Μεζεδοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Το Μεζεδοτεχνείο της Θάλειας το είχα κατατάξει στα καλά μαγαζιά μετά από τις κριτικές των φίλων εδώ μέσα. Κυρίως θυμόμουν πως είναι οικογενειακή επιχείρηση με τη μαμά να τα ετοιμάζει όλα μόνη της. Αυτό αν μη τι άλλο δείχνει φροντίδα και μεράκι. Διαβάζοντας πως έχει βάλει μια προσφορά στο ίντερνετ, είπαμε μια παρέα 4 ατόμων να την αγοράσουμε. Η απόσταση δεν ήταν και κοντινή αλλά χαλάλι. Καλή διάθεση να υπάρχει!

Τηλεφώνησα 2 μέρες νωρίτερα (Πέμπτη) και ο πολύ ευγενικός γιός της με κατατόπισε για το πως θα έρθουμε στο μαγαζί. Δεν στράβωσε στιγμή για το ότι θέλαμε να πάμε Σάββατο και με... κουπόνια για να του πιάσουμε το ένα από τα 10 περίπου τραπέζια. Με κέρδισε και με έκανε να πιστεύω πως θα έχουμε μια πολύ καλή βραδιά.

Η επίσκεψη μας έγινε Σάββατο 22/11/2014 περίπου στις 20:30 το βράδυ. Το μαγαζί δεν βρίσκεται σε κεντρικό σημείο αλλά δεν είναι και πολύ δύσκολο να το βρεις. Σε ήσυχη γειτονιά, εμείς βρήκαμε σχεδόν απ'έξω να παρκάρουμε, ίσως ήταν και θέμα τύχης. Μπαίνοντας μέσα είδαμε έναν χώρο μεζεδοπωλείου της γειτονιάς, χωρίς πολλές διακοσμητικές παρεμβάσεις και χωρίς να σε εντυπωσιάζει.

Λιτά πράγματα και μια μικρή μπάρα χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο που λόγω και της καλής παρέας και συζήτησης αμέλησα να ρωτήσω. Το βάρος λοιπόν πέφτει στο φαγητό. Τώρα για τους θερινούς μήνες δεν ξέρω τι μπορεί να αλλάξει. Η αυλή από τις φωτό φαίνεται θελκτική.

Ο γιός της κυρίας Θάλειας μας ενημέρωσε πως όλα φτιάχνονται εκείνη την ώρα και όντως η εικόνα από τη μισάνοιχτη πόρτα να της βλέπουμε να ανοίγει φύλλο ήταν πολύ όμορφη και νοσταλγική. Σα να έβλεπα τη γιαγιά μου (χωρίς να υποννοώ κάτι για την ηλικία της) να μου ετοιμάζει κάτι ΜΟΝΟ για εμένα. Παρ'όλα αυτά νομίζω πως ένα άτομο ακόμα στην κουζίνα θα την ξεμπλόκαρε και θα έκανε τη διαδικασία πιο γρήγορη και λιγότερο επίπονη, θα εξηγηθώ παρακάτω.

Διαβάζοντας τον κατάλογο στο ίντερνετ δεν μπορούσα να πω ότι οι τιμές του ήταν πολύ οικονομικές. Αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί τα προϊόντα είναι καλύτερης ποιότητας και όχι του σωρού αλλά και γιατί "πρέπει" να πληρώσεις το χειροποίητο και όχι το ετοιματζίδικο της όλης υπόθεσης.

Παραγγείλαμε:

- Ομελέτα με κολοκυθανθούς στα 6 ευρώ. Ωπ! Κάνουμε πολύ καλή αρχή. Σαν καγιανάς στην υφή, αρωματικό πιάτο με φρέσκα υλικά που έλιωναν στο στόμα. Η ποσότητα ικανοποιητική για 3 άτομα.

- Σαγανάκι κεγαλογραβιέρας με καπνιστό ψαρονέφρι στα 8 ευρώ. Συνεχίζουμε δυναμικά με κύβους τυριού ιδανικά ψημένους και νόστιμο κρέας με λίγο λαδάκι παραπάνω. Καλοψημένο με τα υγρά των κομματιών κρέατος να διατηρούνται. Φανταστείτε λεπτοκομένες φέτες σαν απάκι.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.5 ευρώ. Καλοτηγανισμένες σε σχετικά χοντρά κομμάτια, οκ για συνοδευτικό.

- Τηγανόψωμο στα 4 ευρώ. Σε μορφή σαλιγκαριού, ψωμωμένο και με τυρί λευκό που έλιωνε. Δεν μου έδωσε την κλασική μορφη τηγανόψωμου που έχω δοκιμάσει αλλού. Το πήρε εργολαβία ένας φίλος και έφαγε παραπάνω από το μισό.

- Παστουρμαδόπιτα στα 6 ευρώ. Ακριβώς το ίδιο σχήμα με του τηγανόψωμου, ήρθαν μαζί και ο γιος της κυρά Θάλειας μας είπε ποιο είναι τι, αλλιώς δεν θα τα ξεχωρίζαμε. Καυτό και αυτό όπως και το τηγανόψωμο, νόστιμο αλλά όχι και ιδιαίτερο. Ο παστουρμάς δεν ήταν απωθητικός στην οσμή ούτε και βαρύς και η τοματούλα έκανε πιο ζουμερή τη γεύση.

- Τηγανιά κοτόπουλου με πιπεριές στα 8 ευρώ. Χμμ, η αίσθηση που μου άφησε στην πρώτη μπουκιά και με κάθε επιφύλαξη γιατί οι υπόλοιποι της παρέας δεν κατάλαβαν κάτι, ήταν ότι μάλλον τηγανίστηκε μετά από κάποιο θαλασσινό πιάτο (καλαμαράκι ?). Το κοτόπουλο δεν ήταν ζουμερό ιδιαίτερα, μετά τη δεύτερη μπουκιά δεν δοκίμασα άλλο.

- Μπριζολάκια χοιρινά στα 8 ευρώ συνοδευόμενα με πατάτες τηγανιτές (σχετικά κρύες όμως). Και αυτό δεν ήταν ιδιαίτερα ζουμερό πιάτο, μικρό αλλά παχύ κομμάτι μπριζόλας. Ίσως κάποια συνοδευτική σαλτσούλα έκανε καλύτερο το αποτέλεσμα.

- Συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια στα 8 ευρώ. Δυστυχώς ήρθε παραψημένο και με ίνες, ενώ και τα κρεμμύδια που είχαν καπακώσει από πάνω το συκώτι δεν είχαν γλυκύτητα για να καλύψουν τις ατέλειες του ψησίματος.

- 1 και 1/4 κόκκινο κρασί χύμα στα 6 ευρώ το κιλό. Ευκολόπιοτο και χωρίς καμία παρενέργεια αργότερα. Άρεσε στην παρέα.

- 1 κόκα κόλα στο 1.5 ευρώ.

Σύνολο στα 60 ευρώ αλλά λόγω έκπτωσης πήγε στα 30 ευρώ. Η απόδειξη ήρθε κανονικά και το νερό που μας προσφέρθηκε ήταν βρύσης. Επίσης ξέχασα να σας πω ότι μας προσφέρθηκαν ψωμάκια στην αρχή.

Τι κρατάω από την επίσκεψη μου...

Η ποιότητα ενώ θέλει να είναι καλή και δεν αμφιβάλω για τις προθέσεις των ιδιοκτητών, κάπου πάσχει. Θεωρώ πως μάλλον όπως είπα και πιο πάνω, η κυρία Θάλεια θέλει βοήθεια. Το μαγαζί ήταν μισογεμάτο ως τις 22:00 που φύγαμε, φαντάζομαι με πληρότητα θα είναι και πιο αργοί οι χρόνοι και θα είναι τα πιάτα προετοιμασμένα με λιγότερη φροντίδα, άρα και με περισσότερα λάθη (πχ περισσότερο ψήσιμο στα κρέατα, περισσότερο λάδι στην παρασκευή κλπ).

Οι τιμές για τοπικό μαγαζί που πρέπει να στηριχθεί από τη γειτονιά μάλλον χρειάζονται ένα μικρό κούρεμα. Είμαι βέβαιος πως μπορούν να δημιουργηθούν πιάτα και με πιο "ευτελή" υλικά βλέπε φακές, ρεβύθια κλπ, ώστε να συγκρατήσουν το κόστος λειτουργίας του μαγαζιού.

Κλείνοντας να πω πως η ποιότητα ήταν στο 2+, το μαγαζί έχει καλές προθέσεις και θα ήθελα να δω και την κυρία Θάλεια να επισκέπτεται τα τραπέζια για να τη γνωρίσουμε και να μάθουμε στοιχεία γι'αυτήν. Η επιχείρηση μου έδωσε την εντύπωση πως λειτουργεί οικογενειακά, με λάθη απειρίας δηλαδή, και όχι επαγγελματικά. Έχουν μεράκι αλλά ακόμα όχι αρκετή εμπειρία για τα αθηναϊκά δεδομένα και τον ανταγωνισμό που υπάρχει.

2014-11-26 17:22:51

Αγαπητέ Βαγγέλη,
μετά από 25 χρόνια στο χώρο της εστίασης στη Τζιά και στην Αθήνα, η οικογενειακή μας επιχείρηση δεν νομίζω ότι μπορεί να χαρακτηρίζεται από απειρία.
Με μεράκι και φροντίδα πάντα επιλέγουμε τις πρώτες ύλες γιατί η πρώτη μας προτεραιότητα είναι η ποιότητα του φαγητού και ο σεβασμός στους πελάτες μας, σε συνδυασμό με τις προσιτές τιμές μας που αποτελούν σημαντικό μας πλεονέκτημα στην Αθήνα, ιδιαίτερα σε αυτή τη δύσκολη οικονομική συγκυρία.
Το Σάββατο που ήρθατε με την παρέα σας, σας ρώτησα δύο φορές αν σας άρεσε το φαγητό ή αν είχατε κάποια παρατήρηση ή πρόβλημα και μου απαντήσατε "όλα τέλεια, όλα μια χαρά''και ό, τι πιάτο μάζεψα από το τραπέζι σας ήταν άδειο.
Μπορεί σε όλους να μην αρέσουν όλες οι γεύσεις και φυσικά αυτό είναι θέμα προτιμήσεων. Πάντως η παρέα σας έδειξε ότι πέρασε καλά και έμεινε ευχαριστημένη.
Φυσικά και δεν παρασκευάζουμε την τηγανιά σε ίδιο σκεύος με θαλασσινά και σε ό, τι αφορά το συκώτι ψήθηκε όπως το παραγγείλατε και θα μπορούσατε να μας πείτε όταν σας ρωτήσαμε ότι κάτι δεν σας άρεσε για να το διορθώσουμε.
Θα μπορούσαμε όντως να μην σας δεχτούμε με κουπόνι Σάββατο βράδυ αλλά θέλουμε πάντοτε να προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση για τον κόσμο που δείχνει ενδιαφέρον για την επιχείρησή μας.
Η κυρία θάλεια με την εμπειρία που διαθέτει μετά από 25 χρόνια στην εστίαση ασχολείται όπως πάντα με την κουζίνα γιατί όλα φτιάχνονται με τα χεράκια της και δεν προλαβαίνει πάντοτε να βγαίνει στα τραπέζια για να μιλάει με τον κόσμο.
Όσο για τις τιμές μας, που κατά άτομο βγαίνει με κρασί το πολύ έως 15 ευρώ, με τέτοια επιλεκτικότητα στις πρώτες ύλες και στη φροντίδα της παρασκευής του φαγητού, θεωρούμε ότι για μεζεδοπωλείο στην Αθήνα - άλλωστε μας το λένε και οι πελάτες μας αυτό- και όχι για fast food καταστάσεις είναι ιδιαίτερα καλές. Να σας επισημάνουμε επίσης ότι εδώ και 3,5 χρόνια που λειτουργεί το μεζεδοπωλείο μας δεν έχουμε αυξήσει τις τιμές ούτε ένα λεπτό του ευρώ. Δεν χρεώνουμε εννοείται ποτέ το ψωμί και στο τέλος πάντοτε κερνάμε γλυκό.
Σας ευχαριστούμε πολύ πάντως που αφιερώσατε χρόνο για να γράψετε κριτική για το μαγαζί μας.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Μπότσης, υπεύθυνος-συνιδιοκτήτης στο Θάλειας Μεζεδοτεχνείον.
Για οποιαδήποτε διευκρίνιση στη διάθεσή σας στο 215 5207098

2014-11-26 19:45:54

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας, αυτό δείχνει πως είστε ένας "ζωντανός" οργανισμός και παλεύετε για το καλύτερο δυνατό.

Ας τα πάρουμε ένα-ένα τα δεδομένα για να είμαι και πιο ξεκάθαρος σε όσους τυχόν έμειναν με απορίες.

1)Δεν ανέφερα στην κριτική μου ότι δεν σέβεστε τους πελάτες σας. Αυτό το αποδεικνύει και το άριστο στη βαθμολογία στον τομέα της εξυπηρέτησης. Σημειώνω όμως πως είναι διαφορετικά τα δεδομένα της Αθήνας ΚΑΙ είναι διαφορετικό το ύφος μιας επιχείρησης όταν απευθύνεται σε τοπικό επίπεδο (γειτονιάς) και διαφορετικό όταν κάποιος θα κάνει κάποια επίσκεψη και χιλιόμετρα από κάποια άλλη περιοχή για να σας γνωρίσει.

2)Ειλικρινά δεν θυμάμαι να μας ρωτήσατε αν μας άρεσε το φαγητό και είμαι σίγουρος ότι ποτέ δεν είπαμε τη φράση "όλα τέλεια, όλα καλά". Άλλωστε κάποια στιγμή που περνούσατε για να εξυπηρετήσετε άλλο τραπέζι "ξέφυγε" από έναν φίλο στην κουβέντα ότι θα έγραφα κριτική και από την αντίδραση του γιατί σας είχα στην πλάτη μου, φάνηκε ότι το ακούσατε και έδειξε αμήχανος ο φίλος μου. Άλλη η σημασία "περνάω καλά" και άλλη "μένω ευχαριστημένος από το φαγητό". Ναι, παρέα είμασταν και κάναμε χαβαλέ. Έχω παραθέσει την σειρά των πιάτων έτσι ωστέ να φαίνεται πως ξεκίνησε η βραδιά μας και πως κατέληξε.

3)Για την τηγανιά κοτόπουλου αναφέρω μια παρατήρηση που έγινε αντιληπτή ΜΟΝΟ σε εμένα και με κάθε επιφύλαξη. Αναφέρω επίσης πως σε κανέναν άλλο φίλο της παρέας δεν έγινε αντιληπτό αυτό το γεγονός.

4)Για το συκώτι δεν ερωτηθήκα ποτέ πως το επιθυμώ ψημένο. Επειδή έχουν περάσει και κάποιες ημέρες και ίσως εγώ ξεχνάω, διατηρώ μια επιφύλαξη ΑΛΛΑ σίγουρα δεν περίμενα έτσι ψημένο το συκώτι που παρήγγειλα. Ήταν το τελευταίο πιάτο της βραδιάς και σχεδόν με την ολοκλήρωση του ζητήθηκε και ο λογαριασμός.

5)Συγχαρητήρια για την αντιμετώπιση σας στο ότι ερχόμασταν με προσφορά ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ μας δεχτήκατε, προβλεπόταν πάντως στους όρους χρήσης του κουπονιού. Απλή αναφορά.

6)Οι τιμές μπορεί όντως να συγκρατούνται στα 15-20 ευρώ αλλά αυτή η κριτική γράφτηκε με το δικό μου υποκειμενικό κριτήριο βαθμολόγησα με 2+ το μαγαζί στην ποιότητα. Πιστέψτε η υπόλοιπη παρέα μου θεώρησε πως δεν χόρτασε κιόλας από την ποσότητα των πιάτων. Μεζεδοπωλείο χαρακτηρίζεστε αλλά η τιμή πχ για το συκώτι σε μαγαζί της γειτονιάς μας κοστίζει στα 3.1 ευρώ και έχω αναφερθεί σε παλαιότερη κριτική μου. Δεν είναι μομφη για εσάς, ο καθένας κοστολογεί τον κόπο του όσο εκτιμά ο ίδιος. Σε απόλυτες τιμές για μεζεδοπωλείο κατά την ταπεινή μου άποψη... τις θεωρώ ελαφρως τσιμπημένες.

7)Όσο για το γλυκό... Ναι όντως σας ρωτήσαμε εδώ αν έχετε κάποιο γιατί στον κατάλογο δεν αναφερόταν τίποτα και μας είπατε χαλβά. Με τον λογαριασμό δεν μας προσφέρθηκε κάτι παρά μόνο ήρθαν οι αποδείξεις (μπραβο σας που είστε νόμιμοι). Όχι ότι μας πείραξε πάντως. Συνεχίσαμε τον δρόμο μας για αλλού.

Και τέλος, λυπάμαι πολύ που η κριτική μου δεν είναι και η πλέον ευχάριστη για το μαγαζί σας γιατί δεν έχω καμιά αμφιβολία πως παλεύετε για το καλύτερο δυνατό.

Να είστε καλά για τον χρόνο που αφιερώσατε.

2016-12-05 20:36:26
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την VAGELIS.