Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Αυτή είναι η πρώτη μου κριτική για εστιατόριο! Μ´ αρέσουν πολύ οι περιγραφές των φίλων και πάντα εντυπωσιάζομαι από το πόσος πολύ κόσμος υπάρχει εκεί έξω που αναζητά το καλό φαγητό και ξέρει από γεύσεις...

Έτσι λοιπόν χτες κυριακή μεσημέρι κλείσαμε με την ευρύτερη οικογένεια να επισκεφτούμε το maltagliati. Έχω ξαναπάει άλλες 3-4 φορές οπότε δεν μου ήταν άγνωστος ο χώρος ούτε και οι γεύσεις, τα ζυμαρικά πάντα βρίσκονται στις πρώτες θέσεις των γευστικών μου προτιμήσεων.

Σύνθεση ομάδας: ε, οικογένεια είπαμε δηλ. αδέρφια, η σύζυγος του ενός, τα δύο ανίψια και ο πατέρας ως πρεσβύτερος... κι εγώ! Οικογενειακή κατάσταση αλλά το maltagliati είναι κι ένα τέτοιο μαγαζί: μπορείς να το επισκεφτείς άνετα, ανεπιτήδευτα ξέροντας ότι θα φας καλά και νόστιμα.

Από διακόσμηση δεν λέει κάτι στην καρδιά σας αλλά εκεί δεν πας για κοσμική έξοδο με πολλές συγκινήσεις, πας ήρεμα σε ένα καθαρό και ήσυχο χώρο και τρως... Ευγενική υποδοχή από τους κυρίους του καταστήματος, ο ένας μας θυμόταν νομίζω αν και είχαμε μήνες να πάμε, γιατί ρώτησε αν χρειάζεται να μας δείξει τους τύπους των φρέσκων ζυμαρικών που μαγειρεύουν...

Από αυτά έχω δοκιμάσει τα κατσαρέτσε αν κι χτες τελικά πήρα λιγκουίνι.. Ο δεύτερος τύπος στο σέρβις, ευγενικός αλλά και λιγομίλητος σε σημείο που τον παρατηρούσα που κυρίως συνεννοούταν με νεύματα χαμόγελα χωρίς λόγια... Συγνώμη αλλά είχε το ενδιαφέρον του αυτό, να μην τον παρεξηγήσω κιόλας μήπως δεν μιλούσε ελληνικά (γιατί σε κάποια κριτική διάβασα ότι το έχουν ένας έλληνας κι ένας ιταλός), τέσπα!

Πρώτο σερβίρισμα ψωμιά, νερό εμφιαλωμένο και μία πολύ απαλή και νόστιμη καροτόσουπα με ψήγματα πατάτας σε κοντό φαρδύ ποτηράκι! Πολύ ωραία γεύση που σε προϊδεάζει για μια όμορφη γευστική συνέχεια... Μετά σαλάτα, μπουκιές μοτσαρέλα τυλιγμένες με προσούτο και μανιτάρια με σκόρδο, δεν κράτησα την σύνθεση του μενού (αναρωτιέμαι πως τα καταφέρνουν οι φίλοι του ask4food), πάντως όλα αγαπητοί φαγάδες ήταν νόστιμα και σε ικανοποιητικές μερίδες.

Τα κυρίως πιάτα ήταν λιγκουίνι για μένα με μανιτάρια, πεκορίνο, ντοματίνια και τρούφα, καζαρέτσε πιάτο ημέρας με κοκκινιστοϋς κεφτέδες μικρούς για τον μπαμπά (δεν του άρεσε αλλά είναι δυνατό πιάτο πολύ χορταστικό, το έχω φάει σε προηγούμενη επίσκεψη, τι να κάνουμε ο άνθρωπος ήθελε ψάρι... ) και μάλταλιάτι πλατιά ζυμαρικά για τους υπόλοιπους, α τα μικρά χόμπιτ σκέτα ζυμαρικά με τυρί!

Να μην μακρυγορώ, όλα ήταν αναμενόμενα νόστιμα, λέω καλομαγειρεμένα, άργησε λίγο στα κυρίως χωρίς εμφανή λόγο για κυριακή μεσημέρι... Μαζεύτηκε κάμποσος κόσμος μέσα γιατί λόγω κρύου που να κάτσεις έξω! Πέρα από αυτό το μικρό αρνητικό σημείο τα υπόλοιπα κρίνονται από εμένα ικανοποιητικά, ο πολύ εξυπερικός κύριος υπομονετικός με τα πιτσιρίκια (εγώ θέλω να φάω μακαρονάδα του φώναζε ο ένας)... γέλαγε ο άνθρωπος τι να κάνει.

Τουτέστιν, για όσους από τις γύρω περιοχές, εμείς από ν. σμύρνη, ψάχνουν ένα συμπαθές και ήσυχο μέρος για μια νόστιμη πάστα έστω και με την οικογένεια και έχετε βαρεθεί την λαπαστερία της πλατείας, το maltagliati θα αποτελεί έναν ασφαλή προορισμό.

Επίσης σαν κόστος δεν νομίζω ότι θα σας προβληματίσει αλλά και δεν θα σας εκπλήξει ευχάριςτα με τίποτα φτηνές τιμές. Μακάρι να είχα κι εγώ δίπλα σπίτι μου ένα τέτοιο εστιατόριο, θα το τιμούσα ως εργένης πιο συχνά, ακόμα και μόνος μου!!! Συνεχίστε αυτήν την καλή προσπάθεια αγαπητοί ιδιοκτήτες και κάντε μας έκπληξη με νέες γεύσεις συχνότερα.