Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Σάββατο βράδυ επισκεφθήκαμε το Belle Amie στον Πειραιά, έχοντας κάνει κράτηση για 4 άτομα.

Το παρκάρισμα είναι μια δύσκολη υπόθεση στην συγκεκριμένη περιοχή, αλλά η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς. Στην περίπτωση που δεν σταθείτε τυχεροί υπάρχει ανοιχτό Parking με πληρωμή στο Πασαλιμάνι δίπλα στο Μαρινόπουλο.

Μπαίνοντας μέσα στη μονοκατοικία, εντυπωσιάζεσαι από το κτίριο, την εσωτερική του διαμόρφωση και τη διακόσμηση του. Είναι ακριβώς όπως παρουσιάζεται στις φωτογραφίες και ακόμη καλύτερο. Η ανακαίνιση / αναπαλαίωση του παλαιού ουζερί είναι πολύ πετυχημένη και δημιουργεί το κατάλληλο περιβάλλον και ατμόσφαιρα για να απολαύσεις το φαγητό σου.

Όμως την φαντασμαγορική εικόνα που αντικρίζεις μπαίνοντας από την είσοδο και ανεβαίνοντας την εντυπωσιακή σκάλα, μου τη χαλάσαν τα ακόλουθα:

α. Τα ξύλινα και καλαίσθητα τραπέζια είναι πολύ στριμωγμένα μεταξύ τους και αυτό εμένα με εκνευρίζει γιατί υποχρεώνομαι να μοιράζομαι τις κουβέντες μου με τους γύρω μου. Αυτό στην αρχή, γιατί μετά από μια ορισμένη ώρα η μουσική δυναμώνει τόσο που κάνει δύσκολη τη συζήτηση μεταξύ 4 ανθρώπων στο ίδιο το τραπέζι τους.

β. Σε αρκετές παρέες είδα να καπνίζουν και να δημιουργείται μια δυσάρεστη ατμόσφαιρα στον κλειστό χώρο. Πάντοτε είχα την απορία πώς μπορεί κανείς να απολαύσει ένα ωραίο πιάτο με το κρασί του ή το ούζο του έχοντας στη μύτη του τον καπνό ενός τσιγάρου. Αλλά σε περίπτωση που είστε καπνιστές, αυτή είναι μια «ιδιοτροπία» ενός μη καπνιστή.

Για μένα πάντως, λόγω των ανωτέρω, ο χώρος βαθμολογείται με 3 αντί του 4 που θα του άξιζε δικαιωματικά.

Μολονότι το μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο, η εξυπηρέτηση άγγιξε την τελειότητα, τουλάχιστον στη δική μας παρέα. Από τη σερβιτόρα που μας πήρε την παραγγελία, τα πιάτα που ήρθαν χωρίς καθυστέρηση, ακόμη και μια μικροατυχία στο τραπέζι με ένα ποτήρι που αναποδογύρισε και η παρέμβαση του προσωπικού ήταν άμεση και αποτελεσματική. Με μεγάλη χαρά θα βάλω 4 και λίγο είναι.

Ο κατάλογος είναι καλόγουστος, με ενδιαφέρουσες προτάσεις πιάτων που δημιουργούνται από γνωστά υλικά από όλη την Ελλάδα. Το νερό έρχεται σε γυάλινη κανάτα (δε σου φέρνουνε το γνωστό εμφιαλωμένο που χρεώνεσαι θέλεις δε θέλεις).

Παραγγείλαμε ένα ντάκο (πολύ καλός), ντοματοκεφτέδες (μέτριοι στη γεύση και λίγο αρπαγμένοι στο τηγάνι), σκοπελίτικη τυρόπιτα (πολύ καλή και ελαφριά), τηγανιά χοιρινή με κομμάτια τυριού (το καλύτερο πιάτο που δοκίμασα), μύδια αχνιστά (πολύ καλά) κεφτεδάκια (αδιάφορα σε γεύση), μπακαλιάρο με λαχανικά (αρκετά καλό).

Το χύμα τσίπουρο που ήπιαμε (και ήπιαμε πολύ) ήταν εξαιρετικό και χωρίς παρενέργειες την επόμενη μέρα. Στο τέλος μας έφεραν κερασμένη μαστίχα λικέρ. Για όλα αυτά πληρώσαμε περίπου 80 ευρώ.

Όλα τα εδέσματα που ήρθαν στο τραπέζι μας ήταν άψογα στημένα από πλευράς food styling σε διαφορετικά πιάτα-σκεύη.

Οι μερίδες είναι μικρές όπως προβλέπεται σε ουζο-τσιπουρο-μεζεδοπωλείο για να εναλλάσσονται όσο προχωρά η οινοποσία. Διότι η φιλοσοφία είναι να συνοδεύουν το ποτό κι όχι το ποτό να συνοδεύει το φαγητό όπως συμβαίνει στα εστιατόρια.

Η ένσταση μου είναι ότι οι τιμές των μεζεδο-μερίδων είναι αρκετά υψηλές, και αυτό καθιστά τουλάχιστον σε μένα απαγορευτική την παραγγελία εκτενέστερης ποικιλίας μεζέδων. Δια ταύτα στη γεύση θα βάλω 3 ενώ στο value for money θα βάλω 2.