Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η "ΜΑΣΙΝΑ" είναι -επιτρέψτε μου τον όρο- ένα νεο-σουβλατζίδικο. Οι καλές κριτικές που είχα διαβάσει στο ask4food με οδήγησαν εκεί, πριν από λίγες μέρες, Τετάρτη βράδυ, παρέα με μια φίλη.

Πήγαμε σχετικά αργά, μετά τις 10:30, και μας έκανε εντύπωση ότι σχεδόν όλα τα τραπέζια ήταν γεμάτα. Ο χώρος είναι συμπαθητικός, φωτεινά χρώματα, τα τραπεζοκαθίσματα άνετα διαρρυθμισμένα και, όπως συμβαίνει σε πολλά παρόμοια μαγαζιά, διακόσμηση με παραδοσιακά προϊόντα, σαν παλιό μπακάλικο.

Αμέσως μόλις καθίσαμε ήρθε στο τραπέζι μια ευγενέστατη και ταχύτατη σερβιτόρα, η οποία ρώτησε αν θέλαμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο και πολύ σύντομα μας έφερε μια κανάτα δροσερό νερό βρύσης, όπως ζητήσαμε, και πήρε την παραγγελία λύνοντας άμεσα και αποτελεσματικά κάποιες απορίες που είχαμε.

Πήραμε:
- Μια χωριάτικη σαλάτα, φρεσκοκομμένη, σε πολύ καλή ποσότητα, με εύγευστη φέτα και μικρά παξιμαδάκια λαδιού. Μόνο της μειονέκτημα το λάδι, δεν ήταν ιδιαίτερα εύγευστο, άφηνε στο στόμα, μια βαριά γεύση. Να σημειώσω ότι η χωριάτικη σαλάτα διατίθεται και σε ατομική μερίδα, μια έξυπνη ιδέα, αν κάποιος πάει μόνος του για φαγητό.

- Μια μερίδα πατάτες τηγανιτές, κομμένες στο χέρι, φρεσκοτηγανισμένες, όμως και πάλι το λάδι δεν άφηνε καλή γεύση. Όταν τις έφαγα, ένιωσα έντονη γεύση τηγανισμένου λαδιού, ενώ είχαν μαυρίσει λίγο.

- Ψωμάκι μαύρο, ψημένο στα κάρβουνα με λάδι και αλάτι, απλά τέλειο, γεύση παραδοσιακά ελληνική, συνόδευε εξαιρετικά τη φέτα.

- Καλαμάκια χοιρινά, πραγματικά άριστη γεύση, πολύ χορταστκά, εκτιμώ ότι ήταν μαριναρισμένα και το κρέας είχε μαλακώσει, ήταν σωστά ψημένα, έλιωναν στο στόμα!

- Καλαμάκια κοτόπουλο, πολύ καλά, πολύ σωστά ψημένα.

Δεν δοκιμάσαμε γλυκό, είδαμε στην προθήκη όμως μια πολλά υποσχόμενη πορτοκαλόπιτα.

Συνολικά, για το φαγητό πολύ θετική αποτίμηση, με μόνη υποσημείωση το λάδι τόσο στη σαλάτα, όσο και στο τηγάνισμα, εκτιμώ ότι οι ιδιοκτήτες χρειάζεται να βρουν λάδι υψηλότερης ποιότητας και με καλύτερη γεύση.

Ο λογαριασμός ήρθε γύρω στα 11-12 ευρώ το άτομο, φυσιολογική τιμή, καλό value for money.

Συμπερασματικά, η "ΜΑΣΙΝΑ" μου έδωσε την αίσθηση μιας αξιόπιστης λύσης για φαγητό, στην περιοχή του Νέου Κόσμου. Μην ξεχνάμε ότι η περιοχή εκεί γύρω έχει γίνει "στέκι" για γρήγορο και σχετικά φτηνό φαγητό: Δίπλα είναι το "Ciao Italia", λίγο πιο κάτω το "Biftekakia kai Souvlakia', απέναντι άλλα καταστήματα εστίασης. Νομίζω ότι όποιος βρεθεί στην περιοχή και αποφασίσει να πάει για φαγητό στη "ΜΑΣΙΝΑ", θα φύγει ικανοποιημένος!