Κίνα & Ν. Ασία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Το εστιατόριο λειτουργεί από το 1986. Κι όπως διαπιστώσαμε στο τέλος, υπάρχει σαφής λόγος γι αυτό. Ένα εστιατόριο που δεν εκπληρώνει το σκοπό λειτουργίας του, δεν θα κατάφερνε να λειτουργήσει τόσα χρόνια και μάλιστα σε ένα προάστειο, και σε μία περιοχή αμιγώς κατοικημένη, χωρίς εμπορική χρήση.
Η πρώτη επαφή με το εστιατόριο είχε γίνει πριν πολλά χρόνια από τον φίλο μου (εγώ αγνοούσα και την ύπαρξή του ακόμη) κι έτσι αποφασίσαμε λόγω της αναζήτησης του "εναλλακτικού" και του "διαφορετικού" να το επισκεφτούμε.
Πήγαμε Παρασκευή βράδυ.

Κλείστε τραπέζι, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να μην βρείτε, καθώς το μαγαζί γεμίζει. Ο χώρος δεν είναι εντυπωσιακός. Αλλά αυτό εμένα μου άρεσε. Πρόκειται για έναν χώρο (ιδιαίτερα καθαρό, κάτι που παρατήρησα από την πρώτη στιγμή που μπήκα μέσα), που έχει μεν πινελιές που σε παραπέμπουν στην ανατολή, όπως το κλασικό κόκκινο χρώμα στις καρέκλες και στα τραπεζομάντηλα, αλλά είχε αποφευχθεί (και το θεωρώ θετικό αυτό) ο συμφερτός με ιπτάμενους δράκους να ξεπροβάλλουν από παντού, που επικρατεί σε πολλά άλλα κινέζικα εστιατόρια.
Η υποδοχή πολύ καλή και άμεση. Με χαμόγελο.

Οι άνθρωποι έδειχναν να χαίρονται που μας δέχονται στο μαγαζί και δεν έδωσαν την εντύπωση ότι μας βλέπουν απλά σαν πελάτες. Η εξυπηρέτηση σε όλη τη διάρκεια του δείπνου ήταν άμεση, και πάντα με το χαμόγελο στα χείλη. Παρά το γεγονός ότι το μαγαζί είχε αρχίσει να γεμίζει με κόσμο, δεν επικρατούσε κανένας πανικός, καμία βιασύνη, προφανώς λόγω πολύ καλής οργάνωσης και πάντα οι άνθρωποι ήταν παρόντες για να μας εξυπηρετήσουν.

Και περνάμε στην κριτική των φαγητών. ΓΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ. Υπέροχα όλα τους και το λέω εγώ, που δύσκολα ικανοποιούμαι γαστρονομικά. Πήραμε για ορεκτικά τα κλασικά σπρινγκ ρολς, τα οποία έμοιαζαν αφρώδη. Ηταν τόσο ελαφριά και φινετσάτα, ώστε δεν έδιναν την εντύπωση, ότι έχουν περάσει από το τηγάνι, αλλά από φούρνο. Με γέμιση σε σωστή ποσότητα δίχως τσιγκουνιές που συναντάς σε άλλα εστιατόρια. Καθόλου λιπαρά, καθόλου λαδερά. Ικανοποιητικά σε μέγεθος, συνοδεύονταν από μία γλυκόξινη σάλτσα που απογείωνε ακόμη περισσότερο τη γεύση τους. Μία σούπα με γουόν τον, πολύ γευστική κι αυτή. Συνεχίσαμε με νουντλς με λαχανικά, ένα πιάτο που είχαμε ξαναπάρει και σε άλλο κινέζικο εστιατόριο.

Πολύ καλά μαγειρεμένα, με τα λαχανικά σοταρισμένα όσο ακριβώς έπρεπε, και μία γεύση που θύμιζε πολύ πιάτο με κρέας. Γευστικότατα. Συνεχίσαμε με λαχανικά με γλυκόξινη σάλτσα, ίσως το αγαπημένο μου πιάτο, όπου ο ανανάς, το λάχανο το κρεμμύδι και τα υπόλοιπα λαχανικά έδεναν τέλεια με τη σάλτσα. Για κυρίως πιάτα πήραμε ένα γλυκόξινο κοτόπουλο (μπουκίτσες κοτόπουλου τυλιγμένες σε ζύμη με λαχανικά και γλυκόξινη σάλτσα) και ένα πιάτο με γλασαρισμένα θαλασσινά, πάλι με γλυκόξινη σάλτσα (περιείχε γαρίδες και άλλα θαλασσινά σε ποικιλία).

Οι μερίδες γενναίες, και οι γεύσεις απογειωτικές. Ηπιαμε δύο κοκακόλες (εντυπωσιακό ότι χρέωναν μόνο 1,90 το αναψυκτικό), γιατί δυστυχώς δεν σέρβιραν πια την κινέζικη μπύρα, που ήθελα πολύ να δοκιμάσω. Τελειώσαμε με το κινέζικο παγωτό, για το οποίο είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές και το οποίο σας συνιστώ ανεπιφύλακτα. Μη φύγετε από αυτό το εστιατόριο χωρίς να το δοκιμάσετε!!!

Συμπερασματικά, αισθάνομαι την ανάγκη να πω ένα μεγάλο μπράβο στους ανθρώπους αυτούς, καθώς πέρασα πολύ όμορφα, έφαγα καταπληκτικά, και μου έφτιαξαν τη διάθεση με τη συμπεριφορά τους. Θεωρώ ότι τα 44 ευρώ που δώσαμε στο τέλος άξιζαν μέχρι τελευταία δεκάρα.

Τι άκουσα από το διπλανό τραπέζι και μου άρεσε? Ρωτάει ο άντρας στη γυναίκα. Τι θα πάρουμε? Και του απαντάει η γυναίκα. Τα συνηθισμένα!!!
Σε αυτό το εστιατόριο πρέπει να πάτε για δύο λόγους:
α) αν σας αρέσει το κινέζικο φαγητό, εδώ θα το ευχαριστηθείτε.
β) αν δεν σας αρέσει το κινέζικο φαγητό, εδώ θα αλλάξετε γνώμη!