. Η πίτσα πεπερόνι με σαλάμι calabrese και παρμεζάνα επίσης αρκετά καλή χωρίς να είναι πλακωμένη στα υλικά.

Γενικά έχουν προσέξει τη δοσολογία στα υλικά τους ώστε να μην μπουχτίζεις.

Για το ριζότο με σκαρμότσα και κολοκυθάκια στα 7.9 ευρώ επίσης έχω να πω καλά λόγια. Είναι ιδανικό για χειμωνιάτικες μέρες καθώς το τρως ζεστό-ζεστό, τώρα για χύλωμα μη με ρωτάτε γιατί δεν θέλω να το παίζω και ειδικός αλλά μια χαρά ήταν.

Η φοκάτσα του μοιάζει με πίτσα αλλά θυμάμαι άλλο στυλ στην Ιταλία όταν έκανα ταξίδια πιο μικρός. Εδώ στην Ελλάδα μου φαίνονται πιο χοντροκομμένες οι βερσιόν τους και όχι τόσο ανάλαφρες. Σε σύγκριση με τις ιταλικές, για τα δικά μου γούστα, μοιάζει χαμένος χρόνος.

Επίσης και τα πανίνι τους είναι ικανοποιητικά, έχω δοκιμάσει με το καυτερό σαλάμι και μπορώ να πω πως είναι μια εναλλακτική επιλογή μαζί με τα κομμάτια μοσχαριού.

Σε γενικές γραμμές λοιπόν η Pizzoteca είναι μια αξιοπρεπής λύση για τέτοιου τύπου φαγητό, σε χαλαρό χώρο και με τιμές που δεν απογοητεύουν και σίγουρα είναι καλύτερες από άλλων αντίστοιχων μαγαζιών σε πιο in περιοχές που τρως μάρκετινγκ και PR και μετά ψάχνεις το σουβλατζίδικο. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουν την προσπάθεια. Πρέπει να ψαχτούν να γίνουν καλύτεροι γιατί στην ιστοσελίδα τους διάβασα πως θέλουν να επεκταθούν και σε άλλες αθηναϊκές περιοχές ΑΛΛΑ στον όμιλο τους υπάρχουν και μαγαζιά που ενώ ήταν ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ... ΕΚΛΕΙΣΑΝ.

Υ. Γ Τελευταία σκεφτόμουν που πήγαν όλα αυτά τα μαγαζιά που μπορείς να βρεις λίγη ιταλική αύρα κοντά στον Πειραιά, μετα λύπης μου δεν μπορώ να βρω πολλά. Μόνο ντελιβεράδικα μου έρχονται στο νου πλέον...