Ελληνική κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Απορώ πώς δεν έγραψα ποτέ κριτική για το Mare Marina!

Είχαμε πάει αρκετές φορές στο παρελθόν (και μόνοι και για να περιποιηθούμε καλεσμένους) και μέναμε πάντα ευχαριστημένοι. Πέρασε όμως καιρός από την τελευταία επίσκεψη και το είχα σχεδόν ξεχάσει, αφού πλέον προτιμούσαμε τη Μαρίνα Φλοίσβου μόνο για καφέ πια, αλλά η προσφορά έκπτωσης 20% εδώ στο ask4food μού το υπενθύμισε και κανονίσαμε τραπέζι για Κυριακή μεσημέρι μαζί με έναν Αμερικανό φίλο μας που έμενε σε κοντινό ξενοδοχείο.

Η θαυμάσια θέα στη μαρίνα και την Καστέλα απέναντι (από ψηλά καλύτερα απ'ό, τι στο επίπεδο της promenade) δεν αλλάζει ούτε και το κομψό εσωτερικό με τα άνετα τραπέζια και καλής ποιότητας σκεύη-ποτήρια.

Η κουζίνα πότε πότε αλλάζει λιγάκι (δε μου πολυάρεσε το "αλα ελληνικά" που υιοθέτησε κάποτε μαζί με ανάλογη μουσική "ελληνάδικου") αλλά κυριαρχεί η μεσογειακή, κάτι που μπορεί να φανεί λίγο βαρετό, αλλά πιστέψτε με είναι ασφαλής επιλογή για Έλληνες και ξένους και σημασία έχει η ποιότητα των υλικών και η καλή εκτέλεση/παρουσίαση που εδώ πήραν άριστα!

Η εξυπηρέτηση άψογη, από το τηλέφωνο ακόμα (απαραίτητη η τηλ. κράτηση για την έκπτωση) όταν ευγενικά με ενημέρωσαν ότι τα ποτά εξαιρούνται της προσφοράς. Όταν φθάσαμε μας υποδέχθηκαν με χαμόγελο και μας πρόσεχαν πολύ σε όλη τη διάρκεια του γεύματος.

Δε χρειάστηκε να ξαναασχοληθούμε με το λεπτό θέμα της έκπτωσης, όλα περάστηκαν αυτόματα κι εμείς ασχοληθήκαμε μόνο με την επιλογή φαγητού και κρασιού για να ευχαριστήσουμε και τον ξένο μας (ήρθε και σερβιτόρος που μιλούσε αγγλικά να τον ενημερώσει).

Ο κατάλογος υπάρχει στην ιστοσελίδα τους (και εδώ στο ask4food) εκτός από τη λίστα κρασιών που είναι πάρα πολύ καλή και σε λογικότατες τιμές. Ελληνικά κρασιά αξιόλογα ακόμα και κάτω των 20€ το μπουκάλι! Π. χ. στα 17€ είδα 3 λευκά που μου άρεσαν...

Προτιμήσαμε ένα Thema Παυλίδη (23€) αφού ο φίλος μας αγαπά το sauvignon blanc και τούτο είναι μείξη με ασύρτικο που επέμενα να δοκιμάσει ως κορυφαία ελληνική ποικιλία (δικαιώθηκα ευτυχώς, του άρεσε) και ο σερβιτόρος μας δεν παρέλειπε να σερβίρει κάθε τόσο διακριτικά. Ειδικά ψυγεία κρασιών (εντάσσονται αρμονικά στη διακόσμηση) εξασφαλίζουν την άριστη κατάσταση των φιαλών, παραγγείλτε άφοβα!

Επιλέξαμε τη σαλάτα με σαλάμι Λευκάδος και μανούρι, αρκετά μεγάλη που μας τη μοίρασαν αμέσως στα πιάτα, ήρθε και το καλαθάκι με ψωμάκια-κριτσίνια-ντιπ (πολύ καλά) και τα πεντανόσιμα μανιτάρια σωτέ με ξινομυζήθρα και απάκι σε σάλτσα από κόκκινο κρασί που μας ενθουσίασαν (αρωματισμένα με φρ. θυμάρι), δε ντρεπόμουν να μαζεύω τη σαλτσούλα με το ψωμάκι μου!!!

Πήραμε από τα πιάτα ημέρας φιλέτο τόνου, φέτα ξιφία και σουβλάκι τόνο-ξιφία για μένα (την αναποφάσιστη χα χα χα) και ζητήσαμε αλλαγή στις γαρνιτούρες των 2 τελευταίων, ψητά λαχανικά και για τους δυο.

Ήρθαν σε τριγωνικές λευκές πιατέλες ("χρωματιστά" και ωραία τοποθετημένα) με τις κλασικές γαρνιτούρες (ρύζι για μένα και πουρέ για το φίλο μας) γιατί ο σεφ ήθελε να τα δούμε κανονικά και μας έστειλε χωρίς έξτρα χρέωση 2 πιατέλες ψητά λαχανικά (φρεσκοψημένα και ζουμερά), τι να πω! Ήταν πάρα πολλά, θα έφτανε και μία, χαρήκαμε όμως με την καλή κίνηση!

Τα ψάρια ήταν σωστά ψημένα, τρυφερά και πολύ νόστιμα, μεγάλες μερίδες χορταστικές, σκάσαμε! Έτσι στο τέλος δε θέλαμε επιδόρπιο, ζήτησαν οι κύριοι 2 καφεδάκια και ο σερβιτόρος πρότεινε να μας κεράσουν ένα γλυκάκι στη μέση. Ήρθε μια πλούσια μους σοκολάτας με λίγες φράουλες, φρεσκότατη και δεν αντισταθήκαμε σε 1-2 κουταλιές έκαστος!

Στην έκπτωση του 20% μπήκε και το νερό και το ψωμί (μόνο το κρασί δεν είχε είπαμε) και ο τελικός λογαριασμός για 3 άτομα που ήπιαν και έφαγαν πολύ ήταν ~84€ (90 με το tip), αλλά για περιβάλλον και φαγητό ΚΑΙ σέρβις που άξιζε με το παραπάνω!

Αν θέλετε να πάτε εκμεταλλευόμενοι την έκπτωση να θυμάστε ότι ισχύει μέχρι 20/12 (ελπίζω να τη συνεχίσουν!!! ) Last but not least το κάπνισμα δεν επιτρέπεται στο εστιατόριο (σε αντίθεση με το διπλανό χώρο τους για καφέ δυστυχώς) έτσι μιλάμε για καθαρή ατμόσφαιρα!