22 Νοε 2014

Πάρα τις κακές κριτικές που διάβασα στο site για το εν λογω μαγαζι αποφάσισα να επισκεφτώ το mushroom και να δω και μόνη μου περί τίνος πρόκειται.

-Διακριτικό και ευχαριστο προσωπικό

Κοιτώντας τον κατάλογο συνειδητοποιησα ότι το μενού ήταν διαφορετικό από αυτό που είχα διαβάσει στις κριτικές και με χαροποίησε. Το νέο μενού σημαίνει και νέος σεφ άρα ίσως και η εμπειρία μου να μην ήταν τόσο κακή όσο υποστήριζαν πολλά άτομα που είχαν επισκεφτεί το mushroom στο παρελθόν.
Για αρχή μας κεράσαν ζεστά ψωμάκια μπριος, λευκά και ένα άλλο είδος ψωμιού που μας το παρουσίασαν ως "Φοκατσια" συνοδευόμενα από ελιές και μια μους τυριών. Η Φοκατσια με ενθουσίασε μπορώ να πω.

Στην συνέχεια πήραμε για ορεκτικό τα πεϊνιρλι τα οποία ήταν γεμιστα με μανιτάρια, γραβιερα και προσουτο και σερβιρονταν πάνω σε ρόκα. Πολύ νόστιμα! Πήραμε επίσης μια σαλάτα πράσινη με φρούτα, καρύδι, κατσικίσιο τυρί και βινεγκρετ με βάλσαμικο ξύδι και μέλι. Πολύ νόστιμη και αυτή και η ποσότητα μεγάλη.
Για κυρίως εγώ διάλεξα τις ταλιατελες με μπολονεζ μανιταριών και ο φίλος μου διάλεξε το κοτόπουλο. Και τα 2 πιάτα ήταν πολύ νόστιμα. Το κοτόπουλο καλομαγειρεμενο αλλα οχι στεγνό, συνοδευόταν από μανιταρια, πατάτες baby και καροτακια.

Οι ταλιατελες δε, πολύ ωραίες και η σάλτσα τους πεντανοστιμη!! Επίσης οι μερίδες μπορώ να πω ότι είναι ικανοποιητικοτατες! Κλείσαμε την βραδια μας με μια lemon pie που χωρίς υπερβολή είναι η πιο νόστιμη που έχω φάει ποτέ μου. Βέβαια την συνοδευαν με σορμπε φράουλα και για εμένα προσωπικά δεν ταίριαζε. Θα ήθελα ίσως μια άλλη γεύση παγωτό.

Γενικά το μαγαζί μου άφησε πολύ καλη εντυπωση αν και οι τιμές είναι ελαφρως τσιμπημένες. Όλη η βραδιά μας κόστισε περίπου 50€ για 2 άτομα. Βέβαια κατανοώ ότι το μανιτάρι είναι ένα ακριβό προιον και η Γλυφάδα μια ακριβή περιοχή... όπως και να χει. Τα λαθη του μαγαζιού που ειχαν γινει στο παρελθον τα αποδίδω στο γεγονός ότι ηταν καινούργιο. Εγώ με την επίσκεψη μου μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποίημενη.

22 Νοε 2014

VDimou