25 Νοε 2014

Κυριακη μεσημερι, με κρυο που τραβαγε κοκκινο κρασι. Θελαμε κατι διαφορετικο, πιο "οριτζιναλ". Και ηρθαμε στο Dorna, για το οποιο ειχαμε διαβασει πολυ καλες κριτικες.

Ο χωρος νοικοκυρεμενος και καθαρος, χωρος εστιατοριου και οχι ταβερνας.

Η εξυπηρετηση ηταν φιλικοτατη απο τον -μαλλον- ιδιοκτητη του καταστηματος. Ολα οσα παραγγειλαμε ηρθαν στους σωστους χρονους και διαλλειματα, που μας επετρεψαν να φαμε με ανεση.

Οι γευσεις απλα καταπληκτικες. Πρωτοτυπες και μεστες, χωρις υπερβολες η πειραματισμους, Η ρουμανικη κουζινα ειναι εξαιρετικα ευγευστη και ισορροπημενη, με δυνατες γευσεις και ποικιλια. Πηραμε ισως λιγο περισσοτερα απο οσα μπορουσαμε να καταναλωσουμε, στην προσπαθεια μας να γνωρισουμε οσο πιο πολλα απο το πολυ μεγαλο φασμα φαγητων που υπηρχαν.

Ειναι δυσκολο να ονοματισω τα φαγητα, αλλα, θα προσπαθησω τουλαχιστον να τα περιγραψω: Να αρχισω με αυτο που μας ειπαν "κεφτε" και που ηταν μια μεγαλη μεριδα -ολες οι μεριδες ειναι χορταστικοτατες- απο 4 ζουμερωτατα κεμπαπ με πολλες τηγανιτες πατατες. Δυο σαλατες, η μια σαν ρωσσικη και η αλλη με κοκκινη πιπερια, μια τηγανια με καλαμποκαλευρο πουρε και τυρι, αμελετητα και ενα υπεροχο τυρι πανε, καθολου αλμυρο και εξαιρετικα τηγανισμενο.

Στο τελος μας προσεφεραν ενα πολυ ωραιο γλυκο -με ελαχιστη ζαχαρη- που ηταν ενας μεγαλος λουκουμας με φρεσκια κρεμα και βατομουρα.

Για ολα τα παραπανω, μαζι με ενα μπουκαλι εμφιαλωμενο ρουμανικο καμπερνε, και δυο εμφιαλωμενα νερα του μισου λιτρου πληρωσαμε 38,5 ευρω, για τα οποια ηρθε η αποδειξη χωρις να την ζητησουμε.

Σαν να εφαγα σε καποιο εστιατοριο της κεντρικης Ευρωπης. Καθαρα, νοστιμα, εντιμα.

Να πατε!

ΥΓ. Απο Δευτερα εως Πεμπτη, διαθετει και στανταρ μενου των 10 ευρω, με ορεκτικο και κυριως πιατο.

25 Νοε 2014

rf5b