Γαλλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Αγαπημένες και διαχρονικές γεύσεις σε ένα από τα πιο ατμοσφαιρικά και παρεΐστικα εστιατόρια της πόλης.
Αυτό που πάντοτε με εκπλήσσει ευχάριστα με το Tartare, είναι πως κάθε φορά που προτείνω σε μια καινούρια παρέα να πάμε, πάντα κάποιοι θα απαντήσουν ενθουσιασμένοι: Στο Tartare? Είναι από τα αγαπημένα μου εστιατόρια!

Πιο συγκεκριμένα, οι κλασσικές εντυπώσεις που με προλαβαίνουν πριν τις πω εγώ:

- Τα σαλιγκάρια!! Από την άψογη παρουσία τους, μέχρι τη γεμάτη και ιδιαίτερη γεύση τους, καταγράφονται στη μνήμη για πάντα. Ακόμα και η ποσότητα του σαλιγκαριού που βγαίνει από το κέλυφος, μεγάλη και χορταστική σε αντίθεση με εστιατόρια αντίστοιχης κουζίνας όπου μάταια '' ψάχνουμε'' το υπόλοιπο.

- Οι τηγανιτές πατάτες του! Όσο και αν χορτάσουμε, οι πατάτες θα τρώγονται πάντα, από όλες τις παρέες, μέχρι να έρθουν τα γλυκά. Οι τηγανιτές πατάτες του Tartare είναι από τα σήματα κατατεθέν του.. Και αν κάποιες κυρίες θέλουμε μάταια να προσέξουμε να μην ξεπεράσουμε τη μία μερίδα για να κρατηθούμε fit, οι ευγενέστατοι και ευχάριστοι σερβιτόροι θα έρθουν να ρωτήσουν αυτούς που ποτέ δεν λένε όχι, τους άντρες, αν επιθυμούμε κι άλλες πατάτες, κι έτσι το πιάτο στη μέση δεν αδειάζει ποτέ.

- Οι σαλάτες του! Με τραγανιστά και ολόφρεσκα λαχανικά όλες τους, οι διαφωνίες που ακούγονται είναι συνήθως:

- Η σαλάτα με το κατσικίσιο! (Συμφωνώ απόλυτα.. Το ζεστό και ζουμερό κρέας, το κατσικίσιο που πάντα θέλω να ρωτήσω από πού το προμηθεύονται για να πάρω κι εγώ, μόνιμη προσπάθειά μου όταν την τρώω είναι να τα χωρέσω όλα σε κάθε μπουκιά.

- Η Ιαπωνική! λένε συνήθως οι φίλοι των πιο ελαφριών και εξωτικών γεύσεων, και η κουβέντα μπορεί να είναι ατέλειωτη.

- Το φιλέτο Tartare! Μετά από μεγάλη και πολύχρονη διατριβή για το τέλειο Tartare, με τις σωστές αναλογίες και άψογη επιλογή όλων των πρώτων υλών, το Tartare του Tartare είναι αδιαμφισβήτητα το καλύτερο που υπάρχει.

- Τα αντρεκότ και τα φιλέτα του! Είναι τόσο εύγευστα και μαλακά, που δεν μπορείς να αποφασίσεις αν θα τα απολαύσεις με μία από τις υπέροχες sauce τους, ή σκέτα, με τη συνοδεία των λαχανικών στο πιάτο..

- Το σουφλέ!!! Καμία λέξη και κανένα σχόλιο δεν είναι αρκετό για να περιγράψει το σουφλέ του Tartare.. Προσωπικά, μου αρέσει να του ανοίγω μικρές τομές όπου προσθέτω ελάχιστη κρέμα και σοκολάτα.. Από τα πιο υπέροχα πιάτα!

Στο Tartare δεν πας απλά για φαγητό, αλλά είναι μια έξοδος που θα ευχαριστηθείς μία μεγάλη γκάμα κρασιών, πολλά από αυτά ιδιαίτερα δυσεύρετα, αλλά και ποτών, που πάντα θα μας κεράσουν στο τέλος του φαγητού, και πάντα θα νοιώσουμε άσχημα που δυστυχώς για τους ιδιοκτήτες, είναι τόσο ωραία που δεν μπορούμε να σταματήσουμε να γεμίζουμε τα ποτήρια μας..